GÜNDEM
Giriş Tarihi : 11-04-2020 09:28

Dün gece halk sokağa dökülünce kim ne söyledi?

2 günlük sokağa çıkma yasağı, fırınların ve eczanelerin açık kalacağı belirtilmeden, yasağın başlamasına 2 saat kala duyurulunca halk, temel ihtiyaç maddelerini temin etmek için fırınlara ve marketlere akın etti. Siyasî liderler ve büyükşehir belediye başkanları, bu durumu dün akşamki ilk açıklamalarında şöyle değerlendirdiler:

Dün gece halk sokağa dökülünce kim ne söyledi?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu (twitter):

“Sevgili yurttaşlarım! Sokağa çıkma yasağında ihtiyaçlarınız hem belediyelerimiz hem de diğer yetkililer tarafından karşılanacaktır. Lütfen panik oluşmasına izin vermeyin, sükûnetinizi ve sağlığınızı koruyun, evde kalın; size ulaşılacaktır. Sağlığınız her şeyden önemli!”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener (twitter):

“Tam karantina teklifimizi yasak başlangıcından 2 saat önce vatandaşa bilgi vererek uygulayan iktidar, bir kez daha kriz yönetiminde ne kadar acemi olduklarını ispatladı. Tüm vatandaşlarımızı sakin olmaya, yasağa uyarak kendilerini ve sevdiklerini korumaya davet ediyorum.”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu (Video):

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, yasağın ilân edilmesinden sonra halkın sokağa dökülmesinin ardından, twitter sayfasında bir video mesajı yayınladı.

Böyle kritik süreçlerde en önemli hususun, paniğe kapılmadan, soğukkanlı bir şekilde hareket etmek olduğunu belirten Davutoğlu, salgının başlamasından itibaren bir an önce sokağa çıkma yasağı ilân edilmesini tavsiye ettiklerini hatırlattı.

Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün hükümetin almış olduğu karar, geç olmakla birlikte yerinde ve doğru bir karardır. Bu kararın, sokağa çıkma yasağından 2 saat önce ilân edilmiş olması, halkımızın temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere marketlere, fırınlara akın etmesine yol açmıştır. Marketlere, fırınlara ve diğer temel ihtiyaç temin edilecek alanlara yönelik yoğun talep, bir aydır sürdürülen izolasyon çabasını neredeyse anlamsız kılacak bir hale gelmiş görünüyor. Lütfen hepimiz, soğukkanlı bir şekilde evlerimizde, alınacak tedbirleri bekleyelim. Böyle kritik günlerde çok kısa sürede uygulamaya geçecek sokağa çıkma yasağı gibi kararlar, halkı paniğe sevk eder. Bu kararların çok önceden alınması, halkın psikolojik olarak hazırlanması ve evinde geçireceği günlerle ilgili gerekli tedariği sağlamasını temin edecek bir zaman aralığı vermek gerekirdi. (…) Ümit ederiz ki hükümet, bundan sonra alacağı kararların sonuçlarını öngörerek, doğru zamanda doğru kararları, gecikmeden ama halka güven vererek alma hassasiyetini bundan sonra gösterirler. Allah, ülkemizi, milletimizi muhafaza eylesin. Bu zor günlerde hepimizin yardımcısı olsun. Hayırlı akşamlar diliyorum.”

CHP Sözcüsü Faik Öztrak (twitter):

“Ülke yönetilmiyor, ülke savruluyor. Halkın sağlığı için alınması gereken bir karar; plansızlık ve iş bilmezlik nedeniyle halkın sağlığı için tehdit haline getirildi. Kaç gündür evinden çıkmayanların fedakârlıkları da bu şekilde heba edildi. Yazık, çok yazık.”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu (twitter):

“Salgınla mücadele, bu gece itibarıyla maalesef zaafa uğratılmıştır. Hafta sonu yasağının detaylarını açıklamadan “yasak var” diyerek panik yaptırmak hangi akla mantığa sığar? İnsanımızı paniğe sevk eden virüs veya açlık değil, yönetimin basiretsizliğidir.”

Eski Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak (twitter):

“Bu akşam yaşanılanlar, Sayın  Fahrettin Koca’nın, binlerce sağlık çalışanının, emniyet ve güvenlik mensuplarının virüs salgınına karşı şimdiye kadar vermiş oldukları çalışmalara büyük zarar vermiştir. Burada kasıt yoksa dahi büyük ihmalin olduğu aşikârdır.”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Fatih Aydın (twitter):

“Bu gecenin tek bir sonucu olmalı: Süleyman Soylu istifa etmelidir.”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Yazıcı (twitter):

“Oluşacak paniği hesap etmeden sokağa çıkma yasağı kararı aldınız, milleti sokaklara döktünüz ve haftalardır alınan önlemler, sayenizde birkaç saat içerisinde alt üst oldu! Ne planlama, ne süreç yönetimi, hiçbirinin esamesi okunmuyor yaptıklarınızda… Tam bir beceriksizlik!..”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya (twitter):

“İki günün toplamında olmayacak kadar sosyal teması 2 saate sığdırmayı beceren bir salgın kriz yönetimi, tebrikler! Yasak kararı ile beraber istisnaları da anında ilân etseniz de izdiham ve soru işaretlerini engellerdiniz hiç olmazsa...

Önce 65 yaş üstüne nazire yapan gençler, sonra 20 yaş altı gençlere gülen yaşlılar, şimdi de büyükşehirde yaşayanlara nazire yapan Büyükşehir olmayan iller (Bilecik). Garip ve güzel ülkeyiz vesselam...”

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdülkadir Karaduman (twitter):

“Her defasında söylüyoruz; ‘Akıl, bir işin sonunu düşünmektir.’ İki saat kala sokağa çıkma yasağı ilân etmek, bu ana kadar salgına bulaşmayanları da market, fırın vb. kuyruklarında salgının kapısına itmektir. Neredesin ey akıl?”

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal (twitter):

“Yöneticiler için ‘kriz yönetmek’ buhran döneminde kitle ile azamî güven ilişkisi ve dayanışma duygularını yükselterek toplumsal psikolojiyi de yönetmektir. Geldiğimiz nokta maalesef bir fiske ile inşa edilen kumdan kalelerin yıkılması ve panik hali.

Yoklukla, yoksulluk içinde zaferler kazanmış bir milletiz. Şimdi varlık içinde, pek çok imkâna rağmen mücadele etmekte zorlandığımızı görmekten üzüntü duyuyorum. Milletimizden isteğimiz, her şeye rağmen sükûnetini koruması ve ihtiyatı elden bırakmamasıdır!”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu (video-twitter):

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, sokağa çıkma yasağının ardından yaşanan olumsuzluklar üzerine twitter sayfasında bir video mesajı yayınladı.

İmamoğlu, şunları söyledi:

“Kıymetli Vatandaşlarımız,

Tabii ki arzu ettiğimiz bir sokağa çıkma yasağı olmadı. Biz, bunun en az 2 hafta, hatta 3 hafta olması gerektiğini, Bilim Kurullarının ilettiği üzere sizlerle paylaşmıştık. Bugün iletilen ve ulaştırılan bakanlığın kararı, 2 günlük bir sokağa çıkma yasağı. Ancak detaylarıyla ilgili henüz hiçbir kurumun net bir bilgisi yok. Bu tabii bizim açımızdan üzücü. Halbuki bunun bir simülasyonu yapılmalıydı ki biz, bu uyarımızı yapmıştık ve ona göre herkes hazırlığını yapmalıydı. Yani yarın, şu anda hangi kurumun hangi konularda vazifeli olduğu noktasında hiçbir çalışma, kurumlara iletilmiş değil. Bu konuda çalışmalar yapılıyor olduğu söylendi, biz de bunları bekliyoruz. Tabii belediyeleri dikkate alan bir devlet yapısıyla daha doğru bir karar alınabilirdi. Buna üzgünüz. Ama lütfen sakin olunuz. Lütfen kararları bekleyiniz, bizi takip ediniz.”

İmamoğlu, daha sonra yayınladığı twitter mesajında da şunları kaydetti:

“11 Nisan Cumartesi itibariyle İBB’nin tüm hizmetleri sokağa çıkma serbestisi olanlar için devam edecek. Halk Ekmek ve Hamidiye Su %100 üretime geçti. İBB, tüm İstanbul’un gıda ihtiyacına yetecek kapasitededir. Halkımız sakin olsun ve güvende hissetsin. Lütfen herkes evine dönsün.”

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş (twitter):

“Değerli Ankaralılar,

Ankara Valiliği ile irtibat halindeyiz. Ekmek dahil tüm acil ihtiyaçlarınız için Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak elimizden geleni yapacağız. Lütfen evlerinize dönün, biz sizin için görev başında olacağız.        “

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer (twitter):

“Herkes evinde kalsın. Paniğe telaşa gerek yok. Kimseyi ekmeksiz, susuz bırakmayacağız. Sakin olun, huzurlu olun. Yanınızda olmaya devam edeceğiz. Biz varız.”

Türk Tabipleri Birliği (twitter):

“Bir kez daha hatırlatıyoruz: Salgın yönetimi, bütünsel yaklaşım ve bilimsel disiplinle yürütülmelidir. Zamanlaması iyi yapılmayan ve yurttaşlara güven vermeyen adımların vereceği zarar, beklenen yarardan fazla olabilir.

Fizikî mesafenin korunması için alınan yasak kararının kendisi fizikî mesafeyi kaldırmış durumda. Bütün vatandaşlarımızı sükûnete ve fizikî mesafeye riayet etmeye; ülkeyi yönetenleri ise aldıkları kararların sonuçlarını öngörmeye davet ediyoruz.”

Prof. Dr. İlber Ortaylı (twitter):

“Günlerdir gece gündüz demeden canlarını ortaya koyan sağlık çalışanlarının emeklerine yazık oldu.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA