SİYASET
Giriş Tarihi : 07-09-2019 21:55

Karamollaoğlu: ABD, Meclis’in izni olmadan Türkiye’de üs kurdu

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, ‘Güvenli Bölge’ konusunda iktidar içinden farklı tepkiler verildiğine işaret ederek, “Buna rağmen Amerikalılar, geldiler, Meclisin izni olmadan Türkiye’de üs kurdular şimdi. 2003 yılında buna izin verilmemişti. Meclis vermemişti. Bugün verdiler.” dedi.

Karamollaoğlu: ABD, Meclis’in izni olmadan Türkiye’de üs kurdu

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Genel İdare Kurulu, İl Başkanları ve İl Müfettişleri Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, hükümetin dış politikasını eleştirerek, Suriye meselesi ve ‘Güvenli Bölge’ konusunda yaşanan çelişkilere ve olumsuzluklara dikkat çekti.

Karamollaoğlu, şöyle konuştu:

“Dış politikada nerede olduğumuz belli değil. Güvenli Bölge… Irak politikası yanlıştı baştan. Millî Görüş gömleğini çıkarınca yanlış yapmamaları mümkün değildi. Onun için ilk hatayı Irak’ta yaptılar. Bütün dünyayı Amerika aldattı, Saddam’ın nükleer silahları vardır diye. Sonra onlar çark etti. ‘Hata etmişiz; silahları yokmuş’ dediler; ama zulme devam ettiler. Biz de o zulme destek vermeye devam ettik. Arkasından Suriye geldi. Amerika Birleşik Devletleri Suriye probleminin çözümünde bir unsur olduğu müddetçe, Suriye’de huzur olmaz. Amerika ile huzur, yan yana gelemeyen bir mefhumdur ve Amerika, sadece Suriye’de değil, Güney Amerika’da da, Afrika’da da, Asya’da da her yerde bu zulmü işliyor.

Güvenli Bölge oluşurken bu arkadaşlarımız başka türküler söylüyorlardı. Başka beklentileri vardı; ama sonunda ne oldu? Hiç de kendi beklentilerine imkân verecek bir anlaşma yapmadılar. Bunu tekrar tekrar söyledik.

Amerikalılarla konuşurken Amerikalılar İngilizceyi hakikaten herkesin anlayabileceği şekilde mi konuşuyor, yoksa başla şekilde mi, bu arkadaşlarla müzakereler yapılırken? Birbirlerini anlamıyorlar. ‘Anlaştık’ diye çıkıyorlar, birisi bir şey anlatıyor, öbürü başka bir şey anlatıyor. Buna rağmen Amerikalılar, geldiler, Meclisin izni olmadan Türkiye’de üs kurdular şimdi. 2003 yılında buna izin verilmemişti. Meclis vermemişti. Bugün verdiler. Nasıl düzelteceksiniz?

‘Ben, Esad’la masaya oturmam!’ Yahu sen, Esad’ın yaptığı zulmün yüz mislini yapan Amerika’yla oturuyorsun. Filistinlileri ezen İsrail’le işbirliğin var. Attığın her adım, onlara destek veriyor. Ha, efeleniyorsun. Efelenmek, problemi çözmüyor ki. Keşke çözseydi. ‘Dünya beşten büyük’, hepimiz biliyoruz. Bu, size bir prestij sağlamış gözükse bile, sizi etkili kılmıyor. ‘İsrail bir terör devletidir’ diyorsunuz, ‘One minute’ diyorsunuz; ama İsrail’in önünü açacak her adımı atıyorsunuz. Ortadoğu, böyle huzura kavuşmaz. Başka bir anlayışa ihtiyaç var.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA