GÜNDEM
Giriş Tarihi : 17-04-2020 06:10   Güncelleme : 17-04-2020 06:15

İYİ Parti Milletvekili Özdağ hakkındaki fezleke Meclis’te

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, dokunulmazlığının kaldırılması için TBMM’ye Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi gönderilmesi konusunda, MİT yasasının 27’nci maddesinin bu konuda uygulanamayacağını dile getirdi.

İYİ Parti Milletvekili Özdağ hakkındaki fezleke Meclis’te

Ne olmuştu?

Libya’da şehit edilen Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) mensup iki subayın isimlerinin kamuoyuna açıklanması, dava konusu olmuş, MİT mensuplarından birinin cenaze töreni hakkında yapılan haberler sebebiyle 5 gazeteci, MİT Kanunu’nu ihlal ettikleri gerekçesiyle tutuklanmıştı.

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ da 26 Şubat’ta TBMM’de düzenlediği basın toplantısında o iki subayın isimlerini vererek Allah’tan rahmet dilemişti. MİT mensuplarının kimliklerini ifşa ettiği gerekçesiyle, Ümit Özdağ hakkında da soruşturma başlatılmıştı.

Soruşturmayı tamamlayan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Libya’da şehit olan MİT görevlilerinin isim ve rütbelerini açıkladığı gerekçesiyle “Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu”nu ihlal etmekten, Özdağ’ın dokunulmazlığının kaldırılması talebiyle fezleke düzenleyerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderdi.

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın Yasama Dokunulmazlığının Kaldırılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi (3/1154), TBMM’ye ulaştı.

Özdağ: MİT yasasının 27’nci maddesi bu konuda uygulanamaz

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, bu konuda ilk açıklamasını, haberiniz.com.tr’ye yaptı. Özdağ, şunları söyledi:

“Şehitlerimiz, şanlı tarihimizin ve millî vicdanın bir parçasıdır. ‘Birkaç şehit’ diye geçiştirilemezler. Yüz bin defa dava açsalar, yüz bin defa şehitlerimizin ismini rahmetle anarım. TBMM’de de yapmış olduğum konuşmada şehitlerimizin daha önce birçok basın yayın organında çıkmış olan isimlerini anarak rahmet diledim. Ben, devlet ciddiyetinin, devlet sırrının ne olduğunu gayet iyi bilirim. Benim ağzımdan devlet sırrı, devleti zarara sokacak bilgi asla çıkmadı, çıkmaz. Devlet sırrının ne olduğunu gayet iyi bilirim; nasıl saklanacağını da.  Murat Ağırel, Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan’ın tutuklanmalarının asla, şehitlerimizin isimlerinin açıklanması ile ilgisi yok. Yapmış oldukları bilimsel temelli araştırmacı gazetecilik faaliyetlerinin cezalandırılması girişimidir. Esasen MİT eski Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş,  MİT yasasının 27’nci maddesinin bu konu ile ilgili uygulanamayacağını açıklamıştır.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA