GÜNDEM
Giriş Tarihi : 12-04-2020 08:55   Güncelleme : 12-04-2020 09:00

PKK’lının kemiklerinin, annesine kargoyla teslimi TBMM’de tartışıldı

Terör örgütü PKK mensubu Agit İpek’in kemiklerinin 2 yıl sonra bir kutu içinde kargoyla annesine gönderilmesi TBMM Genel Kurulunda tartışıldı. AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, “Teslim, mevcut mevzuatımız çerçevesinde usulüne uygun olarak yapılmıştır” derken, Bağımsız İstanbul Milletvekili Cihangir İslam, “Ben, bu anneden, bir insan, bir hekim ve bir vekil olarak özür diliyorum” dedi.

PKK’lının kemiklerinin, annesine kargoyla teslimi TBMM’de tartışıldı

HDP Grup Başkan Vekili Meral Danış Beştaş, konuyu önce 10 Nisan’da yayınladığı twitter mesajıyla gündeme getirdi. Beştaş, PKK mensubu Agit İpek’in annesi Halise Aksoy’un, içinde oğlunun kemiklerinin bulunduğu ve kargoyla gönderilen paketle birlikte çekilmiş fotoğrafının üzerine şunları yazdı:

“İnsanlıktan çıkmanın bir adımı daha. Dünyanın hiçbir yerinde, savaş halinde bile böyle insanlık dışı bir muameleyi yeryüzü görmedi. Bir anneye evladının cenazesini kargo ile göndermek hangi dine, hangi vicdana, hangi hukuka sığar?”

Konu dün, TBMM Genel Kurulu’nda infaz yasası görüşmeleri sırasında da gündeme geldi.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Bu yaptığınız, hiçbir inanca, etik değere, ahlâka, yasaya sığmayan, kavranamaz bir kötülüktür. Bu, sadece vicdansızlık değil, aynı zamanda suçtur; bu bir insanlık suçudur. Bu suçu işleyenler hakkında derhal yasal işlem başlatılmalıdır. Bu iktidarın cenazelere yaptığı bu eziyetler, İsrail’in, Filistinlilerin cenazelerine yaptığı eziyetten daha beterdir. Bu fotoğraf, bu iktidarın insanlığa karşı işlediği suçun belgesidir. Bu, utanç tablosu olarak tarihe geçecektir” diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, kemiklerin bir yer gösterme sırasında bulunduğunu, DNA incelemesinin yapıldığını anlatırken, “Teslim, usulüne uygun olarak yapılmıştır” dedi. Özkan, şöyle konuştu:

“Ortada bir ceset yoktur, birkaç kemik parçası vardır. Hastanede bir ölümden bahsetmiyoruz. Hastanede bir ölüm oldu, dışarıda bir ölüm oldu; elbette ölüm belgesi, defin belgesi hazırlanır, yapılır. İstanbul Adlî Tıp Kurumu değerlendirmeyi yaptıktan sonra tespiti yapıyor ve kişinin kim olduğunu tespit ediyor. Arkasından Tunceli’ye, oradan da Diyarbakır Başsavcılığına gönderilerek aileye teslim edilmesi gerekiyor ve bu da, teslim, mevcut mevzuatımız çerçevesinde usulüne uygun olarak yapılmıştır.”

HDP Grup Başkanvekili Beştaş, “Özkan’ın sözleri karşısında bir kez daha dehşete düştüğünü” söyledi.

Beştaş, “2017 yılından beri bu anne -annenin adı Halise Aksoy- çocuğunun kemiğini ya da cenazesini arıyor. Şu anda Cumartesi Anneleri’nden Barış Anneleri’ne binlerce anne, evlatlarının kemiklerini ararken, gidecek bir mezarları yokken siz, kargoya nasıl ‘Usulüne uygun’ dersiniz? Bu nasıl bir vicdansızlıktır, bu nasıl insanlık dışı bir yaklaşımdır? Herkesin bir mezar hakkı vardır. Sizin maskeniz düştü, bundan sonra ‘insan hakları’, ‘hukuk’, ‘din’, ‘vicdan’ falan demeyin, demeyin” diye konuştu.

Bağımsız İstanbul Milletvekili Cihangir İslam da, “Ben bu anneden, bir insan, bir hekim ve bir vekil olarak özür diliyorum” dedi. İslam, şunları söyledi:

“Bir insan kemiği veya insan cenazesi, tıbbî işlem görmesi gereken bir materyaldir. En azından diğer yönlerini düşünemiyorsanız, bunu böyle düşünmenizi rica ediyorum. Bunu Sağlık Bakanlığının denetiminde yollamanız gerekiyor. Yani o cenazenin Sağlık Bakanlığının denetiminde gönderilmesi gerekiyordu. İkincisi müsle meselesi. Sizler cenazeye saygı duyan insanlarsınız; bütün hazirun böyle. Artık, ölen bir insanın bu ülkede mahkemelerle, Anayasa Mahkemesiyle, İnsan Hakları Mahkemesiyle, bu dünyadaki bütün hukuk sistemleriyle bağlantısı kesilmiştir. O insan hakkındaki davalar da düşmüştür. Artık o, en yüce mahkemeye havale edilmiştir. Ben bu anneden, bir insan, bir hekim ve bir vekil olarak özür diliyorum.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA