EKONOMİ
Giriş Tarihi : 07-09-2019 19:29   Güncelleme : 07-09-2019 19:38

Erdoğan: Perşembe günü faiz daha da düşecek

Enflasyonun ve faizlerin düştüğünü belirten Erdoğan, “Perşembe günü yine Para Piyasası Kurulu toplanıyor. Ben inanıyorum ki daha da düşecek ve siz de göreceksiniz. ‘Cumhurbaşkanımız bunu demişti’ diyeceksiniz. Faiz düştükçe enflasyon da düşecektir, bunu göreceksiniz” diye konuştu. Ekonomist İbrahim Kahveci ise, faizlerin düşürülmesinin, faiz kullanımının yaygınlaşmasına sebep olduğunu söyledi.

Erdoğan: Perşembe günü faiz daha da düşecek

Kur istikrarının sağlandığını ileri süren Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“İkinci çeyrekte ilk çeyreğe göre büyüdük. İstihdam artıyor. İhracatımız rekorlar kırıyor. Göreve geldik 17 yıl önce, ihracatımız 36 milyar dolardı. Şimdi nereyi zorluyoruz? 170 milyar doları. Buraya geldik. Nereden nereye... Ekonomimizin en büyük zaafı olarak gösterilen cari açığımız, tarihimizde hiç olmadığı kadar iyi bir seviyeye geldi. Piyasalarda gözle görülür bir kıpırdanma başladı. Geçtiğimiz ağustos ayındaki kur saldırısının ardından başlattığımız dengelenme süreci başarıyla sürüyor. Şimdi yeniden büyümeyi güçlendirme… Bu aşamaya geçiyoruz. Önümüzde çok ciddi fırsatlar var. Ülkemizi, bölgemizin ve dünyanın en önemli tasarım, üretim ve ticaret merkezlerinden biri haline getirmeye her zamankinden daha yakınız.”

Kahveci: Faizler düşürülerek faiz kullanımı yaygınlaştırıldı

Ekonomist İbrahim Kahveci, hükümetin faizi düşürerek, millî gelirin %12’sinden alınan kredi oranını %70’e çıkarmak suretiyle faiz kullanımını yaygınlaştırdığını söyledi. Kahveci, “ ‘Faize karşıyım’ deyip, faizin oranını düşürüp herkesi faize bulaştıracaksan, asıl faizcilik budur” dedi.

Ekonomist İbrahim Kahveci, TV5’de yayınlanan “Ekonomi ve Ötesi” programında, bu konuda şunları kaydetti:

“2002 veya 2003 yılı, tam hatırlayamıyorum, 2003 yılı galiba, Türkiye’de şirketlerin, yani tüzel kişilerin ve gerçek kişilerin kullandığı toplam kredi miktarı, 66 milyar Liraydı. Millî gelirin %12’sine denk geliyordu. Bunu aldık 66 milyar Liradan, 2 trilyon 350 milyar Liraya çıkardık. 2 trilyon 350 milyar Lira… Millî gelirin %12’sinden %70’ine getirdik bunu. Yani herkesi faize bulaştırdık.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA