GÜNDEM
Giriş Tarihi : 15-04-2020 02:42

“Kendi ihtiyacımıza rağmen 34 ülkeye yardım elimizi uzattık”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Kendimizin tıbbî ekipman ihtiyacımız olmasına rağmen İngiltere, İtalya ve İspanya gibi önemli müttefiklerimizin de aralarında bulunduğu 34 ülkeye yardım elimizi uzattık” dedi.

“Kendi ihtiyacımıza rağmen 34 ülkeye yardım elimizi uzattık”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Washington DC merkezli düşünce kuruluşları Atlantic Council ve Türk Miras Vakfı’nın (THO) ortaklaşa düzenlediği ve video konferans üzerinden yapılan “Yarını belirlemek için bugün ne yapılmalı?” başlıklı panelde, Türkiye’nin korona virüsü salgını ile mücadelesini anlattı.

Çavuşoğlu, “70’den fazla ülkeden 25 binden fazla vatandaşımızı ülkemize getirdik. Burada bize çok yardımcı olan ülkelere teşekkür ederim. Şimdi de 50’den fazla ülkeden, 25 bin civarından vatandaşımızı getirmeye hazırlanıyoruz” dedi. 

Çavuşoğlu, bu süreçte mülteciler de dahil olmak üzere dezavantajlı grupların da unutulmaması gerektiğine vurgu yaparak, Türkiye’nin bu grupları salgından korumak için elinden geleni yaptığını söyledi.

“34 ülkeye yardım elimizi uzattık”

Çavuşoğlu, Türkiye’nin salgın döneminde de “Girişimci ve İnsanî Dış Politikasını” devam ettireceğini belirterek, “Kendimizin tıbbî ekipman ihtiyacı olmasına rağmen, İngiltere, İtalya ve İspanya gibi önemli müttefiklerimizin de aralarında bulunduğu 34 ülkeye yardım elimizi uzattık. Bunları da siyasî endişelerle yapmadık” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, bugüne kadar 104 ülkeden yardım talebi aldıklarını ancak şu anda hepsinin talebini karşılayamadıklarını, buna rağmen Türkiye’nin şu anda Çin ve ABD’nin ardından, dünyada en çok yardım yapan 3. Ülke durumunda olduğunu kaydetti.

Çavuşoğlu, bu adımların, Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus tarafından da takdirle karşılandığını belirtti.

NATO’nun Covid-19 salgınında üstlendiği role işaret eden Çavuşoğlu, “Covid-19 döneminde NATO’nun en verimli platformlardan biri olmaya devam edeceğine ve bu salgından daha da güçlü bir şekilde çıkacağına inanıyoruz. NATO şu ana kadar güçlü bir birlik olduğunu kanıtladı” diye konuştu.

“Yeni bir mülteci dalgasını kaldıramayız”

Bakan Çavuşoğlu, Covid-19’un, halihazırda ciddi bir insanî krizle sınanan Suriye’deki durumu daha da kötüleştirdiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Salgının, Türkiye’ye yeni bir mülteci dalgasını tetiklemesinden endişeliyiz. Uluslararası toplum, bu krize yanıt veremedi ve ne yazık ki şu anda 1,5 milyon Suriyeli kapımızda. İdlib’den ya da başka bir yerden yeni bir mülteci dalgasını kaldıramayız. Bu, sadece kapasite ya da yük meselesi değil; aynı zamanda uluslararası toplum için sağlık riski.”

Çavuşoğlu, İdlib’de varılan ateşkesin korunmasının şu dönemde daha da önemli olduğunu belirterek, Cenevre sürecine tekrar dönmenin gerekliliğini dile getirdi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA