GÜNDEM
Giriş Tarihi : 22-04-2020 07:00

“Belediyeler ekmek dağıtmasın ama davulcuların parasını versin”

​​​​​​​Belediyelerin halka bedava ekmek dağıtmasını yasaklayan İçişleri Bakanlığı, Ramazan genelgesinde davulcuların bahşiş toplamalarını yasakladı ancak hizmetlerinin karşılığının yerel yönetimlerce ödenebileceğini belirtti.

“Belediyeler ekmek dağıtmasın ama davulcuların parasını versin”

İçişleri Bakanlığı, 81İl Valiliğine “Korona Virüsü İle Mücadelede Ramazan Tedbirleri” konulu genelge gönderdi.

Genelgede, Ramazan davulcularının tek tek vatandaşları, haneleri dolaşarak bahşiş toplamalarının salgın riskini artıracağı belirtilerek, davulcuların geleneksel hizmetlerinin karşılığının yerel yönetimlerce karşılanabileceği kaydedildi.

Genelgede, “Aksi takdirde Ramazan davulcularının tek tek vatandaşlardan bahşiş toplamasına müsaade edilmeyecek ve faaliyetlerine izin verilmeyecek” denildi.

İçişleri Bakanlığı, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin sokağa çıkma yasağında vatandaşlara bedava ekmek dağıtması üzerine, belediyelerin bu tür hizmetleri yasaklamıştı.

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine göre, Ramazan ayında uygulanacak salgın tedbirleri şöyle:

Ramazan’da iftar çadırı kurulması ve türbe ziyaretleri yasak

“Vatandaşların toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyecek. Özellikle iftar ve sahur vakitleri arasında vatandaşlarımızın dışarıya çıkıp sosyal mesafe kuralını göz ardı edebilecekleri değerlendirildiğinden bu hususta gerekli tüm tedbirlerin alınacak. İftar ve sahur vakitleri arasında vatandaşların yoğun olarak kullandığı/kullanabileceği caddelerin kapatılması hususu bu kapsam içerisinde değerlendirilecek. Ramazan Ayı boyunca türbe ziyaretleri kısıtlanacak.”

Pide ve ekmek üretimi, iftardan 2 saat önce sona erecek

Ramazan Pidesi  Satışı İftardan 2 Saat Önce Sona Erecek

“Ramazan pidesi ve ekmek satışı ile ilgili olarak; Ramazan süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı bulaş riskinin önlenmesi amacıyla fırınlardaki pide ve ekmek üretimi ile özel sipariş alımı (yumurtalı, susamlı, katkılı vb. pide) iftardan 2 saat önce sonlandırılacak. iftar saatlerinden sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemleri devam edecek.”

Toplu taşıma vasıtaları, iftardan 3 saat önce arttırılacak

“İftar vakitlerinin öncesinde oluşabilecek trafik yoğunluğu dikkate alınarak iftar saatinin en az 3 saat öncesinden itibaren belediyeler ile gerekli koordinasyon sağlanarak toplu taşımada kullanılan araç ve sefer sayısının arttırılması sağlanacak.”

Mezarlık ziyaretleri kontrollü olacak

“Mezarlık ziyaretlerinin kontrollü olarak yapılabilmesi için mezarlıklara giriş ve çıkışlar ayrı olarak planlanacak. Arefe Günü ile Bayram günlerinde mezarlık ziyaretlerinde ateş ölçümü yapılacak, sosyal mesafe kuralı ve maske kullanımına ilişkin kontrollere ağırlık verilecek.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA