GÜNDEM
Giriş Tarihi : 26-04-2020 03:52   Güncelleme : 26-04-2020 03:59

Şahin: Belediyelere FETÖ / PKK benzetmesini doğru bulmuyorum”

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin, CHP’li belediyelerin yardım faaliyetleri için FETÖ / PKK benzetmesi yapılmasına dair düşüncesinin sorulması üzerine, “Yok, bunu kabul etmemiz mümkün değil. Halkın oyuyla seçilmiş belediye başkanlarımız. Yol ve yöntemleri farklı olsa bile oturulur, konuşulur. Ben çok ayrıntılı bilmiyorum ama böyle bir ifadeyi ben doğru bulmuyorum” dedi.

Şahin: Belediyelere FETÖ / PKK benzetmesini doğru bulmuyorum”

Fatma Şahin, Gazeteci Yavuz Oğhan’ın “Bi’ de bunu izle” isimli YouTube kanalının yayınına görüntülü bağlantı yoluyla katılarak, Yavuz Oğhan ve Gazetesi Akif Beki’nin, hükümetle muhalefet belediyeleri arasında yaşanan yardım gerilimine dair sorularını cevapladı.

Oğhan’ın sorusu üzerine, Gaziantep’te korona virüsü salgınıyla mücadele çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Şahin, nüfusuna oranla şehirde vaka sayının çok düşük, ölüm sayısının da ortalamanın çok altında olduğunu, şehrin düşük risk grubunda yer aldığını kaydetti. Şahin, salgın sebebiyle 5 kişinin vefat ettiğini, entübe olmuş hasta sayısının da 4 olduğunu belirterek, “Toplamda yoğun bakımla birlikte 20 kişi var” dedi.

“Maske kumaşlarının üretim merkezi Gaziantep”

Fatma Şahin, yüz maskesi dağıtımı konusunda belediyenin başarısına dair bir soruyu cevaplarken, Gaziantep’in maske üretim merkezi durumunda olduğunu belirtti. Şahin, “Şu anda bütün Türkiye’nin nefesi olduk. Üretilen bütün maskelerin kumaşı Gaziantep’te üretiliyor; çünkü maskede, ortada geçirgenliği sağlayan, bakteriyi önleyen özel bir kumaş var. Onun üretim merkezi Gaziantep” dedi.

Başkan Şahin, başkan olduğunda kurdukları Sanat ve Meslek Eğitim Kursları GASMEK’teki atölyeleri hızla maske üretim atölyelerine çevirmiş olmalarının da belediye olarak kendilerine ilâve bir avantaj sağladığını dile getirdi.

Bir üretim şehri oldukları için üretimin durmaması gerektiğini, bu sebeple de üretim ve dağıtım zinciri oluşturduklarını ifade eden Şahin, Sanayi Odasının sanayi kuruluşlarının, Ticaret Odasının da ticarî kuruluşlarının ihtiyacını belirlediğini anlattı.

Şahin, “Bu maskeleri belediyeler dağıtsaydı, sizce daha iyi bir sistem olmaz mıydı?” sorusuna karşılık, şu değerlendirmede bulundu:

“Elbette belediyeler üzerinden de bir sistem kurulabilirdi”

“Her bir seçeneğin kendi içerisinde artıları, eksileri var. Elbette olurdu. Eczanelerde olmasının nedeni, zaten insanlar eczaneye geliyor. Türkiye Eczacılar Birliği ile Ankara’da bir anlaşma yapıldı. Bunun üzerine başlandı. Zaten insanlar sağlığı için geliyor. Hastanelerin etrafında eczanelerin sayısı çok yüksek ve çok hızlı ulaşılabilirliği açısından bir sağlık merkezi olarak görüldüğü için, bu da bir ihtiyaç olarak görüldüğü için böyle bir karar verildi. Elbette belediyeler üzerinden de dağıtım yapılması istenmiş olsaydı o sistem de kurulabilirdi. Önemli olan şey, üretim ve tüketimi, arz ve talebi dengelemek. Arz ve talebi dengelediğiniz zaman, bunu hızlı bir şekilde zaten dağıtım sistemini koyarsınız.”

“Atölyesi olan belediyeler, bizden kumaş alıp üretim yapıyor”

Fatma Şahin, Belediyeler Birliği Başkanı olarak telekonferans yöntemiyle beledi başkanlarıyla görüştüğünü, İhracatçılar Birliği’nin koordinasyonuyla, ihtiyacı ve atölyeleri olan belediyelerin, maske kumaşını Gaziantep’ten alarak üretim yaptıklarını anlattı.

Şahin, maske dağıtımı için oluşturulan yeni sistemin de bir hafta içinde çok hızlanacağı kanaatinde olduğunu söyledi.

Yavuz Oğhan, Başkan Şahin’e, “İzleyenlerden soru var yalnız; bu tip işleri yapıyor Fatma Hanım. ‘Devlet içinde devlet’ kuruyor diye suçlanır mı? Endişesi var mı? Yani çok fazla öne çıkınca biraz eleştiriler artabiliyor belediye başkanlarına diye; ama tabii sizin bir avantajınız var, o ayrı” dedi.

Soruyu gülerek dinleyen Fatma Şahin, “Cumhurbaşkanımızın, bakanlarımızın genelgelerinin yürütmesini yapıyoruz. Dolayısıyla, yaptığımız her şey, Valimizin, İçişleri Bakanımızın görüşleri alınarak yapılıyor. Dolayısıyla devlet içinde bir devlet yok” diye konuştu.

Şahin’in bu açıklamasına karşılık Oğhan, “Peki diğer yapılan işlerde ‘devlet içinde devlet’ eleştirisine ne dersiniz? Cumhuriyet Halk Partisi’ne yöneltilen eleştiriler için söylüyorum” diye sordu.

Şahin, bu soruyu şöyle cevapladı:

“Cumhurbaşkanı kampanya başlatınca biz kampanyamızı durdurduk”

“Şimdi şöyle: En çok yardım konusunda bu konuda farklı bir şey oluştu. Bunu da ben şöyle açıklayayım: Meselâ biz, yaklaşık 20 gün önce, yani ‘Biz Bize Yeteriz’den önce, şehirde bir kampanya yaptık. ‘Kalbe Dokun, Gönül Kazan’… Kampanyamızın adı buydu. Niye ihtiyaç hissettik? Çünkü çok ciddi… Üç aylar geliyor, Ramazan, insanlar zekâtlarını vermek istiyor. Bununla ilgili bir yardım kampanyası yaptığımızda bir talep geldi. Adını da koyduk, başlattık. Meselâ sabuncu sabun gönderdi, uncu ununu gönderdi, yağcı yağını gönderdi, bu sistemi başlattık. Gayet güzel bir şekilde gidiyordu. Sayın Cumhurbaşkanımız, ‘Biz Bize Yeteriz’i başlatınca biz, nakdî kısmı durdurduk. Eğer (vatandaş) nakdî olarak bu kampanyaya destek vermek istiyorsa, tamamen ‘Biz Bize Yeteriz’in içine sevk ettik.

“Bu işte mükerrer yardımlar çok tehlikeli”

Ama bir şey daha yaptık:  Meselâ oradaki eleştirilerden en büyük nedeni, iki ayrı hesap var. Bu, beraberinde çift başlılığa neden oluyor. Ben, Koruyucu Aileler ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yaptım. SOYBİS (Sosyal Yardım Bilgi Sistemi) diye bir sistem kurduk. Niye kurduk? Çünkü bu işte mükerrerlik çok tehlikeli. Yani alan insan, bir daha almaya çalışıyor, sosyal yardımı. Bazen ulaşılması gereken kişiye ulaşılamıyor. O yüzden bir yazılım / donanım alt yapısı gerekiyordu. Biz, Valilik bünyesinde, SOYBİS’in kurulduğu kaymakamlıkta bu sisteme entegre olduk. Yani Büyükşehir olarak şunu yapmadım ben: ‘Fatma Şahin olarak şu kadar yardım paketi hazırladım; bana da başvurun, ben de şu kadarını dağıtayım’ demedim. Ben, şunu dedim: 2 milyon (nüfus) bize emanet. Canı bize emanet, malı bize emanet, ailesi bize emanet. En hızlı nasıl biz 2 milyona ulaşacağız? Ben sürekli aynı şeyi söylüyorum: ‘Sen-ben yok, biz varız’ dersek, vallahi billahi anlaşamamak için hiçbir neden yok. 2 dakika içerisinde oturulur ve bu konuda doğru bir model oluşturulur. Mesele aynı masaya oturmak, ‘Yahu kardeşim, bir derdimiz var. Gelin bunu birlikte çözelim’ anlayışını oturtmak.”

“İnsanlar can derdinde; partiye belediyeye bakmıyor”

Yavuz Oğhan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “İstanbul Valisinin 39 belediye başkanıyla toplantı yaptığını ancak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanını (Ekrem İmamoğlu’nu) o toplantıya davet etmediği” iddiasını hatırlattı.

Bunun üzerine Başkan Şahin, şu değerlendirmede bulundu:

“Ama ben o valiyle birlikte çalıştım. Ali Valiyle çalıştım. Gaziantep’ten gitti Ali Vali. Cerablus, Fırat Kalkanı, sınır ötesi, o kadar zor dönemde o kadar ortak iş yaptık ki… Ortak çalışmaya çok müsaitti. Dolayısıyla, niye böyle oluyor, ben de anlayamıyorum. Yani Ali Valiyi çok iyi tanıdığım için, çok rahat 5 dakika içerisinde ortak bir dağıtım sistemi kurduk. Bütün İstanbullu da buraya gelir ve çok hızlı bir sistemin içine dahil olur. Toplum da, vallahi billahi, bakın, toplum, ben halkın içindeyim, bizden bunu bekliyor. İnsanlar can derdinde. Hangi partiden hangi belediye başkanının ne verdiğinin hiçbir önemi yok. Şu anda ‘kim benim derdime çare olur? Kim ‘biz’ der diye bakıyor. Dolayısıyla bugünler, yarınları belirleyecek. Bugünkü duruş çok önemli. Bizim kendi koyduğumuz modelde hiçbir sorun olmuyor. Çok hızlı, binlerce insana ulaşıldı ve ben inanıyorum, en hızlı ulaşım ağı da Gaziantep’te kuruldu. Niye? ‘Ben’ diye bir şey yok. ‘Ben ortaya çıkayım, ben şunu yapayım’ demezseniz, çok hızlı sistem kuruyorsunuz. O yüzden ben, bunun doğru bir model olduğunu ve İstanbul, Ankara merkezli de böyle bir sisteme geçilmesi gerektiğini düşünüyorum.”

Fatma Şahin, halkın gönlüne girme konusunda bütün belediyeler eşit fırsat tanınıp tanınmadığına dair düşüncesinin sorulması üzerine de, kendisinin AK Parti bünyesinde bir belediye başkanı olmasının elbette psikolojik olarak önemli olduğunu ancak hükümetten gelen malî desteğin iktidar muhalefet ayrımı yapılmadan eşit bir şekilde dağıtıldığını söyledi.

Korona virüsü salgını başladıktan sonra Belediyeler Birliği olarak encümeni toplayıp belediye başkanlarıyla görüştüklerini anlatan Şahin, “Hepimizin ortak sorunumuz var. Ortak çözüm üretmek istiyoruz. Ne yapacaksın? Oturacaksın, önce konuşmayı başaracaksın. Oturup çalışıyoruz. Belediyeler Birliği’ni çok sağlıklı bir şekilde çalıştırıyoruz” diye konuştu.

“İnşallah Cumhurbaşkanımız bütün belediyelerin görüş ve önerilerini alır”

Kendisinin muhalefet partilerinin önerilerini sümen altı etmek gibi bir tavır içinde olmadığı belirten Şahin, “Cumhurbaşkanımız da inşallah benim de temennim, bütün belediye başkanlarımızı yeniden toparlar ve onların da görüş ve önerilerini alır. Doğrusu bu” dedi.

“FETÖ / PKK benzetmesini doğru bulmuyorum”

Yavuz Oğhan, Başkan Şahin’e bir izleyicinin “Fatma Hanım, CHP’li belediyeler için FETÖ / PKK benzetmesi için ne düşünür acaba?” şeklindeki sorusunu da yöneltti.

Şahin, bu soruya şöyle cevap verdi:

“Yok, bunu kabul etmemiz mümkün değil. Yanlış olur. Seçilmiş, halkın oyuyla seçilmiş belediye başkanlarımız. Yol ve yöntemleri farklı olsa bile, oturulur, konuşulur; ama bu tür bir benzetmeyi… ki zaten söylendiğinde de böyle bir benzetme üzerinden gidilmedi. Genelleştirme üzerine gidildi. Ben çok ayrıntılı bilmiyorum ama böyle bir ifadeyi ben, doğru bulmuyorum.”

“Ramazan’dan sonra çifte bayram yapabiliriz”

Fatma Şahin, salgın konusunda Türkiye’nin ne zaman normalleşeceğine dair öngörüsünün sorulması üzerine de, “Eğer biz, gerçekten kurallara, gerçekten iyi uyarsak, benim tahminim, biz, Ramazan’dan sonra çifte bayram yapabiliriz. Üretime yavaş yavaş geçebiliriz, hayatı normalleştirebiliriz; ama onun için Ramazan çok mühim. Ramazan’da tam kurallara uyup sosyal mesafeye uyup, bütün Bilim Kurulu’ndan çıkan 14 maddeyi uyguladığımız zaman, bayramdan sonra çok hızlı normalleşeceğimiz kanaatindeyim, ümidindeyim” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA