Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 13-04-2020 08:54   Güncelleme : 13-04-2020 08:59

Soylu: Konjonktür istifamı gerektiriyor... Erdoğan: Gerek yok!

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun dün geceki kabul edilmeyen istifası öncesi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la yaptığı görüşmeye dair kulis bilgisini nakletti.

Soylu: Konjonktür istifamı gerektiriyor... Erdoğan: Gerek yok!

Selvi’nin “Erdoğan ile Soylu arasında istifa konuşması” başlıklı yazısında naklettiğine göre, kamuoyuna açıklama yapılmadan önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Süleyman Soylu arasında bir görüşme gerçekleşti. Soylu, sokağa çıkma yasağı konusunda yaşanan kargaşadan dolayı bütün sorumluluğun kendisine ait olduğunu söyledi. Bedel ödemek için istifa etmek istediğini ifade etti.

Erdoğan, Soylu’ya “Gerek yok” karşılığını verdi. Soylu, “Efendim, konjonktür onu gerektiriyor. Sizin elinizi rahatlatmak için istifa ediyorum” diye ısrar etti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ikinci bir şey söylemesini beklemeden,”Hakkınızı helâl edin” dedi.

Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan, İletişim Başkanlığı vasıtasıyla, Soylu’nun istifasını kabul etmediğini açıkladı.

Daha önce de istifadan dönmüştü

Abdülkadir Selvi, yazısında, Süleyman Soylu’nun daha önce de istifa imasında bulunduğunu hatırlattı. Selvi, şunları yazdı:

“Daha önce de bir kriz yaşanmıştı. Süleyman Soylu, seçim bölgesi olan Trabzon’da istifa sinyali vermiş, “Bugün İçişleri bakanıyız, yarın belki değiliz. Buradan gideriz belki bir daha gelişimiz olmaz” demişti. Soylu bu konuşmayı 24 Şubat 2018 tarihinde Trabzon’da Türkiye Gençlik Vakfı’nın toplantısında yapmıştı. Aynen dün gece olduğu gibi o zaman da cep telefonlarını kapatıp kimseyle görüşmemişti. Bu görüşmeden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, Soylu’yu İstanbul’a çağırmıştı. Erdoğan ile Soylu, baş başa görüşmüşlerdi. Soylu’nun sıkıntılarını aktarıp, istifa aşamasına geldiğini bildirmesi üzerine Erdoğan, “Seni ben atadım. Git işinin başına” demişti. Erdoğan’ın desteği ile güçlenen Soylu da Ankara’ya dönüp, İçişleri Bakanlığı görevine devam etmişti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA