GÜNDEM
Giriş Tarihi : 22-04-2020 08:48   Güncelleme : 22-04-2020 09:10

“Fahrettin Altun’un evi”, AK Parti ile CHP arasında krize dönüştü

CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş’ın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un Kuzguncuk’taki evinin fotoğrafını çekmek isterken koruma polislerine yakalandığı iddiası ile başlayan tartışma, AK Parti ile CHP arasında krize dönüştü.

“Fahrettin Altun’un evi”, AK Parti ile CHP arasında krize dönüştü

Sabah.com.tr’de yayınlanan haberle tartışma alevlendi

Sabah gazetesinin web sitesinde, “CHP’den yeni provokasyon” başlığıyla yayınlanan haberde, CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş’ın, iki partili ile birlikte Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un Kuzguncuk’taki evini fotoğraflamak isterken polislere yakalandığı iddia edildi. Haberin spotunda, “Polislerin uyarısını dikkate almayıp olay yerinden kaçan Özçağdaş, koruma polislerine ‘yine geleceğim’ diye meydan okudu... Özçağdaş’ın fotoğrafları kime servis edeceği merak konusu oldu” ifadeleri kullanıldı. Haberde, koruma polisleri tarafından tutulduğu belirtilen tutanağın fotoğrafı da yayınlandı.

Fatmanur Altun: Tarifsiz üzgünüm

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un eşi Fatmanur Altun da, twitter sayfasında sabah.com.tr’nin haberini alıntılayarak, şöyle yazdı:

“Ben bir anneyim. Her anne gibi çocuklarımın ve ailemin güvende olduğunu hissederek yaşamak istiyorum. Evimin ve ailemin mahremine girerek, çocuklarımın en temel güven duygusunu paramparça ederek ne elde edeceksiniz?! Elde ettiklerinizin hayrını görecek misiniz?! Tarifsiz üzgünüm.”

Özçağdaş: Çektiğim, kaçtığım, yakalandığım yalan

CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş, AK Parti’lilerin sosyal medyadaki tepkileri üzerine, twiter sayfasında şu açıklamada bulundu:

“Evin fotoğrafını çektiğim, uyarıldığım, kaçtığım, yakalandığım YALAN. O sokaktan geçen herkesin gördüğü yere baktığım DOĞRU. Kaçak inşaat yapılıp yapılmadığını kontrol ettiğim ve yeniden gidip bakacağım DOĞRU. Üsküdar'ın hiçbir noktasında kent suçlarına izin vermeyeceğim DOĞRU.”

Bu yayınlardan sonra twitter’da AK Parti’liler ile CHP’liler arasında karşılıklı suçlamalar ve atışmalar başladı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kaya: Haneye tecavüz ve röntgencilik

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Betül Sayan Kaya, “CHP Üsküdar ilçe başkanı Suat Özçağdaş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanımız Fahrettin Altun’un evinin fotoğraflarını çekmeye çalışırken polislere yakalanmış! Rezilliğin böylesine az rastlanır. CHP siyasetinin geldiği son nokta! Haneye tecavüz ve röntgencilik” ifadelerini kullandı.

AK Parti Sözcüsü Çelik: İtibar suikastı, fiziki taciz

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise twitter mesajlarında şunları yazdı:

“Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Sayın @Fahrettin Altun’un evini fotoğraflamaya çalışarak bir ailenin yaşadığı eve fiziki tacizde bulunan CHP Üsküdar İlçe başkanını ve yanındakileri şiddetle kınıyoruz. Bu, sorumsuz ve ahlaksız bir eylemdir.

En temel değerleri hiçe sayarak itibar suikastine girişen yayın organının ardından, bazı siyasilerin hedef gösterme kampanyasının tetikçisi haline gelmesinin vardığı nokta budur. İtibar suikastinden fiziki tacize varan ahlak dışı bir zincirdir bu.

Bir insanın ailesiyle yaşadığı evi taciz etmeye kalkmak, uyarıda bulunan polislere siyasi parti kimliği kullanarak direnmeye çalışmak ve kaçmak hiçbir siyasi partinin taşımaması gereken bir lekedir.

Sayın Fahrettin Altun’un ailesine dönük bu tacizi şiddetle kınıyoruz. Bunu yapan şahıslar hakkında gerekenin yapılmasını ve özür dilenmesini bekliyoruz. Hiç kimse kimsenin ailesini ve konutunu taciz edemez. Bunu beyanlarıyla teşvik edenlerin ders alması gereken bir durumdur bu.”

AK Parti’liler, twitter’da “Şehir Eşkiyası CHP” etiketi açarak, CHP’ye yönelik suçlamalarda bulundular.

CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu: Şehir eşkiyası, hukuk tanımayıp kaçak iş yapanlara denir

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, sosyal medyada yapılan suçlamalara karşılık şunları yazdı:

“CHP ilçe başkanına kamunun malını koruduğu, halkın hakkını hukukunu gözettiği için kimse dokunamaz. Devletin nüfuzu, halkın hakkını korumak için var ve bunu isteseniz de istemeseniz de öğreneceksiniz! Şehir eşkiyası, hukuk tanımayıp kaçak iş yapanlara denir. Bunu da öğreneceksiniz!”

Kaftancıoğlu, sabah.com.tr’nin haberini alıntıladığı diğer tweet’ine de şunları yazdı:

“Ahlaksızlığınız ve yalanlarınızda boğulacaksınız çok yakında.. CHP ilçe başkanı görevini yaparak ve partisinin talimatıyla inşaatın yasak olduğu arsayı kontrol etmek için gitmiştir yine gidecektir. Saklayacak bir şeyleri olanlar panik yaparlar. Sakin olun beyler.”

Sosyal medyadaki tartışmaya, bazı gazeteciler de katıldılar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski danışmanı Ünal: CHP, Altun’u acınası duruma düşürüyor

Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı döneminde danışmanlığını da yapmış olan eski AK Parti Ankara Milletvekili Aydın Ünal ise, yaşanan tartışma hakkında twitter sayfasında dikkat çeken şu ifadeleri kullandı:

“CHP İletişim Başkanındaki madeni keşfetti; kazdıkça kazıyor. Sıkıştırıyor, hata yaptırıyor, komik hatta acınası duruma düşürüp verim alıyor. AK Parti’de bu basit propaganda taktiğini bozacak akıl da deneyim de var ama sesini çıkaranın başı ağrıyor.”

Tartışmanın geçmişi

Cumhuriyet gazetesi, Cumhurbaşkanı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un, Üsküdar / Kuzguncuk’taki vakıf arsasında izinsiz inşaat yaptırdığı iddiasını içeren bir haber yayınlamış, Fahrettin Altun’un avukatı ise, mezbele durumundaki vakıf arazisinin yasal bir ihale ile kiralandığını açıklamıştı.

Belediye görevlileri, Altun’un söz konusu arsaya yaptırdığı çardağı sökmüşlerdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ise, Cumhuriyet gazetesi hakkında, “terör örgütlerine hedef göstermek” suçundan soruşturma başlatmıştı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA