KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 18-04-2020 01:15

Karikatürist Vehip Sinan, vefatının yıl dönümünde anılıyor

Özellikle “Topuz” tiplemesiyle tanınan karikatürist Vehip Sinan, vefatının 10’uncu yıl dönümünde anılıyor.

Karikatürist Vehip Sinan, vefatının yıl dönümünde anılıyor

Vehip Sinan kimdir?

1929 yılında İstanbul’da doğdu. Çocuk yaşlarda başladığı çizim işini, 2000’li yıllara kadar devam ettirdi. Çok sayıda siyasî ve sosyal içerikli karikatürün yanı sıra, uzun ömürlü çizgi romanlara imza attı. En bilinen çizgi roman tipi Topuz oldu.

Kendi ifadesiyle, 3,5 yaşından itibaren, bulduğu her kâğıda bir şeyler çiziktiren Vehip Sinan, çizerliğe düzenli olarak ilk defa Ceylan Yayınlarında illüstratif resimler çizerek başladı. Daha sonra Topuz’u çizmeye başladı.

Yeni İstanbul’da Cin Ali stripleri çizdi. Yeni İstanbul kapanınca, yeni kurulan Babiali’de Sabah gazetesinde çalışmaya başladı. Daha sonra Can Kardeş dergisinde 2-3 bant halinde çizgi roman hazırladı. Yeni Asya gazetesinden Türkiye gazetesine geçtikten sonra da Topuz’u çizmeye devam etti. Topuz’un Maceraları adlı çizgi romanı, kitap olarak da yayınlandı.

Vehip Sinan, çizerlik çalışmalarını nasıl sürdürdüğünü şöyle ifade etmişti:

“Ben, hiçbir zaman bir gazetenin eline kalem tutuşturulmuş robotu değildim. Kendi düşüncelerim ve görüşlerim vardı. Onun için zaman zaman yöneticilerle tartışmalarımız olurdu. Nitekim birkaç gazetede bu sebeple çalışmalarıma ara vererek ayrılmak durumunda kaldım.

Ben, bütün meslek hayatım boyunca her işi evde yaptım. Yapacağım işleri eve getirip götürürlerdi. Katiyyen bir masa başına gidip çalışmadım. Şu ana kadar hep böyle oldu. Hemen hemen çalıştığım bütün gazetelerde de bu durum eleştirildi. “Gel burada yaz çiz” dediler. Yapamıyorum; tabiatıma aykırı. Her çizerin böyle tuhaf bir tarafı vardır belki; benimki de böyle işte.”

Vehip Sinan, 18 Nisan 2010 tarihinde İstanbul’da vefat etti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA