GÜNDEM
Giriş Tarihi : 12-04-2020 07:33   Güncelleme : 12-04-2020 07:40

“Torba yasa ile vakıf üniversitelerinin kapatılmasının yolu açılıyor”

İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencilerinin oluşturduğu “Bu Şehir Hepimizin İnisiyatifi” tarafından yayınlanan bildiride, TBMM’ye sunulan yasa tasarısı ile bütün vakıf üniversitelerinin kapatılmasının yolunun açıldığını belirterek, “Sizleri, Şehir Üniversitesi öğrencileri için değil, kendi ülkenizin geleceği ve kendi değerleriniz için ses çıkartmaya davet ediyoruz” denildi.

“Torba yasa ile vakıf üniversitelerinin kapatılmasının yolu açılıyor”

“Şehir Hepimizin İnisiyatifi” tarafından yapılan açıklamaya göre, 8 Nisan 2020 tarihinde TBMM Başkanlığına sunulan torba yasa tasarısının yasalaşması halinde, vakıf üniversitesi ile kurucu vakfı arasındaki ilişki bozulacak. Kurucu vakfa kayyum atanması durumunda bile üniversiteyi kapatma kararını onaylayabilecek tek mevki olan vakıf mütevelli heyetinin söz hakkı YÖK’e devredilecek. Şu an yürürlükte olan yasa, üniversitenin kapatılabilmesini, kurucu vakfın mütevelli heyetinin onayına bağlıyor. Mütevelli heyetinin onaylamaması halinde, üniversitenin kapatılabilmesi için ancak kurucu vakfın da kapanmış olmasını gerekli kılıyor.

Yeni yasa tasarısının yasalaşması halinde ise, kurucu vakıf etkilenmeden üniversiteler kapatılabilecek ve kurucu vakıf, üniversite üzerindeki bütün yetkilerini kaybetmiş olacak.

Yasa tasarısında, bankaya borcu olan üniversitenin kapatılması halinde alacaklı bankanın durumuna dair bir hüküm bulunmuyor.

“Bu Şehir Hepimizin İnisiyatifi” tarafından yapılan açıklamada, yasadaki bu boşluğun, meselenin “borcun ödenmesi” olmadığını ortaya koyduğu belirtilerek, bütün vakıf üniversitelerini tehlikeye atan bu yasaya tepki gösterilmesi için çağrıda bulunuldu.

Açıklamada, yasa tasarısında 2 yeni vakıf üniversitesi kurulmasının talep edildiği belirtilerek, şu değerlendirmede bulunuldu:

“Yeni yatırımlar yapılmadan, binalara, arsalara büyük meblağlar harcanmadan önce, halihazırda eğitim veren, başarısını birçok kez kanıtlamış vakıf üniversitelerini yaşatmaya odaklanılmalıdır. Üniversite sayısının fazla olması, niteliğin yüksek olduğu anlamına gelmemektedir. Üniversiteler, üzerinden güç gösterisi yapılacak ya da taraf tutacak kurumlar değildir. Bu tutum, sadece kaliteyi düşürecek, zaman ve para kaybına yol açacaktır. Vakıf üniversitelerine, eğitim sistemimize ve en kötüsü adalete karşı duyulan güvenin sarsıldığı bugünlerde, öğrencilerin neye güvenerek hala vakıf üniversitelerini tercih etmeleri bekleniyor? Ne kadar üniversite açılırsa açılsın, ne kadar zaman geçerse geçsin, yapılanlar unutulmayacaktır.

Şehir’i kapatmak, bizlerin Şehirli olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir; çünkü ilim, bir vefa borcudur. Birileri, bilimin ve ilmin değerini unutmuş olabilir, biz hatırlatacağız. Daha önceden de kanıtladığımız gibi, mücadelemizi yarım bırakmayacağız.”

Açıklamada, “Sizleri, Şehir Üniversitesi öğrencileri için değil, kendi ülkenizin geleceği ve kendi değerleriniz için ses çıkartmaya davet ediyoruz. Söylenecek sözler bitti, artık harekete geçme vakti!” denildi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA