SİYASET
Giriş Tarihi : 21-04-2020 13:16   Güncelleme : 21-04-2020 13:23

“Kendi pelikanlarını görmüyor, muhalefete ‘paralel yapı’ diyor”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Bitmez, muhalefet belediyelerinin yardım faaliyetlerini “paralel yapı”, “PKK / FETÖ” kelimleriyle tanımlayan iktidara tepki gösterdi. Bitmez, “Kendi içerisindeki paralelleri, pelikanları göremeyen iktidar, şimdi de muhalefet belediyelerini ‘paralel yapı’ olmakla suçluyor” dedi.

“Kendi pelikanlarını görmüyor, muhalefete ‘paralel yapı’ diyor”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Bitmez, korona virüsü salgını sebebiyle partisinin sosyal medya kanallarında yayınlanan basın açıklamasında,  siyasî gündemi değerlendirdi.

Bitmez, konuşmasına salgında hayatını kaybeden bütün vatandaşlara Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, tedavisi devam eden vatandaşlara da da Cenabı Hakk’tan acil şifalar dileyerek başladı.

“Salgın, ancak birlik ve beraberlikle atlatılabilir”

“Bir musibet, bin nasihattan iyidir” atasözünü hatırlatan Bitmez,  korona virüsü salgını gibi büyük krizlerden aynı zamanda büyük dersler çıkarmak gerektiğini söyledi.

Bitmez, Saadet Partisi olarak son yıllarda iyice yozlaşan, milleti kutuplaştıran, ayrıştıran, ötekileştiren siyaset dilinin terk edilmesi gerektiğini sürekli vurguladıklarını hatırlattı.

Salgın sebebiyle yaşanan krizin ancak birlik, beraberlik ve akl-ı selimle atlatılabileceğini, barış ve huzur ortamını temin edecek bir dil ve üslûp kullanılması gerektiğinin altını ısrarla çizdiklerini hatırlatan Bitmez, “Ancak üzülerek görüyoruz ki, iktidar, yıllardır nasihatlere kulağını tıkadığı gibi, yaşanan bu musibetten de ders çıkarmamaya sanki yemin etmiş gibi hareket ediyor” dedi.

“İktidar, maske beceriksizliğini suni gündemlerle maskeliyor”

İktidarın, bugüne kadar her büyük krizde olduğu gibi bu krizde de bocaladığını belirten Bitmez, maske dağıtımı gibi en basit konular başta olmak üzere, bu salgın çıktığı andan itibaren birçok konuda sergilenen beceriksizliklerin üzerinin, her zaman olduğu gibi suni gündemlerle maskelenmeye çalışıldığını söyledi.

“Depremde bile ayrımcılık yaptılar”

Bitmez, iktidarın, özellikle son yıllarda “ya bendensin, ya da...” zihniyeti ile hareket ettiğini ifade ederek, Yazıkonak Belediyesi örneğini verdi.

Bitmez, “Elazığ’ın Sivrice dâhil merkez belde belediyelerine göre en ağır hasar tespit edilen belediyesi olan Yazıkonak Belediyesi olmasına rağmen, diğer bütün belediyelere Bakanlık yardım, ödenek gönderirken Yazıkonak Belediyesi’ni es geçiyor. Peki sebep? ‘Çünkü sen AK Parti’li değilsin, çünkü sen muhalifsin, çünkü sen Saadet Partilisin! Partizanlığın dik âlâsı! Bizim siyaset anlayışımızda; deprem üzerinden siyaset yapıldığı ne zaman görülmüş?” diye konuştu.

Şimdi de korona virüsü üzerinden siyasî hesaplar yapıldığını ifade eden Bitmez, “Sokağa çıkma yasağı kararı konusunda kriz yönetiminde tam bir acemilik ve beceriksizlik örneği sergileyen iktidar, günlerce kamuoyunu “istifa “ ile meşgul etti. AK Parti içerisinde yaşananlar ‘taht oyunları’nı aratmayacak cinstendi” dedi.

“Kendi içindeki pelikanları görmüyor, muhalefete paralel yapı diyor”

Hasan Bitmez, şöyle konuştu:

“Kendi içerisindeki paralelleri, pelikanları, ‘şucu bucu’ diyerek bazı isimler etrafında saf tutanları göremeyen, istifa tartışmaları etrafından yaşanan büyük çatlağın üzerini hemen “birlik / beraberlik türküleri” söyleyerek kapatan iktidar, şimdi de muhalefet belediyelerini ‘paralel yapı’ olmakla suçluyor.

Hatta Sayın Cumhurbaşkanı, bu söylemi dün biraz daha ileri taşıyarak ‘PKK / FETÖ” imasında dahi bulundu. Hâlbuki Sayın Cumhurbaşkanı dün konuşmasına; 83 milyon bir ve beraberiz, aynı toprakların insanıyız, aynı milletin evlatlarıyız” minvalinde ifadeler kullanarak başlamıştı. Ancak ne yazık ki, konuşmasının sonunda az önce ifade ettiğim gibi yine ayrıştıran, ötekileştiren bir üslûpla çok ağır ifadeler kullandı. Gerçekten hayretler içerisinde kalıyoruz. Ne diyeceğimizi, nasıl yorumlayacağımızı bilemiyoruz!”

“Halk, dertlerine çözüm üretecek müjdeli haberler bekliyor”

‘Artık bu kadarı da olmaz’ denen ne varsa gün gün gerçekleşir hale geldiğine işaret eden Bitmez, sözlerine şöyle devam etti:

“Milyonlarca insan mağduriyet yaşıyor, yine milyonlarca aile her akşam ‘Kira ve faturalarımızı nasıl ödeyeceğiz? Ne yiyip, ne içeceğiz? Çoluk çocuğumuzun masraflarını nasıl karşılayacağız? Borçlarımızı nasıl ödeyeceğiz?’ sorularıyla meşgul oluyor, kara kara bunları düşünüyor.

Sokakta simit satarak evini geçindirmeye çalışan insanımızdan, yanında binlerce kişi çalıştıran işverene; özel okul taksidini nasıl ödeyeceğini hesap eden binlerce aileden, KYK borcunu düşünen binlerce gencimize; sokakta seyyar satıcılık yapan insanımızdan, kepenk kapatan yüz binlerce esnafımıza; kirasını nasıl ödeyeceğini düşünen milyonlarca aileden, sadece kira geliriyle geçinenlere; zaten uzun süredir işsiz olanlardan ve bu süreçte işsiz kalanlardan, salgına rağmen çalışmak zorunda olan işçilerimize kadar her bir vatandaşımız, iktidardan, bilhassa Cumhurbaşkanı’ndan umudumuzu diri tutacak, dertlerimize çözüm üretecek müjdeli haberler bekliyor.”

“Ekmek üzerinden siyaset yapılmaz”

“İktidara buradan çok açık bir çağrıda bulunmak istiyorum” diyen Bitmez, çağrısını şöyle dile getirdi:

“Muhalefet belediyeleri ile değil, koronavirüs ile mücadele etmeye öncelik verin. Geçmişte şikâyet ettiğiniz ne varsa, kendinize yapılan tüm yanlışları, bugün o günleri bile aratacak bir zihniyetle siz muhaliflerinize uyguluyorsunuz! Tecrübeyle sabittir ki, ‘haddini aşan ne varsa zıddına döner!’ Ekmek üzerinden siyaset yapılmaz! Yardıma muhtaç insanlara ulaşacak yardımların önünü kesme gayretlerinden vazgeçin!

Cemil Meriç’in ifadesiyle; ‘üslûbumuz kimliğimizdir.’ Üslubunuzun sizin kim olduğunuzu yansıttığını unutmayın. Sizin gibi düşünmeyen herkesi ‘hain, paralel, şucu, bucu’ diye yaftalamaktan bir an evvel vazgeçin.

‘Bu ülkeye komünizm gelecekse, onu da biz getiririz’ tavrı misali, ‘yardım yapılacaksa biz yaparız, ekmek dağıtılacaksa onu da biz dağıtırız’  tavrından vazgeçin!”

“Herkes, önünde sonunda hesap verecektir”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Bitmez, iktidara, ‘Bilge Kral’ olarak anılan, bağımsız Bosna-Hersek’in ilk cumhurbaşkanı Aliya şu sözlerini hatırlattı:

“İktidara gelirseniz, hâl ve hareketlerinize dikkat edin.  Kibirli olmayın; kendini beğenmişlik etmeyin.  Size ait olmayan şeyleri almayın. Güçsüzlere yardım edin ve ahlâk kurallarına uyun. Unutmayın ki sonsuz iktidar yoktur! Her iktidar geçicidir ve herkes, er veya geç, önce milletin ve nihayet Allah’ın önünde hesap verecektir.”

“Böyle bir Türkiye nasıl olurdu sizce?”

Hasan Bitmez, salgın günlerinde hükümetin takınması gereken tavrı şu sözlerle dile getirdi:

“Düşünün ki, Sayın Cumhurbaşkanı, bütün parti liderlerini davet etmiş, pandemiyle ilgili Türkiye’nin eylem planını paylaşıyor ve istişare ediyor. Her liderin görüşünü alıp, böylelikle süreçte atılacak adımları daha da güçlendiriyor...

Düşünün ki, parti ayırmaksızın, her belediye ile iyi bir koordinasyon sağlayarak, sadece ama sadece vatandaşlarımızın derdini çözmeyi merkeze alan bir süreç işletiliyor...

Hep beraber arkamıza yaslanıp şöyle bir hayal edelim; iktidar partisinin yöneticileri, günlük siyasetle uğraşmak yerine, sadece bu sürecin eksiklerini gidermeye yönelik gayreti ortaya koyuyor... Basını yasaklarla susturmak yerine, sürece katkı sağlayacak şekilde ve vatandaşın sesi olan yayınlar yapmalarından memnuniyet duyuluyor...

Sayın Cumhurbaşkanı, ekranlara çıkmış, kuşatıcı, sahiplenici, samimiyetle ve iyi niyetle hazırlanmış güzel sözlerle milletimizin tümüne sesleniyor...

Nasıl olurdu sizce? Böyle bir Türkiye elbette çok daha güzel olurdu; fakat bu güzel tablo maalesef bugün ülkemiz için sadece bir hayal olarak kalıyor...”

“Bu millet, ilk fırsatta iktidarı oturdukları koltuktan kaldıracak”

Böyle bir iktidarın mümkün olduğunu belirten Bitmez, “Samimiyetle inanıyoruz ki, bu güzel tablo, hem de en yakın zamanda gerçekleşecek inşallah. Bu millet, salgın döneminde dahi kendisini ayrıştıranları ilk fırsatta oturdukları koltuktan kaldıracak; her şart ve zeminde birlik ve beraberlik çağrısı yapanlara, yani milletimizi birleştirenlere emaneti teslim edecek.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA