YURT HABERLERİ
Giriş Tarihi : 27-04-2020 16:12

Şebinkarahisar’da ziraî don, ceviz rekoltesinde  yüzde 70 zarara sebep oldu

Şebinkarahisar Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan, ceviz ağaçlarının tam açmaya başladığı bir zamanda don tehdidi ile karşı karşıya kaldıklarını belirterek, ilçede ceviz rekoltesinin yüzde 70 oranında kayba uğradığını söyledi.

Şebinkarahisar’da ziraî don, ceviz rekoltesinde  yüzde 70 zarara sebep oldu

Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan şu değerlendirmede bulundu:

“Bu sene alçak kesimlerde, bilhassa bin rakımın altındaki kesimlerimizde ceviz ağaçlarımızı tamamen ziraî don olayı götürmüştür. Geçtiğimiz günlerde 23 Nisan’ı 24 Nisan’a bağlayan gece hava sıcaklığı eksi 5 derecelere düşünce zirai don yaşandı. Yaşanan don olayında bin rakımın altındaki cevizlerde tamamen zirai don meydana geldi. Ceviz üretiminin ilçemizdeki rekoltesinde yüzde 70 bir kayıp yaşandı. İlçe ekonomisinin yüzde 30’unu ceviz üretimi karşılamaktadır. Buna göre yüzde 70’lik bir kayıp çok ciddi bir kayıp olmuştur. Geçen yıl 600 ton olan Şebin cevizi rekoltesinin bu yıl 250 tonlara düşeceği görülüyor; ancak ziraî dondan dolayı saha tespitleri devam etmektedir.”

Arslan Şebin cevizinin Türkiye’de hak ettiği bir marka değerine sahip olduğunu belirterek, “Şebin cevizi, ince kabuklu ve hiçbir bölgedeki cevizlerde olmadığı kadar aramaya sahiptir. Alzheimer, kolestrol, tansiyon gibi hastalıklara iyi geldiği de kanıtlanmıştır” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA