YURT HABERLERİ
Giriş Tarihi : 16-04-2020 02:43

“Bağışları iade etmezseniz Hazine’ye devrederiz dediler”

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yılmaz Büyükerşen, hükümet yetkililerinin kendilerine, “Aşevi hesaplarına bağışta bulunmak isteyen olursa almayın. Aldığınız bağışları kimlerden aldıysanız iade edin; eğer iade etmezseniz, Hazine’ye îrad kaydedilecektir (bağış Hazine’ye devredilecektir)” dediklerini söyledi.

“Bağışları iade etmezseniz Hazine’ye devrederiz dediler”

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yılmaz Büyükerşen, TV5’de yayınlanan “Ters Açı” programına telefon bağlantısı ile katılarak, Yunus Emre İşci’nin sorularını cevapladı.

Başkan Büyükerşen, Aşevi hesaplarının hükümet tarafından bloke edilmesi ve bağış kabul etmesinin yasaklanması hakkında bilgiverdi.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ni 1999 yılında teslim aldıklarını hatırlatan Büyükerşen, kendilerinden önceki yönetim döneminde, yoksul ve düşkün olanlara her gün ücretsiz yemek vermek amacıyla bir aşevi kurulduğunu, kendilerinin de bu aşevini modernize ederek hizmeti sürdürdüklerini kaydetti.

Büyükerşen, Belediye bütçesi içerisinde, kendi kaynaklarından karşılanmak üzere Aşevi için de bir bütçe tahsis edildiğini, bu bütçenin de Belediye Meclisinde görüşülerek onaylandığını söyledi.

Eskişehir’in aynı zamanda bir “öğrenci şehri” olduğunu belirten Büyükerşen, “Zor durumda olan, binbir güçlükle okuyan gençler de var. Onlardan da isteyenler Aşevi’nden yararlanıyorlar; gidip yemek yiyorlardı” dedi.

Büyükerşen, görevi devraldıktan sonra sistemde bir değişiklik yaptıklarını ve Aşevi’ne kadar gelemeyecek durumda olan yoksul ve düşkün vatandaşlar için 3 kademeli sefer tasları temin ederek, her gün 3 öğün yemeği, kapalı servis araçlarıyla evlerine teslim etmeye başladıklarını anlattı.

Büyükerşen, “Hatta bu insancılara arada bir kahve de veriyorduk; ne bileyim bir kutu çay da hediye ediyorduk, şeker hediye ediyorduk ve böylelikle geçinip gidiyorlardı. Çok güzel bir sistemdi” dedi.

Kendilerinin Aşevi’ne bütçeden ayırdıkları ödeneğin dışında, vatandaşların da özellikle Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, kandil geceleri gibi özel günlerde Aşevi’ne bağışta bulunarak dekont karşılığı hesap numaralarına para yatırdıklarını ve bunun Eskişehir’de bir gelenek haline geldiğini anlattı.

Büyükerşen, korona virüsü salgınının başlaması üzerine, işsiz kalıp muhtaç hale gelenlere de her gün 3 çeşit yemek servis etmeye başladıklarını belirterek, “Ama arkasından hükümetin müdahalesiyle bugün Aşevimiz, yalnızca aynî yardımları kabul ediyor. Şimdi vatandaşlar meselenin farkına vardılar, bu sefer aynî yardım yapmak istiyorlar. Vermek istedikleri para miktarı kadar gıda maddeleri alıyorlar, bize telefon ediyorlar, biz gidip onlardan teslim alıyoruz, makbuzunu veriyoruz ve Aşevi’ne getiriyoruz, “giriş” kaydediyoruz” diye konuştu.

Aşevi işleten AK Parti’li belediyeler de olduğuna işaret eden Büyükerşen, kendilerine yönelik “el koyma” uygulamasından sonra hukuk birimlerinin idarî mahkemede dava açmayı düşündüklerini söyledi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA