MEDYA
Giriş Tarihi : 19-04-2020 12:36   Güncelleme : 20-04-2020 09:04

Nevzat Çiçek: Erişim yasağı yayın çizgimizden kaynaklanmıyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından erişilmesi engellenen Independent Türkçe’nin Genel Yayın Yönetmeni Nevzat Çiçek, engellemenin yayın çizgisinden kaynaklanmadığını, devletler arası bir mesele olduğunu kaydetti.

Nevzat Çiçek: Erişim yasağı yayın çizgimizden kaynaklanmıyor

Independent Türkçe’nin Genel Yayın Yönetmeni Nevzat Çiçek, haber sitesinin gece saatlerinde erişime kapatılması hakkında twitter sayfasında açıklama yaptı. Çiçek, şunları kaydetti:

“İndependent Türkçe sitesine bazı yerlerde BTK kararıyla girilemiyor. BTK, 19 Nisan tarihinde aldığı idarî kararla, Suudî Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin bazı sitelerine erişim engeli koydu. Bu kararın alınmasında Suudî Arabistan’ın Anadolu Ajansı ve TRT Arapça başta olmak üzere erişimi engelleme kararına karşı yapıldığı belirtiliyor. İngiltere merkezli Independent’ın Türkiye uzantısı olan “Independent Türkçe” de, ortaklıktan kaynaklı olarak böyle bir kararın merkezinde yer aldı...

Bizim yayın çizgimizden kaynaklı hiçbir sorun olmadığı gibi, yayınlarımız oldukça objektif bulunuyor...

Independent’ın ana gövdesinin %70’i Rus işadamında, %30’u Suudlu işadamında; ama editöryal bağımsızlık tamamen kuruluş ilkelerinde... Bize resmî olarak herhangi bir tebligat ya da mahkeme kararı gelmiş değil. Devletler arası bir mesele, bizimle ilgili değil.

Sonuçta, bizim editöryal bağımsızlığımızın ihlâli yada objektif haber ilkelerinin ihlâliyle ilgili herhangi bir karar yok... Herhangi bir kapatma yok ortada; idarî bir BTK kararı var... Siteye bazı yerlerde erişim sağlanıyor bazı yerlerde sağlanmıyor. Durum şimdilik budur.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA