GÜNDEM
Giriş Tarihi : 18-04-2020 01:54

Tarihçi, Yazar, Gazeteci Orhan Koloğlu, vefat etti

Eski Libya başbakanlarından Sadullah Koloğlu’nun Konya / Kadınhanı doğumlu oğlu, tarihçi yazar Dr. Orhan Koloğlu, 91 yaşında vefat etti.

Tarihçi, Yazar, Gazeteci Orhan Koloğlu, vefat etti

Orhan Koloğlu’nun vefatını, müzisyen ve gazeteci yeğeni Sina Koloğlu twitter sayfasında duyurdu. Koloğlu, yayınladığı tweet’inde, “Amcam Orhan Koloğlu’nu biraz önce kaybettik. Dolu dolu yaşadı… Son dakikaya kadar çalıştı. 90’a girerken 90’ıncı kitabını yazdı. Hepimizin başı sağ olsun. Çok yeni aldım haberi. Fazla da bir şey yazamıyor insan” ifadelerini kullandı.

Orhan Koloğlu kimdir?

Libya’da 1949-1952 yılları arasında başbakanlık görevini yürüten Sadullah Koloğlu’nun oğlu olan ve 1970’li yıllarda eski başbakanlardan Bülent Ecevit’in Libya özel temsilciliğini yapan Orhan Koloğlu, 1929’da babasının kaymakamlık yaptığı Konya’nın Kadınhanı ilçesinde doğdu.

Lise eğitimini Galatasaray Lisesi’nde tamamlayan Koloğlu, İstanbul Üniversitesi Yüksek Gazetecilik Enstitüsü’nden mezun oldu. Koloğlu, daha sonra Strasbourg Üniversitesi’nde doktora yaptı.

Gazeteciliğe 1947 yılında başlayan Orhan Koloğlu, farklı gazetelerde, muhabir, yazar ve yazı işleri müdürü olarak çalıştı.

Çeşitli ülkelerde basın ateşesi olarak görev yapan Koloğlu, Milliyet gazetesinin Almanya baskısını başlattı.

Tarih ve sosyal bilimlerle ilgili önemli araştırmalarıyla bilinen ve çok sayıda kitabı bulunan Koloğlu, 1974 ve 1978-1979’da Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü yaptı.

Koloğlu, 1978’den itibaren, değişik üniversitelerin tarih ve iletişim fakültelerinde dersler verdi. Libya Al Fateh Üniversitesi’nde doçent olarak çalıştı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA