Advert
DÜNYA
Giriş Tarihi : 03-05-2020 23:01

Pompeo: Korona virüsünden dolayı Çin’den hesap soracağız

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, korona virüsünün Çin’in Wuhan şehrinde bulunan laboratuvardan çıktığına dair çok sayıda delil olduğunu ileri sürdü.

Pompeo: Korona virüsünden dolayı Çin’den hesap soracağız

Amerikan haber kanalı ABC News’un yayınına katılan Pompeo, korona virüsü salgınına dair soruları cevapladı.

Pompeo, Çin yönetiminin uluslararası ajanslarda çalışan gazetecileri ülkeden atıp, uyarılarda bulunan Çinli doktorları susturmak suretiyle Wuhan’da ortaya çıkan virüsün gizli kalması için uğraştığını ve bunun dünya genelinde yüz binlerce insanı etkilediğini söyledi.

Çin yönetiminin bu girişimine dair net bulgular olduğunu iddia eden Pompeo, “Başkan Trump, bu konuda oldukça açık. Bizim belirlediğimiz zamanda sorumlu olanlardan hesap soracağız” dedi.

Pompeo, ABD olarak virüsün Wuhan’dan çıktığını dile getiren ilk ülke olduklarını ve bu sebeple eleştirilere maruz kaldıklarını, ancak diğer ülkelerin de benzer söylemler kullanmaya başladığını belirtti.

Pompeo, şöyle konuştu:

“Çin’in, yürüttükleri standartların altındaki laboratuvarlar ile dünyayı enfekte etme geçmişi var. Çin laboratuvarındaki başarısızlıkların bir sonucu olan virüslere ilk kez maruz kalmıyoruz. İstihbarat kuruluşları bu konuda çalışmalarına devam etmelidir; ancak size bunun (korona virüsünün) Wuhan’daki laboratuvardan çıktığına dair çok sayıda delil olduğunu söyleyebilirim.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA