GÜNDEM
Giriş Tarihi : 11-04-2020 08:57

Sunucu Burak Akkul, korona virüsü hastalığını atlattı

“Teve2” televizyonunda “Çok Gezenti” isimli seyahat programının sunucusu, mizah yazarı Burak Akkul, yakalandığı korona virüsü (Kovid-19) hastalığını atlattı. 21 gün uyutulduğu için bünyesinin zayıf düştüğünü belirten Akkul, toparlanması için bir süre daha hastanede kalacağını söyledi.

Sunucu Burak Akkul, korona virüsü hastalığını atlattı

9 Nisan’da hastanedeki odasından CNN Türk canlı yayınına görüntülü olarak bağlanan Akkul, işi gereği çok sık yurt dışına seyahat ettiğini, “Çok Gezenti” programının 110’uncu bölümünde hastalandığını fark ettiğini söyledi. Akkul, şunları söyledi:

“Senede bir-iki kez ateşli hastalık geçiriyordum”

“Eşim de ben de çok ateşli geldik Türkiye’ye. O sırada bir şeyler dendi; hani “Türkiye’ye koronayı siz mi getirdiniz?” falan filan. Bunların tarihleri var zaten. Çoktan 6 vaka açıklanmıştı. Çok ateşli bir şekilde hastaneye gittik. Benim dönem dönem, senede bir-iki kez böyle ateşli hastalığım oluyordu. Tonsilit var, bademcik iltihabı. Onun için gitmiş gibi sandım kendimi; fakat koronayla döndük tabi. Kendimizi Kartal Lütfi Kırdar Araştırma Hastanesi’ne attık. Buraya çok güvendik. Hep duyuyorduk. Hakikaten şu anda İstanbul’un en önemli yaygın hastalık hastanelerinden biri.

“Dünyanın her yerini gezdim, şu an gerçeğini bulamıyorum”

Ben, entübe denilen uyutulma yöntemiyle kurtuldum ki bunu bu şekilde yenen ilk insanlardan biriyim Türkiye’de. 21 gün uyutuldum. 21’inci gün kalktığımda, hani o aradaki sanrı, gerçek dünyaya geçiş… Zaten halâ becerebilmiş değilim. Dünyanın her yerini gezdim, şu an gerçeğini bulamıyorum, ‘neresi?’ diye. Ama geçecektir; adapte olacağım herhalde.”

“Ateşim 42 dereceye yükselmişti”

Hastaneye gittiklerinde ateşinin 42’ye yükselmiş olduğunu, tonsilitten dolayı zaten var olan öksürüğünün de yoğun bir şekilde devam ettiğini belirten Akkul, canlı yayın sırasında maske takmayışını açıklarken, tedavi sonunda eşiyle birlikte “çift negatif” raporu aldıklarını söyledi. Akkul, “Bizden kimseye bulaşma ihtimali yüzde sıfır zaten şu anda” dedi.

“Koronayı kendime konduramamıştım”

Burak Akkul, daha önce kronik bir hastalığı olup olmadığına dair bir soruya cevaben, “Senede bir-iki kere, seyahatlerden öksürüklü ateşle dönüyordum. Adı sanıyorum tonsilit denen bir tek bademcik iltihabı. Antibiyotik alıyordum, geçiyordu. Tekrar bu sandım açıkçası. İnsan kondurmuyor ki kendine. Konduramazsınız ki. Dünyada yeni başlıyor” diye konuştu.

“Geride kalanlar için daha zor”

Akkul, eşiyle birlikte hastalığın psikolojik etkilerini atlatıp atlatamadığına dair bir soru üzerine de şunları söyledi:

“Bence geride kalan için daha zor; çünkü siz anlamıyorsunuz. Çeşitli sanrılar görüyorsunuz belki ama o, (eşi) burada gerçek dünyadaydı. Onun için, bence hasta olmayan için daha zor diye düşünüyorum.”

“Hastalar umutlu olsunlar; Türkiye çok iyi durumda”

Korona virüsüne yakalanan hastalara ümitli olmalarını tavsiye eden Akkul, Türkiye’de çok iyi tedbirler alındığını, oranların çok iyi olduğunu ifade ederek, “Özellikle bu ‘Evde Kal’ kampanyası, harika bir kampanya. Devlet, yardımını ediyor, okul sistemi tıkır tıkır işliyor, devam ediyor. Biz zaten evde aileyizdir; birbirimizi oyalamayı biliriz. Orada da bir sorun olduğunu sanmıyorum. Her şey yolunda görünüyor yani. Tabii Allah saklasın, keşke hiçbiri olmasa, çok daha az olsa; ama şu an dünya oranında Türkiye’de her şey yolunda görünüyor” diye konuştu.

Akkul, uyutulduğu süre içerisinde vücudunun çeşitli uzuvlarının zayıf düştüğünü, tekrar güç kazanması gerektiğini söyledi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA