GÜNDEM
Giriş Tarihi : 16-04-2020 14:19

İlk solunum cihazı, meslek lisesi atölyesinde üretildi

Koronavirüs önlemleri kapsamında yürütülen Ar-Ge çalışmaları sonucu ilk solunum cihazı, Hatay Şehit Serkan Talan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Ar-Ge atölyelerinde üretildi.

İlk solunum cihazı, meslek lisesi atölyesinde üretildi

İçinde bulunulan zorlu süreçte ihtiyaç duyulan makineleri meslekî eğitim olarak üretebilmenin mutluluk verici olduğunu belirten Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, “Yakında İstanbul’dan da solunum cihazı üretimine yönelik müjdeli haberi sizlerle paylaşacağız.” dedi.

Korona virüsü salgını süresince meslekî ve teknik Anadolu liselerinde üretim kapasitesi harekete geçirildi. Bu kapsamda, temizlik ve dezenfeksiyon ürünlerinden maske üretimine, tek kullanımlık önlük ve tulumdan yüz koruyucu sipere kadar çok çeşitli ürünlerin seri üretimine geçildi.

Özellikle maske makinesi ve solunum cihazı üretimi için bu cihazların tasarımına ve Ar-Ge çalışmalarına ağırlık verildi. Bu kapsamda ultrasonik maske makinesi İstanbul’da üretilirken, yeni makineler sayesinde aylık maske üretimi kapasitesi 10 milyona ulaştı.

Çalışmaların bir diğer aşaması ise ihtiyaç duyulan solunum cihazı üretimi idi. İlk olumlu haber, Hatay Şehit Serkan Talan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Ar-Ge atölyelerinde n geldi.  Solunum cihazı, İş Sağlığı ve Güvenliğine uygun bir şekilde tasarlandı ve Sağlık Bakanlığı Tıbbı Cihaz Yönetmeliği’ne uygun olarak imal edildi. Solunum cihazının tescilinin alınmasının ardından seri üretime başlanacak.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, konu hakkında yaptığı açıklamada, salgın sürecinde meslek liselerinin üretim kapasitesini harekete geçirdiklerini söyledi.

Temizlik ve dezenfeksiyon malzemelerinden cerrahî maske üretimine, tek kullanımlık önlük ve tulum üretiminden yüz koruyucu sipere kadar alt yapıyı güçlendirdikleri bütün alanlarda yoğun üretim yapıldığını belirten Özer, “Ayrıca seçtiğimiz illerde ihtiyaç duyulan biyomedikal cihazların üretimi için de Ar-Ge çalışmalarını koordine ediyoruz. Pilot seçtiğimiz illerimize ciddi Ar-Ge altyapı desteği verdik. Ar-Ge çalışmalarına fedakârca çalışan mesleki eğitim öğretmenlerimiz büyük emek verdiler.” diye konuştu.

İlk sevindirici haberi İstanbul’da Otomatik 3 Katlı Telli Ultrasonik Cerrahi Maske Makinesi üretilmesi ile verdiklerini hatırlatan Özer, sözlerine şöyle devam etti:

“Hatay ve İstanbul’da solunum cihazının üretilmesi ile ilgili Ar-Ge çalışmaları başarılı bir şekilde devam ediyordu. İlk sevindirici haber, Hatay’dan geldi. Hatay İl Milli Eğitim Müdürümüzün koordinasyonunda çalışmalar başarıyla tamamlandı ve ilk solunum cihazı üretildi. Bu süreçte ihtiyaç duyulan makineleri meslekî eğitim olarak üretebilmek ve hizmete sunabilmekten büyük mutluluk duyuyoruz.”

Meslekî ve teknik eğitimde üretim kapasitesinin önemine dikkati çeken Özer, şunları kaydetti:

“Bu kapsamda, İstanbul, Hatay ve Bursa’da 3 Ar-Ge merkezimiz yoğun mesai harcıyorlar. Ar-Ge merkezlerimizi, altyapısı güçlü bazı illerimizde de önümüzdeki günlerde açacağız. İnşallah yakında İstanbul’dan da solunum cihazı üretimine yönelik müjdeli haberi sizlerle paylaşacağız. Bu süreçte Hatay’daki arkadaşlarımızın, yöneticilerimizin ve öğretmenlerimizin fedakârca çalışmaları, her türlü takdirin ötesinde. Bu müjdeli haberi verebilmek için gece gündüz çalıştılar.”

Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Kahraman’a, Şehit Serkan Talan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mahmut Birol Gezer’e ve arkadaşlarına, projeye büyük emek veren öğretmen Nurullah Sarı ve ekibinde yer alan bütün öğretmenlere ve paydaşlara katkıları ve fedakârca gayretleri için teşekkür etti.

Süreci başarı ile koordine eden Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne de şükranlarını sunan Özer, “Ülkemizde tüm illerde fedakârca gayret gösteren tüm meslekî eğitim öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz, tüm yöneticilerimizin koordinasyon ve destekleri ile mesleki eğitimin kara gün dostu olduğunu göstermeye devam ediyorlar.” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA