GÜNDEM
Giriş Tarihi : 05-05-2020 21:41

Şule Perinçek: Kişi, hem Marksist hem feminist olamaz

Aydınlık gazetesi yazarı, Vatan Partisi MYK üyesi Şule Perinçek, “Kişi hem Marksist hem feminist olamaz. Marksizm, örgütlü olmayı gerektirir. Emperyalizm burada da kendini belli ediyor: ‘Sen örgütle vs uğraşma’ diyor. Bu, kadının kurtuluşuna karşı kurulmuş en büyük tuzaktır” dedi.

Şule Perinçek: Kişi, hem Marksist hem feminist olamaz

Aydınlık gazetesi yazarı, Vatan Partisi MYK üyesi Şule Perinçek, Ulusal Kanal’da yayınlanan ve Yeşim Eryılmaz’ın sunduğu “Gün Ortası” programına görüntülü bağlantı ile katılarak soruları cevapladı.

“Erken yaşta evliliğe karşı çıkanlar, bu afişleri savunabiliyorlar”

23 Nisanda Kadıköy ve Şişli Belediyeleri’nin dağıttığı “LGBTİ+ Çocukların Güvenliğe ve Eşitliğe Hakkı Var” başlıklı telkinlerin yer aldığı broşürleri değerlendiren Şule Perinçek, “Bu afişler, bizim toplumumuza son derece yabancıdır; ancak bir anlamı vardır: Bu afişler, neden gündeme getirildi? Daha önce de ‘erken yaşta evlilik’ gündeme getirilmişti. Şimdi erken yaşta evliliğe karşı çıkanlar bu afişleri savunabiliyorlar. Bu çocukların eşcinsel olarak resmedilmesi özgürlük olamaz” diye konuştu.

“Sizlere iki tane örnek vermek istiyorum” diyen Perinçek, şunları söyledi:

“6 yaşındaki çocuğa tecavüz, özgürlük müdür?”

“Birincisi, Avusturyalı eşcinsel çift, bir çocuk evlat ediniyorlar. Çocuğa 6 yıl boyunca cinsel özgürlük adı altında tecavüz ettikleri ortaya çıkıyor. Bu özgürlük müdür? İkinci olarak batıdaki ‘onur yürüyüşleri’nden bir fotoğrafı hatırlatmak isterim. Eşcinsel bir adamın omuzlarındaki çocuğu dudaklarından öpen başka bir eşcinselin fotoğrafı… Bu mu özgürlük? O çocuğun bundan sonra nasıl bir psikoloji ile yaşayacağını düşünün. Türkiye’deki eşcinsel derneklerinde bu fotoğrafları eleştiremezsiniz; yoksa batıdan gelen mamalar kesilir.

“PKK’dan kaçıp gelen delikanlılar, bedenlerini satıyorlardı”

20 yıl boyunca Tarlabaşı’ndan geçerek Ulusal Kanal’daki mesaime gittim. Orada gördüğüm manzaralar hâlâ yüreğimi sızlatır. Topuklularının üzerlerinde yalpalayarak yürüyen bedenler görüyordum. Eğilip yüzlerine baktığınız da hepsinin Doğu’daki PKK teröründen kaçıp gelen delikanlılar olduğunu görürsünüz. Para kazanmak için bedenlerini satmak zorunda kalmışlar. O yüzleri her gördüğümde emperyalizme karşı mücadeleyi bırakmamak için yemin ettim. Bu mu özgürlük?

“Bu, millî kültürün emperyalizm tarafından yıkılması projesidir”

Aynı dönemde neoliberaller, bunların hepsini ‘özgürlük’ adı altında sunmaya başladılar. Sisteme baş kaldırmak isteyen genç kız ve erkeklerimizi uyuşturucuyla, bu özgürlük yalanları ile uyutmaya başladılar. Bunların ‘özgürlük’ olarak dayatılması, esas olarak millî devletin ve millî kültürün emperyalizm tarafından yıkılması projesidir.

Aynı zamanda feminizm içinde aynı şeyler geçerlidir. Kişi, hem Marksist hem feminist olamaz. Marksizm örgütlü olmayı gerektirir. Kadın örgütlü bir şekilde mücadele ederse ancak başarıya ulaşabilir. Emperyalizm, burada da kendini belli ediyor. ‘Sen örgütle vs uğraşma’ diyor. Bu kadının kurtuluşuna karşı kurulmuş en büyük tuzaktır.”

“Set koymaya daha beşikteki çocuklarımızdan başlıyorlar”

İBB tarafından çocuklara dağıtılan kitapçıktaki fotoğrafların da bunun bir parçası olduğunu ileri süren Perinçek, “Bu kitapçıktaki fotoğraflar emperyalizmle mücadeleye bir yanıt niteliğindedir. Emperyalizm daha beşikteki çocuklarımızdan başlayarak bu mücadeleye set koymak için çabalamaktadır. Eminiz ki Türk milleti bu projelere müsaade etmeyecektir” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA