EKONOMİ
Giriş Tarihi : 27-04-2020 15:34

Çam balı ve ham bal, gıda kodeksine girdi

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin, Türk Gıda Kodeksi’nin 22 Nisan’da Resmi Gazete’de yayımlanan bal tebliği ile çam balı ve ham balın gıda kodeksinde yerini aldığını belirterek, “Bu, Tarım ve Orman Bakanlığının Türk arıcılarına yaptığı en büyük tarihsel görevdir” dedi.

Çam balı ve ham bal, gıda kodeksine girdi

Dünya çam balının yüzde 92’sini Türkiye'nin ürettiğini, dünyanın çam balını Türkiye’den aldığını belirten Şahin, “Dış pazara balı satarken, hep Avrupalıların kendi kriterleri olan Alplerde olan salgı balı, yani kara Basra balı olarak alıyorlar. Bizim çam balı, salgı balı değil, salgı balı 45 gün üretilir, çam balı yılın 9 ayında üretiliyor” diye konuştu.

Tarım TV’nin haberine göre Ziya Şahin, Türkiye arıcılığında, Avrupalıların çam balı alırken büyük bir haksızlık yapıldığını söyledi. Şahin, şu değerlendirmede bulundu:

“Türkiye’de üretilen balı, bilimsel raporlarla bunu ortaya koyamadık. 10 yıldan bu yana Türkiye arıcısını özellikle Muğlalılar olmak üzere yapılan bilimsel çalışmalarda iki tane bilimsel çalışmanın sonunda artık Türk gıda kodeksi alt ve üst komisyonlarının katkılarıyla Türkiye’deki üretilen çam balı gıda kodeksine girdi. Kodekste kendi özelliklerimiz çerçevesinde çam balı olarak girdi. Bu, Türkiye arıcısının ve ihracatçının da önünü açan bir davranıştır. Tarihsel bir görevdir. Kendi ürettiğimiz çam balını kendi kriterlerimizle satma özgürlüğüne kavuştu. Tarım ve Orman Bakanlığının Türk arıcılarına yaptığı en büyük tarihsel görevdir.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA