GÜNDEM
Giriş Tarihi : 17-04-2020 23:42   Güncelleme : 17-04-2020 23:48

İmamlar, salgın günlerinde sadece imamlık yapmıyorlar

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olarak görev yapan din görevlilerinden kimisi tıraş olmak isteyen yaşlıları kendi tıraş malzemeleriyle tıraş ediyor; kimisi traktörle vatandaşın tarlasını sürüp, tırpanla bahçesindeki otları temizliyor.

İmamlar, salgın günlerinde sadece imamlık yapmıyorlar

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olarak görev yapan din görevlileri, korona virüsü salgınının yaşandığı bu haftalarda, özellikle 60 yaş üstü vatandaşlara yardımcı olmak için pek çok alanda gönüllü olarak hizmet veriyorlar.

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıktıktan sonra kısa sürede bütün dünyaya yayılan ve Mart ayında gerçekleşen ilk ölüm vakasıyla Türkiye’ye de sıçradığı anlaşıldıktan sonra çok sayıda ölümle varlığını hissettiren korona virüsü salgını, sosyal hayatımızı büyük ölçüde etkiledi.

Salgın, bir yönüyle insanları evlerine ve kendi dünyalarına çekilmeye iterken, resmî ve sivil pek çok kurum ve kuruluşun da muhtaçlara yardım için seferber olmasına sebep oldu.

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olarak görev yapan din görevlileri de, zorlu geçen salgın günlerinde muhtaçlara yardımcı olmak için seferber olanlardan…

Hizmetleri medyaya pek fazla yansımıyor. Onlar, sessizce çalışmayı tercih ediyor ve “Vatandaşların hayır dualarını almak bize yetiyor” diyorlar.

Çalışmalarını genellikle “Vefa Sosyal Destek Grubu” çalışmaları kapsamında yürütüyorlar.

Kimisi, görev yaptıkları mahalle ve köylerde sokağa çıkmaları sınırlandırılan yaşlı ve hasta vatandaşları evlerinde ziyaret edip, ihtiyacı olanlar için alışveriş yapıyor, faturalarını ödüyor; kimisi tarlalarını ekiyor, bahçelerini temizliyor. Kimisi, traş olmak isteyen yaşlıları kendi tıraş malzemeleriyle tıraş ediyor; kimisi de hasta olanları doktora götürüyor; kimisi, mahallesindeki yaşlılara her sabah süt ikram ediyor; kimisi de eşinin yaptığı tandır ekmeklerini yaşlı ve hastalara dağıtıyor.

Çankırı’da korona virüsü tedbirleri sebebiyle sokağa çıkması sınırlandırılan yaşlı bir kadının buzağısı gece rahatsızlanınca, yardımına mahallenin imamı koştu. Sakarya’nın Hendek İlçesine bağlı köylerde imam hatip olarak görev yapan Mehmet Küt ve Salih Davulcu, yaşlı bir vatandaşın tarlasını traktörle sürdü, tırpanla evin etrafındaki otları temizledi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA