GÜNDEM
Giriş Tarihi : 29-04-2020 07:04   Güncelleme : 29-04-2020 07:07

“ ‘Salgın başarısı’ üzerinden bir erken seçim kurgulanıyor”

MEF Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tataroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 27 Mayıs’ta yaptığı konuşmanın bir erken seçim konuşması olarak değerlendirilebileceğini söyledi. Tataroğlu, hükümetin, salgın sürecinin başarı hikâyesi üzerinden bir erken seçim kurguladığını ileri sürdü.

“ ‘Salgın başarısı’ üzerinden bir erken seçim kurgulanıyor”

MEF Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tataroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 27 Mayıs’ta “Kılıçdaroğlu’nun Son Yalanları / 4 Yalan 4 Gerçek” başlıklı video yayınladığı basın açıklamasının, bir erken seçim konuşması olduğunu ileri sürdü. Tataroğlu, “Yaptığı konuşmanın bütününe baktığımızda, aslında en siyasî grup konuşmalarından biri gibiydi; hatta bir miting konuşması gibiydi. Yani bir seçim konuşması gibiydi” dedi.

27 Nisan’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nın ardından Huber Köşkü’nde basın açıklaması yaptı.

MEF Üniversitesi Öğretim Görevlisi Elfin Tataroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın basın açıklamasının ardından, “Erken seçim konuşması” şeklinde tek cümlelik bir tweet yayınladı. Tataroğlu, bu tweet ile ne demek istediğini, ertesi gün Halk TV’de yayınlanan “Şimdiki Zaman Siyaset” programında açıkladı.

Tataroğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Aslında böyle bir tahmin yapmak için erken olabilir belki; ama uzunca bir süredir hem Türkiye siyasetini hem Sayın Cumhurbaşkanının siyasî yol haritasını takip eden bizim gibi insanlar için bu yorumu yapmak çok da tuhaf değil aslında.

Dünkü yaptığı konuşmanın bütününe baktığımızda, aslında en siyasî grup konuşmalarından biri gibiydi; hatta bir miting konuşması gibiydi. Yani bir seçim konuşması gibiydi. Korona’nın siyasî parti gözetmeksizin hep birlikte hareket edilen, toplumun bütününün dahil olduğu 10 Mart’tan bugün işte artık nisan sonuna geliyoruz, 40 gün içerisinde ne oldu da Sayın Kılıçdaroğlu’nun videolarını hazırlayıp yayınlayacak duruma geldi? Aslında buna bütünüyle göz atmak lâzım.

Öncelikle, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifasının parti içinde yeni bir dönemin, yeni bir kırılmanın işareti olduğunu hep söylemiştik. Bundan sonra AK Parti içindeki tutumun da değiştiğini söylemiştik. Ne demiştik? İşte Sağlık Bakanı biraz daha geri plana çekildi, İçişleri Bakanı biraz daha geri plana çekildi, Sayın Cumhurbaşkanı biraz daha ön plana çıktı. Akşam konuşmaları yapmaya başladı. Ekrandan halka seslenmeye başladı. Yani bir değişikliği zaten biz gözlemliyorduk ve yorumlarımızda da bunu paylaşıyorduk; fakat dün itibarıyla o konuşmasıyla ama onun dışında da genel olarak süregelen son bir haftadır, işte bu uçağın getirilmesi, birtakım haberlerin adeta bir propaganda gibi ilân edilmeleri, bize gerçekten bir sürecin içine girdiğimizi hissettiriyor. Ben, böyle düşünüyorum. Yani bir erken seçim olabilir, böyle bir hazırlık olabilir diye düşünüyorum. Bu korona döneminin bir başarı hikâyesi üzerinden kurgulanacak bir genel seçim…”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA