İSTANBUL
Giriş Tarihi : 25-04-2020 23:38   Güncelleme : 25-04-2020 23:45

Ada Gazetesi: Büyükada Müslüman mezarlığında yer kalmadı

İstanbul’un Adalar İlçesine bağlı adalardan Büyükada’nın Müslüman mezarlığında yer kalmadığı ve cenazelerin defnedilmesinde büyük sıkıntılar yaşandığı belirtiliyor.

Ada Gazetesi: Büyükada Müslüman mezarlığında yer kalmadı

Ada Gazetesi’nde “Büyükadalılar, sakın ölmeyin!” başlığıyla yayınlanan haberde, “Büyükada Türk Mezarlığında artık yeni bir defin yapılabilecek parsel kalmadı. Peki, mezarlıklar dolduğuna göre Büyükadalılar cenazelerini nereye defnedecek?” sorusu sorularak, yetkililerden çözüm isteniyor.

“Büyükadalılar, cenazelerini başka adaya gömmek istemiyorlar”

“Büyükadalılar cenazelerini nereye defnedecek?” sorusuna “Burgazada” cevabı verildiği belirtilen haberde, “Ancak hiçbir Büyükadalı, cenazesini yaşadığı yer dışına götürüp defnetmek istemiyor. Bizler, diğer mahallerimize yürüyüp gidemiyoruz. Etrafımız denizlerle çevrili…” ifadesi kullanılıyor.

Ada sakinlerinin cenazelerinin olduğu acı günlerinde “yer kalmadı” gerekçesini makul bulamadıklarının ifade edildiği haberde, “Yetkililerin görevi, ölüp gideni, dinî zaruretlerini ve saygısını göstererek kaldırmak. En acı günlerinde, geride kalanları hayatlarını kolaylaştırmak” tepkisi dile getiriliyor.

Ada Gazetesi’nin haberinde, Müslüman mezarlığı konusunda yaşanan yer sıkıntısının yanı sıra başka problemler de dile getiriliyor.

“Mezarlık yolları asfaltsız, mezarlara dökecek su yok”

Habere göre, “yer kalmayan mevcut mezarlığın içindeki yolların asfaltı yok… Delik deşik… Yürüyebilmek için akrobat olmak gerekiyor! (…) Büyükadalıların yakınlarının mezarlarına Allah rızası için dökülecek bir su yeri yok. Büyükadalılar kuyudan su çekerek yakınlarının mezarına su döküyor.”

Haberde, su meselesi konusunda “Terkos gelmiş, bağlantıyı yapsana! Büyükadalıların yakınlarını suya boğacak hali yok. Alacağı bir tas su… Yazıktır, günahtır!” ifadeleri kullanılıyor.

“Çözüm, Orman Müdürlüğü’ne ait arsa”

“Büyükada Türk Mezarlığının ömrü bitti” denilen haberde çözüm olarak, eski ve yeni mezarlığın yanındaki Orman Müdürlüğü’ne ait arsa gösteriliyor:

“Buranın gerekli işlemlerin yapılarak Büyükadalıların cenazelerini defnetmek için acilen açılması gerekiyor. Maalesef bu konuya herkes ‘olur, olur’ dedikten sonra bir adım atılmıyor. Büyükadalıların yasal hakkı var; istediği yere cenazesini defnedebilir. Ancak yer yok… Önlem alınmazsa insanlar cenazelerini kaçak gömmeye başlayacak. Bizden söylemesi…”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA