SİYASET
Giriş Tarihi : 29-04-2020 04:09

Arıkan: Sizi iktidara taşıyan o vaatlerinize ne oldu?

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Arıkan, “Millî Görüş gömleğini çıkardık” diyerek bu siyasî çizgiden ayrılanların, yolsuzlukla, yoksullukla ve yasaklarla mücadele edeceklerini söyleyip milletin desteğini alarak iktidar olduklarını hatırlattı. Hükümeti, vaad ettiklerinin tam tersini yapmakla suçlayan Arıkan, bazı tavsiyelerde bulundu.

Arıkan: Sizi iktidara taşıyan o vaatlerinize ne oldu?

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Arıkan, yaptığı basın açıklamasıyla partisinin gündemdeki konulara dair görüşlerini dile getirdi. Arıkan’ın basın açıklaması, korona virüsü salgınına karşı alınan tedbirler sebebiyle basın mensuplarına açık olarak değil, partinin sosyal medya mecralarında gerçekleştirildi.

Mahmut Arıkan, konuşmasına, Ramazan ayının ülkeye, millete ve bütün insanlığa hayırlar getirmesi temennisiyle başladı.

DEVLETLERİN ÇÖKÜŞLERİNİN BELİRTİLERİ

Arıkan, 14’üncü yüzyılda yaşamış ve tespitleriyle Batı dünyasını da etkilemiş olan meşhur Müslüman sosyolog İbn Haldun’un, devletlerin çöküşlerinin belirtilerine dair tespitlerini hatırlattı.

Arıkan, bu maddeleri şöyle sıraladı:

• Üretimin azalması ve tüketimin artması • Vergilerin artması • Devlet kademelerinde liyakatin dikkate alınmaması • Adaletsizlik • Umutların kırılması  • Gurur, kibir,  gösteriş ve riyakârlığın artması • Dayanışmanın ortadan kalkması • Göçün hızlanması.

“Hükümet, 18 yıllık iktidarının muhasebesini yapmalı”

Türkiye’de bugün bu belirtilerin hepsinin gerçekleştiğinin görüldüğünü belirten Arıkan, “Memleketimizin bu hale gelmesi, elbette bir günde, bir yılda, on yılda ve hatta bu iktidar döneminde olmadı” dedi.

Arıkan, Türkiye’nin her alanda hızlı bir şekilde irtifa kaybetmesinin, bu iktidar döneminde akla hayale gelmeyecek şekilde ivme kazandığının inkâr edilemeyeceğini belirterek, geçen 18 yılın değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

“Halka vaad edilen o 5 maddeye ne oldu?”

Geçmişte bir grup arkadaşlarının “Milli Görüş” çizgisinden ayrılarak yeni bir arayışın içine girdiklerini ve “Millî Görüş gömleğini çıkardıklarını” söylediklerini hatırlatan Arıkan, “Geçmişlerini bu şekilde kendilerince temize çekerken gelecek için de 5 önemli iddiayı gündeme taşıdılar” dedi.

Arıkan, bu 5 maddeyi şöyle sıraladı:

1. Şeffaf ve hesap verilebilir bir anlayışla yolsuzluğu bitireceğiz.

2. Ekonomik kalkınma ile yoksulluğu bitireceğiz.

3. Düşünce ve İfade özgürlüğü ekseninde yasakları kaldıracağız.

4. Devlette kurumsallaşmayı sağlayarak mafyalaşmayı bitireceğiz.

5. Diklenmeden dik durarak komşularla sıfır sorun, dünya ile barışık hale geleceğiz.

Arıkan, milletin bu vaatlere destek verdiğini ancak 18 yılın sonunda iktidarın, Türkiye’yi devraldığı noktanın fersah fersah gerisine düşürdüğünü söyledi..

Arıkan, iktidarın “Biz Bize Yeteriz” kampanyasının bile denetlenebilir olmasına müsaade etmediğini; yolsuzluktan değil, yolsuzluğun duyulmasından rahatsız olduğunu dile getirdi.

Vaatler ve gerçekleşenler

Arıkan, “ ‘Ekonomik kalkınma ile yoksulluğu bitireceğiz’ diyenler, Cumhuriyet tarihinin işsizlik rekorunu kırdılar. Terör yuvalarına baskın yapar gibi berberleri bastılar. Köprüden geçenlerden ücret aldıkları gibi geçmeyenden de ücret alıp Deli Dumrul efsanesini 21 yüzyılda hayata geçirdiler. Düşünce ve ifade özgürlüğü ekseninde yasakları yok edeceklerini söyleyenler, ülke insanını en tenha köşelerde bile fısıltıyla konuşmaktan imtina eder hale düşürdüler. Devleti kurumsallaştırarak mafyayı bitireceğiz diyenler, mafyaya özel af çıkararak adeta devlet koruması altına aldılar. Komşularla sıfır sorun, dünyada saygın ülke olacağız diyenler, kapısını çalıp kahve içecek komşu bırakmadılar” diye konuştu.

“Bu çalışmaları yapmak için neden Korona beklendi?”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Arıkan, daha sonra, iktidarın korona virüsü salgını dönemindeki uygulamalarını değerlendirdi.

Salgında hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, hasta olanlara acil şifalar dileyen Arıkan, “Sürece olumlu katkılarıyla destek olan herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Daha önceki açıklamalarında, ülkenin değerlerine destek olunduğu takdirde birçok başarılı çalışma gerçekleştirileceğini ifade ettiklerini hatırlatan Arıkan,aşı projesinin  kısa zamanda belli bir aşamaya getirildiğini, solunum cihazı üretildiğini, yazılımcı yetiştirmek için çalışmalara başladığını kaydetti.

Arıkan, “Güzel çalışmaların sayısı artırılabilir; ancak akla şu soru geliyor: Bu çalışmaları yapmak için neden Korona beklendi?” diye sordu.

Arıkan, sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün bir fırsat daha doğdu”

“Defalarca ifade ettik; yatırımları betona değil insana yapın. Desteği faiz lobisine değil, üretime verin. Maalesef dinlemediler. Milletin kendi gayretleri ile ortaya koyduğu çalışmalar ile geçmişi unutturmaya çalışmaktalar.

İçerisinde adaletin olmadığı adliye sarayları, geçiş garantili yollar ve hapishane yapmak yerine, gerekli destekler sağlanıp üretim canlandırılmış olsaydı, bugün ülkemiz çok daha farklı bir noktada olacaktı. Bugün bir fırsat daha doğdu. Doğan fırsatı lütfen bu sefer değerlendirin!”

Salgın sürecinde milletin gösterdiği gayretin her türlü takdire şayan olduğunu dile getiren Arıkan, “Birçok fedakârlıkta bulunan insanımızın daha iyi şartlarda, daha rahat bir psikolojide hayatını sürdürmesi bir lütuf değil, bir gerekliliktir” dedi.

Arıkan, iktidara, kendi uygulamalarının bir muhasebesini yapmaya davet ederek, iktidar mensuplarına şu tavsiyelerde bulundu:

İKTİDARA TAVSİYELER

“Her fırsatta her faturayı kestiğiniz milletin geleceğini ipotek altına alacak proje ve yaklaşımlardan vazgeçin. İtibarınızdan vazgeçmemek pahasına milleti sürüklediğiniz borç yükü, yaşanan salgın sonrası daha ağır bir fatura ile milletin önüne doğru sürüklenmekte. İşsizlik, aldı başını gidiyor. Mülteci meselesi git gide artmakta. Yatırımları üretime döndürün, plansız bir şekilde betona yatırım yapmayı durdurun.”

Arıkan, tavsiyelerinin ardından, “Gelin kardeş olalım, geleceğimizi beraber iyileştirelim, ekmeğimizi, fikrimizi bölüşelim” çağrısında bulundu.

Mahmut Arıkan, basın açıklamasının sonunda, “Eşcinsellikle mücadele” çağrısı yapan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş hakkında İnsan Hakları Derneği’nin Ankara Şubesi’nin suç duyurusunda bulunmasıyla birlikte başlayan tartışmaları değerlendirdi.

“Zina Yasası, Süt Bankası, İstanbul Sözleşmesi…”

“Gündemimiz bunlar değil. Sosyal medyada yaşanan tartışma, kapışma, kamplaşma bizim işimiz değil, tarafı da olmayacağız” diyen Arıkan, hükümetin “zina yasası”, “Süt Bankası” ve “İstanbul sözleşmesi” uygulamaları hayata geçirdiği, AB uyum yasalarına ve TV dizilerindeki ahlâksızlıklara göz yumduğu için eleştirdi.

“Temel prensibimiz, hayra motor, şerre fren olmaktır”

Arıkan, “Bugün tartışılması gereken öncelikli konu, hutbe meselesi değil, geçmişte yaptıkları ile yüzleşmekten kaçan AK Parti Hükümetidir” dedi.

Arıkan, Millî Görüş’ün ana düsturunun “Hayra motor, şerre fren olmak” şeklinde tanımlayarak, bundan sonra da böyle yapacaklarını söyledi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA