GÜNDEM
Giriş Tarihi : 22-04-2020 05:10   Güncelleme : 22-04-2020 07:27

“Uyuşturucuya, gaspçıya, şehrin kaderini değiştirecek roller veriliyor”

​​​​​​​Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, uyuşturucu satmak ve gasp gibi suçlardan sabıkalı 3 kişinin, belediye binasına saldırdıktan sonra ifadeleri alınarak serbest bırakıldıklarını söyledi. Saldırganların sosyal medyada tehditlerine devam ettiklerini ve yeni açılmış twitter hesaplarından Kars Belediyesi’ne kayyum atanması için telkinlerde bulunduğunu anlatan Bilgen, “Böyle üç tane uyuşturucu müptelâsına bir şehrin kaderini adeta değiştirecek bir rol vermeye kalkıyorlar” dedi.

“Uyuşturucuya, gaspçıya, şehrin kaderini değiştirecek roller veriliyor”

AYHAN BİLGEN, SALDIRININ ARKA PLANINI TV5’E ANLATTI

Kars Belediyesi Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, TV5’de yayınlanan “İşin Aslı” programına görüntülü bağlantı yoluyla katılarak, Hasan Basri Akdemir’in sorularını cevapladı.

“Bize bireysel değil kurumsal mesaj veriliyor”

Bilgen, “Burada söz konusu kişilerin bireysel pozisyonlarından daha önemlisi, bir kurumsal mesajın veriliyor olmasıdır” dedi. Saldırganların her gün etrafı taciz eden, uyuşturucu kullanan, aşırı miktarda alkol alarak her gün bir yerlerde olay çıkaran kişiler olduklarının bilindiğini belirten Bilgen, resmî bir kurumu basan bu özelliklere sahip kişilerin, ifadelerinin alındıktan sonra serbest bırakıldıklarını söyledi. Saldırganların, olaydan sonra da sosyal medya ve telefon yoluyla tehditte bulunduklarını kaydeden Bilgen, bu şahısların daha önceki tehdit mesajlarını savcılığa intikal ettirdiklerini de belirtti. Bilgen, şu değerlendirmede bulundu:

“Provokasyon için kullanılıyorlar”

“Şahıslar gidip ifadelerinde neredeyse sanki biz suçluymuşuz gibi bizi itham eden beyanlar veriyorlar. Yani burada aslında bir senaryo ile karşı karşıyayız. Bu tip sabıkalı kişilerin, bu tip kirli işlere bulaşmış kişilerin, başka amaçlarla, başka mesajlar vermek için, başka provokasyonlar gerçekleştirmek için geçmişte kullanıldığını biliyoruz. Bunun çok örneği var. Galiba yine bunun bir benzeri tabloyla karşı karşıyayız.”

Bilgen, şüphelilerin verdikleri ifadede, Ayhan Bilgen’den iş istediklerini ancak buna karşılık Bilgen’in “Ben size para vereyim, bir kafe açın, orada gençleri dağa çıkmaya teşvik edin” dediğini iddia ettiklerinin hatırlatılarak görüşünün sorulması üzerine, “Bu kargaları güldürecek bir şey” dedi ve şu açıklamada bulundu:

“İfadelerindeki iki cümleyi kendileri kursunlar, ben görevi bırakmaya hazırım”

“Bu üç şahsın üçünü de sokakta, Kars’ta herkes tanır, bilir. Belki günün büyük kısmını uyuşturucu almış olarak geçiren kişiler. Yani bırakın 1,5 sayfa ifade vermeyi, orada benimle ilgili ya da başka meclis üyesi bazı arkadaşlarla ilgili bir beyanda bulunmayı, o cümleleri kuracak kapasiteleri yok. Hani gerçekten getirsinler, o 1,5 sayfada anlatılmış olan metne dair iki cümle kursunlar, ben görevi bırakmaya hazırım. Burada çok açık bir komplo var.

“3 tane uyuşturucuya şehrin kaderini değiştirme rolü veriyorlar”

Belediyenin yaptığı işlerle ilgili ya da bizim kişisel pozisyonlarımızla ilgili halkta hiçbir memnuniyetsizlik yok. Müfettiş raporları, Sayıştay denetimi gibi kurumsal denetim mekanizmalarından çıkmış hiçbir ciddi eleştirel şey yok. Tam tersine enkaza dönmüş, yolsuzluk batağına batmış, yağmalanmış, talan edilmiş bir belediyeden bir kurumsal yapı, bir hukuk devletinde, bir demokratik yönetimde olabilecek bir yönetim modeli inşa etmeye çalışıyoruz ve ortada başka hiçbir şey olmayınca da böyle üç tane uyuşturucu müptelâsına bir şehrin kaderini adeta değiştirecek bir rol vermeye kalkıyorlar. Bu şahısların beyanları cevap bile verilmeye değer değil.

“Beni belli bir cümleyi kullanmaya yöneltmek istediler”

Ayhan Bilgen, şahıslardan birinin kendisine defalarca telefon edip, “Eğer bana bir park, bahçe, bir şey vermiyorsanız ben dağa mı gideyim?” dediğini belirterek, “Ama yani bu tarzın kendisi bile galiba bir tezgâh. Benden bir söz almaya, bir cümle almaya galiba çalıştı ama benim öyle bir piyasada ne işim olur, ne benim ağzımdan hayatım boyunca böyle bir cümle çıkmıştır. Böyle bir şeyin olması söz konusu değil” diye konuştu.

“Savcılık, ikimizin de telefon dökümlerini ortaya çıkarsın”

Kendisinin muhtemelen telefonlarının dinlendiğini ifade eden Bilgen, “Eğer bu şahsın da en azından bizim şikâyetlerimizden sonra telefonları dinleniyorsa, telefon dökümlerini çıkarsın savcılık ortaya, ben ne konuşmuşum, bu şahıs bana ne tür mesajlar atmış, her şey görülsün” dedi.

Bilgen, bu şahısların, belediyeye geldiklerinde “Biz, parti için bedel ödüyoruz. Ailemiz, hayatımız, her şeyimiz bu partinin mücadelesine geçti. Bizden birilerine iş vermek zorundasınız. Bize park vermek, otopark, büfe vermek zorundasınız” dediklerini anlattı.

Bilgen, sözlerine şöyle devam etti:

“80 bin kişilik bir şehirde 150 civarında küçük çete var”

“Bizim ne partilimiz ne bize oy vermeyen insanlar, bizim için hiçbir şey fark etmiyor. Hakkaniyetsiz, adaletsiz kimseye verecek hiçbir şeyimiz yok. O, eski belediye dönemindeki alışkanlıklar. Korkutarak, tehdit ederek gelip burada bir yer almak, bir büfe almak, bir çay ocağı almak, bu şehirde evet geçmişte çok yaşanmış. Şehir, bu şekilde çeteleşmiş. Emniyetten gelen sözlü bilgilere göre, 80 bin kişilik bir şehirde 150 civarında böyle küçük çete var. Böyle bir ülke olabilir mi? Böyle bir hukuk devleti olur mu? Böyle bir güvenlik politikası olabilir mi? Yani arkasına üç kişiyi takan uyuşturucu müptelâsı, milleti korkutarak, tehdit ederek iş yapacak ve biz, buna bir tedbir geliştiremeyeceğiz, bunu çözemeyeceğiz. Uyuşturucu bu kadar yaygınlaşacak, kafayı bulan gidecek etrafını kıracak dökecek, bıçaklayacak, tehdit edecek ve ondan sonra da kalkıp, bir belediyeyle ilgili beyanda bulunacak. Bu, aslında nereye düştüğümüzü gösteriyor, ne hale düştüğümüzü gösteriyor. Bu ülkenin, hukuk, güvenlik, insan hakları açısından sürüklendiği pozisyonu ortaya koyuyor.”

“KARS BELEDİYESİ’NE KAYYUM ATANSIN” KAMPANYASI

“Saldırganların önceki savcılık ifadeleri sosyal medyada yayınlandı!”

Ayhan Bilgen, sosyal medyada Kars Belediyesi’ne kayyum atanması telkininde bulunulması hakkındaki düşüncesinin sorulması üzerine de, şu değerlendirmede bulundu.

“Biz, bu şahsın daha önceki ifadelerine ulaşamamıştık. Yani biz şikâyet ettik ama arkasından bize herhangi bir bilgi dönülmedi. Ama dün bu olaydan sonra biz, ‘Neden bu şahıslar gözaltına alınıp hemen ifadeleri alınıp bırakıldılar? Bırakıldıktan sonra bile sosyal medyadan tehdit etmeye devam ettiler’ diye bir kamuoyu oluşturunca, sosyal medyada yazınca, önce Emniyet açıklama yaptı, sonra arkasından savcılık açıklama yaptı ve ilginç biçimde sıfır takipçili, daha dün kurulmuş ya da son dönemde uydurulmuş birtakım adreslerden, bu şahısların bundan birkaç ay önceki, bizim şikâyetimiz üzerine verdikleri ifadeler yayınlandı ve bu ifadelerde demin söylediğiniz, kimsenin şehirde inanmayacağı, itibar etmeyeceği iftiralar yayınlandı. Hemen 5 dakika sonra da yine bu adresler ve bunları destekleyen, şehirdeki birtakım çıkar grupları; yani yol yapmadığı halde para almaya kalkanlar, kendilerine MİT’le iş birliği yapıyor süsü verenler, ‘Evet, biz bu yolları yapmadık ama MİT’e şunu yaptık, bunu yaptık’ diye beyanda bulunan birtakım kişiler de bunları paylaştılar. “Kayyum atansın Kars’a” diye bir kampanya başlattılar. Yani tam ‘Bozacının şahidi şıracı’ hikâyesi. Tezgâhı kendileri kuruyorlar? Çıkar grupları ve muhtemelen kirli birtakım unsurlar da bu işlere sadece alet ediliyorlar.”

“4 milyon lira geliri olan bir belediyenin 400 milyon Lira borcu olur mu?”

Gazeteci Veysi Dündar’ın, belediye hizmetleri konusunda ne tür engellerle karşılaştıklarına dair sorusunu da cevaplayan Ayhan Bilgen, “Aslında ortada ‘Belediye’ denebilecek, ‘kamu kurumu’ denebilecek bir şey bırakılmadığını belirterek, “Aylık 4 milyon lira geliri olan bir belediyenin 400 milyon borçlanması diye bir şey olabilir mi? Kanunlarda ‘borçlanma sınırı’ diye bir şey var. Çok açık biçimde, hani neredeyse uçan kuşa borç takmışlar” dedi.

“Alınmayan malzemelerin, yapılmayan işlerin faturasını kesmişler”

Önceki yönetim döneminin özellikle son aylarında, alınmamış solüsyonların, oyun parklarının, yapılmamış yolların faturalarının kesildiğini edildiğini belirten Bilgen, belediyenin adeta bir borç batağına çevrilmiş olduğunu söyledi. Bilgen, “Sonra da bunların alacağı ile ilgili de temlikler düzenleyerek, şehirdeki kimi çıkar gruplarına bunu dağıtmışlar ve arazileri haczettirmişler. Hesapları, araçları, her şeyi haczettirmişler. Şimdi böyle bir enkazı herhalde bir bürokrat da devralıp yönetmek istemez. Yani ‘Kars’a neden kayyum atanmıyor?’ sorusunun bence birinci cevabı, ortaya çıkan enkazdır” diye konuştu.

“Her şeye rağmen halka hizmet etmeye çalışıyoruz”

Her şeye rağmen halka hizmet etmeye çalıştıklarını ifade eden Bilgen, temizlik işlerini düzene koyduklarını, şehrin çok ciddi boyuttaki yol ihtiyacını önümüzdeki aylarda çözeceklerini, su ve kanalizasyon ihtiyaçları için hazırlıklarını yaptıklarını anlattı.

Bilgen, İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi sebebiyle yardım dağıtmalarına izin verilmediğini belirterek, salgın sebebiyle şehirde üniversite öğrencisi kalmadığı için Ramazan dolayısıyla hiç olmazsa 65 yaş üzeri vatandaşlara sıcak yemek ve kuru gıda ulaştırmak istediklerini dile getirdi. Bilgen, buna izin verilip verilmeyeceğinin de önümüzdeki günlerde hep birlikte görüleceğini söyledi.

NE OLMUŞTU?

18 Nisan akşamı saat 18:30 sıralarında Kars Belediyesi’nin Merkez Karadağ Caddesi üzerindeki Başkanlık binasına giden 3 kişi, Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen ile görüşmek istedi. Bilgen’in cep telefonu numarasını isteyen 3 şahıs, güvenlik görevlilerinin kendilerini engelleme teşebbüsleri üzerine, görevlilere küfür ve hakaretler ederek, güvenlik noktasındaki ofis masasını kırdılar.

Şüphelilerin, başkanlık binasına gelmeden önce Belediye Zabıtası Çarşı Karakoluna da giderek Eşbaşkan Bilgen’in telefon numarasını istedikleri öğrenildi.

Saldırının bildirilmesi üzerine binaya gelen emniyet görevlileri, güvenlik personelinin ifadesini aldıktan sonra, incelemek üzere güvenlik kamerası görüntülerini alarak binadan ayrıldılar.

Kars Belediye binasına saldırıda bulunan 3 şahıs, daha sonra gözaltına alındılar ve ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldılar. Şüphelilerin, gasp, uyuşturucu satıcılığı, tefecilik gibi çeşitli suçlardan sabıkalı oldukları öğrenildi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA