Advert
KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 18-04-2020 23:33   Güncelleme : 18-04-2020 23:37

Sultan 2. Abdülhamid’in fotoğraf albümleri internette erişime açıldı

Sultan 2. Abdülhamid’in fotoğraf albümleri internette erişime açıldı

(Kahire’nin eski asarıyla görünüşü: Valide Çeşmesi)

İstanbul Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, Nadir Eserler Kütüphanesi’nde muhafaza edilen ve dünyanın en zengin görsel arşivlerinden birisi olan Sultan 2. Abdülhamid Han’ın Yıldız Fotoğraf Koleksiyonunu, dijital ortama aktararak internette erişime açtı.

918 albüm içinde 36.585 kare fotoğraftan oluşan Sultan 2. Abdülhamid Han’ın Yıldız Fotoğraf Koleksiyonu, dünyanın en zengin görsel arşivlerinden birisi olma niteliği taşıyor.

2. Abdülhamid döneminde çekilen fotoğraflardan oluşan Yıldız Fotoğraf Koleksiyonu’nun; İstanbul’un, Osmanlı topraklarının ve neredeyse bütün dünyanın eski bir tapusu niteliğinde olduğu kaydediliyor.

Döneme ait mimarî ve sosyal dokuyu yansıtması bakımından da birer hazine değerinde olan fotoğrafların çok zengin bir çeşitliliğe sahip olduğu belirtiliyor.

İstanbul Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada şu bilgiler veriliyor:

“Cumhurbaşkanlığı himayesinde, İstanbul Üniversitesi ve TBMM Genel Sekreterliği (Milli Saraylar) işbirliği ile yürütülen  ‘Sultan 2. Abdülhamid Han Fotoğraf Albümleri Projesi’, araştırmacıların bu değerli koleksiyonunun fotoğraflarına ait hem meta dataları hem de fotoğraf içeriklerini birlikte sorgulayarak hızlı ve güvenli bir şekilde erişebilmeleri amacıyla gerçekleştirilmiştir.

Proje kapsamında; tek tek tüm fotoğrafların nitelikli ve yüksek çözünürlüklü dijital çekim çalışmaları ve detaylı kataloglama çalışmaları yapılarak elektronik ortama aktarılmıştır. İşlemleri tamamlanan fotoğraflar, kütüphane web sayfasından erişilebilir durumdadır. Katalog künye çalışmaları devam eden fotoğraflar işlemleri tamamlandıkça yüklenmeye devam edilecektir.

Fotoğraf koleksiyonuna, bu bağlantıyı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA