GÜNDEM
Giriş Tarihi : 26-04-2020 06:12

Prof. Erbaş’ın eşcinsellikle mücadele çağrısına suç duyurusu

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi, geçen Cuma hutbesinde, hastalıklara ve neslin çürümesine sebep olan eşcinsellik gibi bütün kötülüklerden insanları korumak için birlikte mücadele etme çağrısında bulunan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulundu.

Prof. Erbaş’ın eşcinsellikle mücadele çağrısına suç duyurusu

İHD Ankara Şubesi tarafından yapılan açıklamada, nefret suçlarını, ayrımcılığı, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini önlemenin devletin görevi olduğu belirtilerek “Açıkça suç işleyen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulunuyor ve Diyanet İşleri Başkanlığı görevinden alınarak hakkında soruşturma başlatılması için gerekli tüm kurumları görevini yapmaya çağırıyoruz” denildi.

Hükümetin bir an önce Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı kriterlerine göre, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğini de içeren, nefret suçlarına ilişkin yasal düzenlemeleri yapmasını isteyen İHD, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi olarak Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulunduğumuzun ve konunun takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyor, LGBTİ+’lara yönelik özellikle oluşturulan bu nefret dalgasının karşısında olduğumuzu yineliyoruz.”

Prof. Erbaş’ın “Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte mücadele edelim” çağrısıyla LGBTİ+’lara yönelik şiddet eylemlerinin yolunu açtığını ileri süren İHD, 5 Temmuz 2019 tarihinde okunan hutbede de eşcinseller için “yaradılışa aykırı bir sapkınlık” ifadesi kullanıldığını hatırlatarak, bu ifadenin de ayrımcılık ve nefret suçu olduğunu iddia etti.

Diyanet İşleri Başkanı ne demişti?

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 24 Nisan 2020 tarihinde Ankara Hacı Bayram Camisi’nde az sayıda katılımla ve salgın sebebiyle tedbirler alınarak kılınan cuma namazı öncesi “Ramazan: Sabır ve İrade Eğitimi” başlıklı bir hutbe irad etti.

Prof. Erbaş, cuma hutbesinde Ramazan ayına dair bilgiler verdikten sonra, insanlara, ahlâkî ilkelere uymayı, iyi bir insan olmayı, iyiliği yaymayı ve kötülüklerden uzak durmayı tavsiye etti.

İslâm’ın, iyi olan ve iyiliğe götüren madde ve davranışlara helâl; kötü olan ve kötülüğe götüren madde ve davranışlara da haram ismini verdiğini hatırlatan Erbaş, sigara, alkol, uyuşturucu ve eşcinsellik gibi her türlü kötülükle mücadele çağrısı yaptı.

Prof. Dr. Ali Erbaş, eşcinsellik konusunda şunları söyledi:

“Ey insanlar, İslâm, zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lûtîliği, eşcinselliği lânetliyor. Nedir bunun hikmeti? Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesidir, bunun hikmeti. Yılda yüz binlerce insan, gayri meşru ve nikâhsız hayatın İslâmî literatürdeki ismi zina olan bu büyük haramın sebep olduğu HIV virüsüne maruz kalıyor. Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte mücadele edelim.”

Erbaş, hutbesinde, “Geliniz hep birlikte kendi ellerimizle yaptığımız fenalıklardan dolayı başımıza gelen musibetlerden ders alarak her türlü kötülükle birlikte mücadele edelim” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA