GÜNDEM
Giriş Tarihi : 01-05-2020 12:14   Güncelleme : 01-05-2020 12:45

DİSK Genel Başkanı ve Genel Sekreteri gözaltına alındı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Taksim Anıtı’na çelenk bırakmak için Taksim’e yürümek isteyen Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) mensubu 30 kişiden 15’i gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu da bulunuyor.

DİSK Genel Başkanı ve Genel Sekreteri gözaltına alındı

DİSK Genel Merkezi’nin önünde bir araya gelen sendika yöneticileri, temsilcileri ve mensuplarından oluşan 30 kişilik grup, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü münasebetiyle Taksim Anıtı’na çelenk bırakmak için Taksim’e yürümek istedi.

Emniyet mensupları, salgın tedbirleri ve sokağa çıkma yasağı sebebiyle grubun yürüyüşüne izin veremeyeceklerini, ancak temsilcileri bir otobüsle anıta götürebileceklerini söyledi. Grubun yürümek için ısrar etmesi üzerine DİSK üyeleri ile polisler arasında arbede yaşandı.

Gruba müdahale eden polis, aralarında DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Genel Sekteri Adnan Serdaroğlu, Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, Dev Sağlık-İş Genel Sekreteri Erdoğan Demir’in de bulunduğu 15 kişi gözaltına alındı.

“Bugün 21:00’de tüm balkonlardan Yaşasın 1 Mayıs diyoruz!”

Gözaltı işlemlerinin ardından DİSK’in twitter sayfasında şu mesajlar yayınlandı:

“İşçilerin çalıştırıldığı bir günde işçilerin çelenk bırakmasının kamu düzeninin bozduğunu iddia edenler, işçi sınıfının aklı ile dalga geçiyor! Bugün 21'de tüm balkonlardan Yaşasın #1Mayıs diyoruz! Zorbalar kalmaz gider diyoruz!

Polisin parçaladığı 1 Mayıs çelengi, milletvekilleri tarafından teslim alındı. Vekiller, çelengi Taksim Anıtı’na bırakacak.”

Kaftancıoğlu: Utanmaya devam ediyoruz

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da twitter sayfasında tepkisini şöyle dile getirdi:

“1 Mayıs'ta çelenk bırakmak üzere Taksim'e çıkmak isteyen DİSK üyelerine yapılan müdahale kabul edilemez! Bu fotoğrafın Korona dahil hiçbir bahanesi olamaz… 1 Mayıs yasaklanamaz! YAŞASIN 1 MAYIS İşçinin emekçinin bayramı.

1 Mayıs günü Taksim’e çelenk bırakmak isteyen DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve sendika temsilcilerinin gözaltına alınmasını kim nasıl açıklayacak? Çelenk bırakmak suretiyle kamu düzenini bozmak!!!! Utanmaya devam ediyoruz hala…

Günlerin bugün getirdiği, baskı zulüm ve kandır.
Ancak bu böyle gitmez, sömürü devam etmez,
Yepyeni bir hayat gelir, bizde ve her yerde.
1 Mayıs, 1 Mayıs işçinin, emekçinin bayramı
Devrimin şanlı yolunda ilerleyen halkların bayramı.

Yaşasın 1 Mayıs”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA