EKONOMİ
Giriş Tarihi : 26-04-2020 09:58

“Kapalı AVM’ler 4 veya 11 Mayıs’ta kademeli olarak açılabilir”

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, AVM’lerin 4 veya 11 Mayıs’tan itibaren kademeli olarak açılabileceğini söyledi.

“Kapalı AVM’ler 4 veya 11 Mayıs’ta kademeli olarak açılabilir”

Kısa süre önce Hazine ve Maliye Bakanı Yardımcısı Nureddin Nebati ile görüştüklerini belirten Altaş, görüşmede hayatın normal seyrine dönüşü sürecinde kamu ile beraber AVM’lerle ilgili nasıl bir geçiş planlaması yapılabileceğini ele aldıklarını ifade etti.

Altaş, bu istişareler sırasında salgınla mücadelede elde edilen olumlu sonuçlar istikametinde, perakendecilerden ciddi talep gelmesi, Bilim Kurulu’nun ve kamuoyunun onaylaması halinde AVM’lerin 4 veya 11 Mayıs’ta kademeli olarak açılabileceğini söylediğini anlattı.

Hüseyin Altaş, “Sinema, berber, çocuk oyun alanları, İçişleri Bakanlığınca kapatıldı. Yine açılması için İçişleri Bakanlığımızın onayı gerekiyor. Kademeli derken, bu kısmın dışındaki alanların açılabileceğini ifade ediyoruz” diye konuştu.

AVM’leri, ateş ölçümleri, girişte maske dağıtılması, dezenfeksiyon gibi tedbirleri alarak açmayı planladıklarını vurgulayan Altaş, “Ayrıca maske konusunda da Nureddin Nebati Bey çok ciddi katkıda bulundu. Maskelerin devlet tarafından temin edilmesini de sağlamayı düşünüyorlar” dedi.

Altaş, Türkiye’de 436 AVM’nin bulunduğunu, bunlar arasında 80’inin kapatma kararı almadığını kaydetti.

Kapatma kararı almayan AVM’lerin aslında fiilî olarak kapalı olduğunu belirten Altaş, “Çünkü perakendeciler çalışmıyor. Şu anda AVM’lerin tamamı kapalı diyebiliriz” dedi.

Altaş, AVM’lerin açılması için Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın baskı yaptığına dair haberlerin doğru olmadığını da belirtti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA