GÜNDEM
Giriş Tarihi : 18-04-2020 09:18

Nobel Ödüllü profesör: Yeni tip korona virüsü laboratuvarda üretildi

Fransa’da Nobel Ödüllü virolog Profesör Luc Montagnier, Covid-19 hastalığına sebep olan SARS-CoV-2 virüsünde AIDS’e yol açan virüsten parçalar olduğunu iddia etti. Virüsün bu sebeple ancak laboratuvarda üretilmiş olabileceğini öne süren Montagnier’in açıklamaları tartışmalara sebep oldu.

Nobel Ödüllü profesör: Yeni tip korona virüsü laboratuvarda üretildi

Euronews’in haberine göre, Fransız basınına konuşan Montagnier, SARS-CoV-2 virüsünün genlerinde (RNA’sında), HIV RNA’sına ait parçaların bulunduğunu söyledi.

2008’de Nobel Tıp Ödülü alan araştırmacı, “Araştırmalarımızda bu virüsün değiştirildiği sonuçlarına vardık. Yarasadan gelen klasik bir virüs modeli var. Bu modelin üzerine VIH kesitleri eklenmiş” dedi.

Kimin bu değişikliği yaptığını bilmediğini ama Vuhan’daki laboratuvarda üretilmiş olabileceğini söyleyen Montagnier, amacın belki de yeni virüsü AIDS’e karşı aşı çalışmalarında kullanmak olduğunu belirtti.

İddia kuşkuyla karşılanıyor

Korona virüsünün laboratuvarda üretildiği iddiaları daha önce de komplo teorisyenleri tarafından çok defa dile getirildi. Tartışmalı çıkışlarıyla bilinen Montagnier’in açıklamaları bu sebeple bilim dünyasında kuşkuyla karşılandı.

Daha önce yapılan çok sayıda araştırma, SARS-CoV-2 doğal yollarla insanlara bulaştığını ortaya koyuyor. Dünya genelindeki bilim insanların çok büyük bir kısmı, yeni tip korona virüsünün laboratuvar üretimi olmadığı konusunda hemfikir.

‘Açıklamalar anlamsız’

Montagnier’in açıklamalarına karşı çıkan bilim insanları arasında Paris’teki Pastör Enstitüsü’nde araştırmacı virolog Etienne Simon-Lorière de bulunuyor.

Simon-Lorriere, “Bu anlamsız. Söz konusu parçalar, aynı ailede bulunan diğer virüslerde de var, doğadaki diğer korona virüsü türlerinde de var. Bir kitaptaki bir kelime başka bir kitaptakine benziyorsa, bu kelimenin diğer kitaptan alındığını söyleyebilir miyiz?” diyor.

Uzun yıllar virüs üzerine araştırma yapan Prof. Luc Montagnier, AIDS’e sebep olan HIV virüsünün keşfi için 2008 yılında Nobel Tıp Ödülü’ne lâyık görülmüştü.

Aşı karşıtı ifadeleri ve homeopati ile “suyun hafızası” gibi tartışmalı hipotezlere verdiği destek sebebiyle bilim dünyasında eleştirilerin hedefi olmuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA