YURT HABERLERİ
Giriş Tarihi : 24-04-2020 17:49

Öğrenciler, yuvasız kalan leylek için yuva yaptılar

Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi(AKÜREM) öğrencileri, Erenler Mahallesi’nde yuvasız kaldığını fark ettikleri leylek için, caminin kubbesine ağaç dallarından yuva yaptılar.

Öğrenciler, yuvasız kalan leylek için yuva yaptılar

AKÜREM Müdürü Doç. Dr. Emine Hesna Kandır, Ramazan ayının ilk gününde bir hayra vesile olmak istediklerini ifade ederek, leylek yuvası hakkında şu açıklamada bulundu:

“Dileriz yeni nesillerini o yuvada büyütür”

“Erenlerde oturan ve yaban hayatıyla ilgilenen bir öğrencim, caminin üzerinde yalnız başına bir leylek görmüş. Leylek ile ilgili biraz araştırma yaptığında leyleğin yaklaşık 1 ay önce var olan yuvasının yıkılarak yerine bir elektrik trafosu inşa edildiği ve leyleğin şu anda yuvasız kaldığını öğrenmiş. Leylek muhtemelen yıllardır o yuvayı kullanıyordu. 11 Nisan’da gelmiş ve caminin imamından öğrendiğimiz kadarıyla da o günden beri düzenli olarak buraya gelip gidiyormuş. Bizler de onun işini kolaylaştırmak istedik. Dün yaban hayatı merkezimizde üniversitemizin imkânlarıyla bu sene budanmış taze dallardan bir yuva yaptık öğrencilerimizle birlikte. Bugün de Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü ve Afyon Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ile beraber hep birlikte bu yuvayı Erenler Merkez Camisi’nin üst kısmına monte ettik. Biz elimizden geleni yaptık; tabi leylek kendi karar verecek, yuvayı kullanıp kullanmayacağı konusunda. Dileriz kullanır. Dileriz yeni nesillerini o yuvada büyütür.”

Tabiî ortama uygun bir şekilde hazırlanan yuva, Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü ekibinin yardımıyla Erenler Merkez Camisi’nin önüne getirildi. Yuva, Belediyenin itfaiye görevlileri ve doktora öğrencisi Tuğrul Çağrı Gül tarafından caminin kubbesine yerleştirildi.

“Tek isteğimiz yuvayı kullanması”

Afyon Kocatepe Üniversitesi Veteriner Fakültesi doktora öğrencisi Tuğrul Çağrı Gül, yaptıkları yuva hakkında şu bilgileri verdi:

“Yuvamızın ölçülerini biz internetten aldık. Literatürlerde leyleğe uygun bir yuva tanımlanmıştı. Biz buna göre üniversitenin ağaçlarını topladık ve leyleğe uygun ölçülerde birleştirdik ve zarar vermeyecek şekilde telleri yerlerine oturttuk, dallarla birlikte. Tamamen doğal, sadece birkaç parça tel var üzerinde dalları yerinde tutmak için. Vida ya da çivi gibi batıcı malzemeler yok. Umarız ki yuvayı tercih eder. Tamamen doğal bir yapıdan oluşuyor çünkü. Tek isteğimiz yuvayı güzel bir şekilde kullanması.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA