DÜNYA
Giriş Tarihi : 28-04-2020 08:19

Hollanda’da kürkü için yetiştirilen vizonlarda korona virüsü görüldü

Hollanda’da iki vizon çiftliği, hayvanlarda korona virüsü tespit edilmesi üzerine karantina altına alındı. Her iki çiftlikte de yaklaşık 20 bin kadar vizon, kürkü için yetiştiriliyor. Vizon kürk, en çok Çin, Kore, Yunanistan ve Türkiye’de rağbet görüyor.

Hollanda’da kürkü için yetiştirilen vizonlarda korona virüsü görüldü

Euronews’un haberine göre, Hollanda Tarım Bakanlığı, vizonların nefes güçlüğü de dahil birtakım belirtiler göstermesi ve normalden daha fazla ölümün gerçekleşmesi üzerine iki çiftlikte korona virüsü testi yapıldığını ve testlerin pozitif çıktığı duyuruldu. Çiftliklerde çalışan iki kişide de daha önce korona virüsü tespit edilmişti.

Ülkedeki kürk sektörünün merkezi olan bölge, Covid-19 salgınının da en yoğun yaşandığı yer olarak biliniyor.

Koronavirüs hayvanlardan insanlara bulaşabilir mi?

Hollanda Kamu Sağlığı Enstitüsü, çiftliklerin 4 yüz metre yakınındaki alanın tedbir olarak yürüyüş yapan ve bisiklete binenlerin geçişine kapatıldığını duyurdu.

Bugüne kadar yapılan bilimsel çalışmalar, virüsün çiftlik hayvanları ve evcil hayvanlardan insanlara bulaşma riskinin bulunmadığına işaret ediyor. Ancak yetkililer, havadan ve topraktan alınan numunelerin hayvanlar arasında bulaşma riski de dahil, virüsün nasıl yayıldığı konusunda ipuçları edinmek üzere inceleneceğini duyurdu.

Hollanda’da Covid-19 daha önce evcil hayvanlarda ve bazı hayvanat bahçesi sakinlerinde görülmüştü. Hayvanlarda görülen vakaların hepsi bugüne kadar insanlardan sonra tespit edilmişti.

Dünya Sağlık Örgütü, Kovid-19 hastalığına yol açan yeni tip korona virüsünün Çin’deki yarasalardan kaynaklandığını ve başka bir hayvanda mutasyona uğraması sonucu insana bulaştığını açıkladı. Ara taşıyıcı hayvanın pangolin olduğu tahmin edilse de, henüz bu bilgi ispat edilmiş değil.

Hollanda’da kürk ticareti

Hollanda, 2013 yılında kürk ticareti için yeni hayvan çiftliği kurulmasını yasakladı. Halen üretime devam eden çiftliklerin ise 2024 yılı itibarıyla kapatılması öngörülüyor. 2016 yılı verilerine göre ülkede her yıl beş milyondan fazla hayvanın katledildiği 160 kürk çiftliği binlerce kişiye istihdam sağlıyor.

Ülke, kürk üretim sektöründe Danimarka, Çin ve Polonya ile birlikte dünyanın en büyük üreticileri arasında sayılıyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA