EKONOMİ
Giriş Tarihi : 19-04-2020 10:03   Güncelleme : 19-04-2020 10:12

Evde üretim yapan tekstil işçileri devletten destek istiyorlar

Sosyal-İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Cemal Bilgin, evlerinde üretim yapan tekstil işçilerinin sayısının korona virüsü salgını sebebiyle yüzde 30 ilâ yüzde 40 arasında arttığını; bu işçilerin, en azından elektrik gibi artan maliyet giderlerinin karşılanmasında işveren ve devlet desteğinin sağlanmasını istediklerini söyledi.

Evde üretim yapan tekstil işçileri devletten destek istiyorlar

“İşverenler, yol ve yemek masraflarından kurtuldular”

Sosyal-İş Örgütlenme Uzmanı Cemal Bilgin, Aydınlık gazetesine yaptığı değerlendirmede, korona virüsü salgını sürecinde oluşan durumu şöyle ifade etti:

“Koronavirüs, burada işverenler için neredeyse bir fırsata dönüşüyor. Normal şartlarda yol ve yemek parasını, ofis giderlerini karşılayan işverenler, şimdi çalışanlarını eve yollayıp esnek çalışma saatleri içinde aynı performansı bekliyorlar. Aynı zamanda da yol yemek masraflarından kurtulmuş oluyorlar.

“Evde 2 bin çorap imal eden işçinin elektrik masrafı ne olacak?”

Evlerinden çalışan insanlar deyince sadece aklımıza bilgisayar başından yapılan işler geliyor. Fakat bazı tekstil işçilerimiz de evlerine taşıdılar işlerini. Çorap imalatı yapan bir arkadaşımız, günde 2 bine yakın çorap imal ediyor. Fakat bu çalışma sırasında oluşan elektrik masrafını hiçbir şekilde üstlenen yok. Bazı arkadaşlarımıza da parça başına yapılan iş için 5 kuruşluk zamlar yapılmış; fakat bu da yeterli değil. Koronavirüs salgını öncesinde de evlerden tekstil ve fason imalat işi yapan vatandaşlarımız vardı. Fakat bu süreçte sayı oldukça yükseldi. Sadece kendi çevremde pandemiden önce üç kişi evinden çalışırken şu an yine kendi çevremde 9 kişi evinden imalat işi yapıyor. Bu ciddi bir oran. Evden çalışarak yapılan tekstil ve fason imalat işlerinde genel olarak yüzde 30 ilâ yüzde 40 arasında bir artış olduğunu söylemek mümkün.”

Cemal Bilgin, fazlaca kullanılan elektrik masrafı iki katına veya daha fazlasına çıkmış evler olduğunu belirterek, “Bu masraf işveren ve devlet tarafından karşılanabilir” dedi.

“Devlet, en azından elektrik ve erzak masrafına destek olabilir”

Aydınlık’ın haberine göre, (ismi kaydedilmemiş) bir tekstil işçisi de içinde bulundukları durumu şöyle anlattı:

“Bizim sektörde şu an makineler evlere kurulup, imalat evde yapılıyor. İmalat süreci bittikten sonra ürünler işçilerden alınıp işyerinde paketlemeye götürülüyor. Bu sistemde parça başına para alınıyor. İşveren, belirli sayı koyuyor, bu sayının altına düşmemek gerekiyor. Aslında bu durum, şu an, işçi için iyi bir durum. Çünkü bazı insanların hiçbir birikimi yok. Bu kişilerin iş almaması gibi bir seçenekleri yok. Her ayı bu ay alacakları para ile geçiriyorlar. Yine de bu durum çok uzun süremez.

Buna örnek verecek olursak; bir işçi, normal şartlarda alacağı maaşın çok altında bir maaşla çalışıyor. Bir işçi, evden çalışarak maksimum haftalık 400-450 TL kazanabilir. Bu da aylık 1.600 lira ve 1.800 lira arasında bir ücrete denk geliyor. Nasıl bir hesap yaparsanız yapın, birkaç ay idare etmeye çalışacaklardır fakat tek kişinin çalıştığı bir evde bu imkânsız.

Ben şu an kredilere başvurdum. Faturalarımı ödemiyorum, çünkü faturaları ödersem erzak temininde sıkıntı yaşayacağım. Eşim ve benim adıma ayrı ayrı başvurduğum kredilerden henüz ses çıkmadı. Eğer kredi onayları gelmezse bizi de sıkıntılar bekliyor. Krediler onaylanırsa kısmen rahatlayacağız fakat bir yandan da geri ödemesini aklımızdan çıkaramıyoruz.

Bizim isteğimiz en azından elektrik faturalarına ve erzak ihtiyaçlarına devlet destek olabilir. Erzak ve kira bedellerine destek olunabilir. Riski göze alıp işyerlerine giden arkadaşlarımız var. İşyeri kapalı olup eve iş alamayanlar da var. Her hafta ne yiyeceğini düşünen bu arkadaşlarımızı unutmamaları gerekir.”

Hacısalihoğlu: Evde çalışanlar, artan maliyeti işverenden talep edebilirler

Koop-İş İstanbul 1. Şube Başkanı Aziz Hacısalihoğlu da işçilerin evden çalıştıkları sürece artan giderlerini işverenden talep etmelerinin doğal bir hak olduğunu söyledi. Kamuda evden çalışma sisteminin daha iyi olduğunu belirten Hacısalihoğlu, özel sektörde durumun daha zor olabileceğini belirtti.

Hacısalihoğlu şunları söyledi:

“Örgütlü olduğumuz kurumlarda yapılan faaliyetleri yakından takip edebiliyor ve çözüm için çalışıyoruz. İşçilerin evden çalışmaktan kaynaklanan giderlerini işverenden talep etmeleri gayet doğal. Fakat şu an olağanüstü bir süreçten geçtiğimizi unutmamalıyız. Maaşların tam ve gününde ödenmesi şu an yeterli bile olabilir. Bu noktada tüm sektörlerin ilerleyen zamanlarda daha kötüye gideceğini ve işten çıkarmaların hızla artacağı kanısındayım. Ne yazık ki bir süre sonra insanlar evden de çalışsalar maaşlarının bir kısmını da alsalar sadece işleri olduğu için memnun olacaklar.”

Prof. Ataman: Evden çalışma ile iş yerinde çalışma arasında bir fark yok

Altınbaş Üniversitesi İİSBF Dekanı Prof. Dr. Berrin Ceylan Ataman da 4857 sayılı İş Yasası’na göre evden çalışma ile fiilî çalışma arasında bir fark bulunmadığını belirterek, “Daha açık bir ifadeyle uzaktan çalışanlar farklı bir işleme tabi tutulamaz. Prensip olarak, işverenler personelini evden çalışmaya zorlayamaz ancak istisnai dönemlerde bu tür önlemlere başvurulabilir” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA