GÜNDEM
Giriş Tarihi : 05-05-2020 15:25   Güncelleme : 05-05-2020 15:52

Kaya: TSK’de darbe soruşturması başlatılmış mıdır?

İktidara yakın isimlerin bir süredir sosyal medyada, “darbe tehdidi” olduğu kanaati oluşturan açıklamalarına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleri de eklenince, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya, “Bir darbe tehdidi varsa, bu tehdit kapsamında askerî kuvvetler içerisinde bir soruşturma başlatılmış mıdır?” diye sordu.

Kaya: TSK’de darbe soruşturması başlatılmış mıdır?

İktidara yakın bazı gazeteciler ve sosyal medya kullanıcıları, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ile CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nu dolaylı olarak darbe tehdidinde bulunmakla suçladılar.

Geçen Şubat ayında tartışma konusu olan Rand Corporation’un Türkiye Raporundan sonra darbe tartışması bu yıl ikinci kez yaşanıyor.

Koyu Erdoğan ve AK Parti taraftarı birçok sosyal medya kullanıcısı, CHP’yi darbe çığırtkanlığı ile suçlarken, Özgür Özel ile Canan Kaftancıoğlu’nun sözlerini gerekçe gösterdiler.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, düzenlediği basın toplantısında, “Saray rejiminin sonu geliyor. O son, Atatürk’ün kemiklerini sızlatacak bütün bu atamaların, bütün bu liyakatsizliklerin de sonunu getirecek” şeklinde bir cümle kurmuştu.

Bazı AK Parti’liler, bu sözleri bir darbe iması olarak değerlendirdiler.

“AK Parti'nin canı ‘darbe çağrısı yapılsın’ istiyor”

Özgür Özel ise, kendisinin de Kaftancıoğlu’nun da darbe imasında bulunmadığını söyledi; ancak AK Parti’liler ısrarlarını sürdürdüler.

Bunun üzerine Özgür Özel, “Darbe çağrısı yapmadığım çok açık; ama AK Parti'nin canı darbe çağrısı yapılsın istiyor. Çünkü AK Parti açısından işler yolunda gitmiyor. Kafalarında Recep Tayyip Erdoğan'ın "İstanbul'u kaybeden Türkiye'yi kaybeder" sözü yankılanıyor!” dedi.

Canan Kaftancıoğlu da, Halk TV’de yayınlanan ve Şirin Payzın’ın sunduğu “Sözüm Var” programında özetle, “Önümüzdeki süreçte bir erken seçimle veya başka bir şekilde bir iktidar hatta sistem değişikliğine gidişatı görüyorum” demişti. Bu cümledeki “başka bir şekilde” ifadesini AK Parti’liler “darbe iması” olarak yorumladılar.

AK Parti’lilerden başka hiçbir parti, Özgür Özel ile Canan Kaftancıoğlu’nun o cümlelerinden bir darbe iması anlamı çıkarmadı; ancak iktidar taraftarları, CHP’nin iktidara darbe tehdidinde bulunduğu iddiasını hararetle dile getirmeye devam ettiler.

“Faşist zihniyet, hâlâ vesayet, darbe ve cunta özlemiyle yanıp tutuşuyor”

CHP’yi darbe imasında bulunmakla suçlayanlar arasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Erdoğan, dün yaptığı Millete Sesleniş konuşmasında, millî iradenin üstünlüğünü, demokrasiyi, hakkı, hukuku, adaleti, sandığı hazmedemeyen bu faşist zihniyetin hâlâ vesayet, darbe ve cunta özlemiyle yanıp tutuştuğunu ileri sürerek, “CHP yöneticilerinin sadece son bir haftadaki beyanlarını alt alta koyduğunuzda ortaya çıkan tablo bize bunu söylüyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Demokratik yöntemlerle iktidara gelmek yerine, darbeyle ülkenin yönetimini gasp etme hevesiyle hareket edenler, 15 Temmuz’da milletten aldıkları derse rağmen aynı yolda yürümekte ısrar ediyorlar. Sadece son günlerdeki kötü örnekler bile, karşımızdaki hastalıklı zihniyetin asla iflah olmayacağının delilidir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu anlayışın miadının dolduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“İnsanlık nasıl Kovid-19 virüsünü eninde sonunda yenecekse, inşallah, Türkiye de bu bağnaz zihniyeti bir daha geri dönmemek üzere tarihe gömecektir. Türkiye’nin yeni dönemdeki en önemli kazanımlarından birinin de siyasetteki bu değişim olacağını ümit ediyoruz.”

KİM YAPACAK BU DARBEYİ?

Kaya: TSK’de soruşturma başlatılmış mıdır?

İktidara yakın isimlerin bir süredir sosyal medyada “darbe tehdidi” olduğu kanaati oluşturan açıklamalarına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleri de eklenince, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya, “Bir darbe tehdidi varsa, bu tehdit kapsamında askerî kuvvetler içerisinde bir soruşturma başlatılmış mıdır?” diye sordu.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin komuta kademesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayladığı Yüksek Askerî Şura kararlarıyla atanan generaller bulunuyor. Genelkurmay Başkanlığı da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2018’de yayınladığı bir kararname ile Millî Savunma Bakanlığı’na bağlanmıştı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA