GÜNDEM
Giriş Tarihi : 18-04-2020 21:48   Güncelleme : 18-04-2020 21:55

Sağlık çalışanlarını suçlayan vali, tepkiler üzerine özür diledi

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, kendilerine sunulan ücretsiz barınma, yemek ve servis hizmetine rağmen sağlık çalışanlarının izolasyon konusunda kendilerini koruyamadıklarını ve başarı oranının düşmesine sebep olduklarını ileri sürdü. Vali Bektaş, tepkiler üzerine özür diledi, ancak iddiasını tekrarladı. Yeni Şafak gazetesi Sosyal Medya Yöneticisi Burak Doğan ise, Vali Bektaş’ın, sosyal mesafeye dikkat etmeden okey oynayan sağlık çalışanlarını kastettiğini ileri sürdü.

Sağlık çalışanlarını suçlayan vali, tepkiler üzerine özür diledi

Zonguldak’ta korona virüsüne yakalanan 567 kişiden 137’sinin sağlık çalışanı olduğunu belirten Vali Erdoğan Bektaş, devletin kendilerine sunduğu ücretsiz barınma ve yemek hizmetine rağmen sağlık çalışanlarının kendilerini koruyamadıklarını söyledi.

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, tepkiler üzerine yayınladığı basın açıklamasında özür diledi ancak şehirde izolasyonda % 99’luk bir başarıyı yakalayarak tabloyu nerdeyse olumluya döndürmüşken, sağlık çalışanlarının kendilerini koruyamamaları sebebiyle, tabloda istenen iyileşmenin sağlanamadığını ve hayal kırıklığı yaşadıklarını kaydetti.

Vali Bektaş ne söylemişti?

Vali Bektaş, tepkilere sebep olan dünkü basın toplantısında şunları söylemişti:

“Sağlıkçılarımızın bize getirdiği yük olmasaydı…”

“Sağlıkçılarımız, kendilerini koruyamadılar. Baştan bu tarafa herkes, Sağlık Bakanlığı, herkes üzerinde duruyor, her türlü tedbir alınmasına rağmen sağlıkçılarımız, hastalarla diyaloglarında kendilerini korudular ama birbirleriyle diyaloglarında kendilerini korumadılar.  Bu konuda da bugün en yüksek perdeden bütün yetkili arkadaşlarımız olarak uyardık. Bu, bizim faturamızı ağırlaştıran bir olay oldu. Normalde sağlıkçılarımızın bize getirdiği yük olmasaydı, belki de biz bugün geri dönüşü konuşuyor olacaktık. Bu da gerçekten zor oldu.

Sağlıkçılarımızı biz, misafirhanelerde misafir ettik. Devletimiz, oturdu düşündü, onlardan ücret de almadı. Yemeklerinden de ücret almadı. Servisleri sağlamaya çalıştık. Ama orada kendi aralarındaki ilişkilerinde yeteri kadar dikkatli olmadıkları için hem kendilerini sıkıntıya soktular, hem bizi sıkıntıya soktular. Bundan sonra bunun da durulacağını, azalacağını, artık herkesin bu işi öğrenmiş olmasını (olduğunu) varsayıyoruz. Aslında sağlıkçılarımız, bizim burada neyimiz? Kahramanlarımız. Ön cephede savaşanlarımız. Kendi hayatlarını ortaya koyan insanlar. Ama işte yeteri kadar dikkatli olmayınca sıkıntı yaşıyoruz. Bu son dönemde bizi yoran konulardan birisi bu oldu. Yani 1-Marketler, 2-Bankalar, 3-Sağlıkçılarımız, kendi aralarındaki ilişkilerdeki bu sıkıntı. Onu da inşallah gidereceğiz.”

Doğan: Vali, sağlıkçıların kaldıkları yurtta yan yana okey oynamalarını kastetti

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş’ın bu sözlerine karşı sosyal medyada #ZonguldakValisi etiketi açılarak tepki gösterildi.

Yeni Şafak gazetesi Sosyal Medya Yöneticisi Burak Doğan ise, şahsî twitter sayfasında, Vali Bektaş’ın, sosyal mesafeye dikkat etmeden okey oynayan sağlık çalışanlarını kastettiğini ileri sürdü.

Doğan, tweet’inde “Olayın aslı da şu: KYK’da misafir oldukları yurtta oturup okey oynadıklarından bahsetmek istiyor ama söyleyemiyor” diye yazdı.

Vali özür diledi ama iddiasını tekrarladı

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, tepkiler üzerine bir basın açıklaması yayınlayarak, “Konuşmanın basına yansımasıyla konuşmada sağlık çalışanlarımızı, kastı aşsa da üzecek, yanlış anlamaya uygun ifadelerin telaffuz edildiği ortaya çıkmıştır. Tabii ki konunun asıl sahibi sağlık camiasını üzmek gibi bir kasıt asla söz konusu değildir. Her şeye rağmen bu sıkıntılı günlerde sağlık çalışanlarımızın üzülmesine sebep olmuşsak kendilerinden açık yüreklilikle özür diliyorum” dedi.

Sağlık çalışanlarımız kendilerini korumadılar

Vali Bektaş, basın açıklamasında da sağlık çalışanlarının kendilerini korumadıkları iddiasını tekrarlayarak, “Sayın Sağlık Bakanımızın açık beyanına da yansıdığı şekliyle izolasyonda % 99’luk bir başarıyı yakalayarak tabloyu nerdeyse olumluya döndürmüşken, sağlık çalışanlarımızın özellikle son dönemde kendilerini koruyamamaları nedeniyle, tabloda istenen iyileşmenin sağlanamaması ile yaşanan hayal kırıklığı maalesef sözlerimize yansımıştır” ifadelerini kullandı.

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, valiliğin web sitesinde yayınlanan basın açıklamasında şunları kaydetti:

“17 Nisan tarihinde valilikte düzenlenen basın toplantısında ilimizle ilgili Pandemi konuları konuşulmuş, olayın geldiği aşama, alınması gerekli önlemler, yapılan çalışmalar, aksayan hususlar, olayın kökenleri ve etkenler konuşulmuş, kamuoyundaki tereddütler giderilmeye çalışılmıştır. Bu çerçevede sağlık çalışanlarımızın kendilerini koruyamamalarından kaynaklı husus da gündeme gelmiş bu konunun çözümü için de yapılacaklar açıklanmıştır. Konuşmanın basına yansımasıyla konuşmada sağlık çalışanlarımızı, kastı aşsa da üzecek, yanlış anlamaya uygun ifadelerin telaffuz edildiği ortaya çıkmıştır. Tabii ki konunun asıl sahibi sağlık camiasını üzmek gibi bir kasıt asla söz konusu değildir. Her şeye rağmen bu sıkıntılı günlerde sağlık çalışanlarımızın üzülmesine sebep olmuşsak kendilerinden açık yüreklilikle özür diliyorum. Olağanüstü bir dönemden geçtiğimiz açıktır. İlimizin de bu tabloyu çok şiddetli yaşadığı ortadadır. Pandemide ülke geneli ölüm oranının, yoğun bakımdaki hasta sayısının üç katı rakamlarla ilimizde karşı karşıya kaldık. Buna rağmen bütün kamuyu seferber ederek, vatandaşımızı ciddi sınırlamalara zorlamışken, Sayın Sağlık Bakanımızın açık beyanına da yansıdığı şekliyle izolasyonda % 99’luk bir başarıyı yakalayarak tabloyu nerdeyse olumluya döndürmüşken, sağlık çalışanlarımızın özellikle son dönemde kendilerini koruyamamaları nedeniyle, tabloda istenen iyileşmenin sağlanamaması ile yaşanan hayal kırıklığı maalesef sözlerimize yansımıştır.

Konunun bu çerçevede değerlendirilmesini ilgililerden bekliyor, bu mücadeleyi sırtlayan başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere bütün kamu görevlisi arkadaşlarıma ve STK temsilcilerimize, basın mensuplarımıza, yoksunluklara sabreden vatandaşlarıma teşekkür ediyorum.

Biraz gecikmeli de olsa bu işi başaracağımıza umudumuz tamdır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA