GÜNDEM
Giriş Tarihi : 17-04-2020 10:48

İçişleri Bakanlığı, İmamoğlu hakkında soruşturma açmış

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, korona virüsü salgını sebebiyle muhtaç hale gelen vatandaşlara yardımda bulunmak amacıyla başlattıkları bağış kampanyası sebebiyle, geçen hafta hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı, İmamoğlu hakkında soruşturma açmış

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Sözcü gazetesinden Özlem Güvemli’nin “Vakıfbank’ta bloke edilen hesaba yatırılan 900 bin TL’lik bağışın akıbeti ne oldu?” sorusunu cevaplarken, İçişleri Bakanlığının hakkında soruşturma başlattığını açıkladı. İmamoğlu, şunları söyledi:

“Şu anda hâlâ blokaj duruyor. Hukukî başvurumuzu yaptık. Mahkeme, valilikten yanıt istedi. 15 gün süre verildi. Süre henüz dolmadı.  Bu, önünde sonunda çözülecek. Şu anda bankaların yaptığı hukuksuz ve korkudan yapılmış bir işlem. Korkuyla yapılmış işlem de bankacılık tarihinin kara lekesidir.

Valiliğin yazdığı yazı da kara lekedir. Toplumun belediyeye yaptığı bağışın önünün bu şekilde kesilmesi utanç vericidir. O imzayı kim atmışsa utanmalı. Yanlış işlem görüyorsanız İBB Başkanı hakkında soruşturma açarsınız.  Ama vatandaşın bağışını bloke edemezsiniz.

Kaldı ki hakkımızda bir soruşturma açıldı. Bağışla ilgili süreç hakkında soruşturma başlattı İçişleri Bakanlığı. Bakanlıktan bir müfettiş geldi, soruşturmayı yapıyor. Soruşturma yapabilirsiniz; ama kalkıp vatandaşa ait bir parayı bankada bloke etmek çok aciz, çok zavallı bir tavırdır. Buna yukarıdan aşağı kim müdahale ettiyse, kim talimat verdiyse, kim imza atmışsa, o acizliğin o zavallılığın bir parçasıdır.”

İmamoğlu, “Soruşturma ne zaman başladı?” sorusuna da “Geçen hafta cuma günü başlatıldı. Ankara’da da başlatıldığını duyduk. Muhtemelen kampanya düzenleyen diğer belediyelere de müfettiş gidecektir; sadece bana açılmadı soruşturma” diye cevap verdi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA