KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 25-04-2020 22:34

Eski TRT Genel Müdürü Şenol Demiröz hayatını kaybetti

Bir süredir kanser tedavisi görmekte olan eski TRT Genel Müdürlerinden Şenol Demiröz, bugün öğleden sonra, 70 yaşında hayatını kaybetti.

Eski TRT Genel Müdürü Şenol Demiröz hayatını kaybetti

Demiröz’ün vefatını, TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, twitter sayfasında şöyle duyurdu:

“Kurumumuzun eski Genel Müdürlerinden Şenol Demiröz Beyefendi’nin vefatını üzüntüyle öğrendim. Merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır dilerim. Mekânı cennet olsun.”

Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin, Şenol Demiröz’ün yarın Adapazarı Erenler Mezarlığı’ndaki aile kabristanına defnedileceğini belirtti.

Şenol Demiröz’ün özgeçmişi

Adapazarı’nda 23 Mayıs 1950’de dünyaya gelen Demiröz, Sakarya Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın - Yayın Yüksekokulu’nda eğitim aldı. Maliye Bakanlığı Gelirler Müdürlüğü, Halkla İlişkiler Müdürlüğü ve Başbakanlık Toprak ve Tarım Reformu Müsteşarlığı’nda basın müşavirliği görevlerinde bulunan Demiröz, Şaban Karataş döneminde TRT’de Genel Müdür Program Uzmanı olarak 1976 yılında göreve başladı.

Demiröz, bir dönem TV Dairesi Yayın Planlama Müdürlüğü ve Yayın Planlama Dairesi Planlama Uzmanlığı görevlerinde de bulunarak, TRT’deki görevinden 1982 yılında ayrıldı. Macit Akman, Tuncay Öztürk ve Ahmet Beyazıd’la Ajans 1400’ü kuran Demiröz, film sektörüyle ilgili kuruluşlarda şirket yöneticiliği, film yapımcılığı ve belgesel film yönetmenliği alanlarında çalışmalara imza attı.

Ajans 1400’ün ilk çalışması ise “Afgan mücahidlerinin direnişi” konulu belgesel oldu. Ahmet Bayazıt, Yücel Çakmaklı, Şenol Demiröz, Erdem Bayazıt, Necdet Taşçıoğlu ve kameraman Çetin Tunca’dan oluşan altı kişilik ekip, dört ay Pakistan’da ve Afganistan dağlarında kaldı. Bu geziye dair hatıralar ise şair Erdem Bayazıt tarafından “İpek yolundan Afganistan’a” ismiyle kitaplaştırıldı.

“Türk Vakıf Medeniyeti” başlıklı belgesel çalışmasıyla “Kültür Bakanlığı Sinema Başarı Ödülü” ve “Türkiye Milli Kültür Vakfı Türk Kültürüne Hizmet Ödülü”ne lâyık görülen Şenol Demiröz, 1994 yılının Nisan ayında İstanbul Kültür ve Sanat Ürünleri Ticaret A.Ş. Genel Müdürlüğü (Kültür A.Ş.) görevine getirildi. Mayıs ayında ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültürel ve Sosyal İşleri Daire Başkanlığına atandı.

Taksim Sanat Galerisi Jüri Başkanlığı görevinin yanı sıra bir süre Şehir Tiyatroları Repertuvar Kurulu Başkanlığı görevini de yürüten Şenol Demiröz, çok sayıda uluslararası ve ulusal ölçekli festival ve etkinliğe ve Türk Cumhuriyetleri konulu yapımlara imza attı.

2004 yılında TRT Genel Müdürü olarak atanan Demiröz, 2005’te emekliye ayrıldı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA