GÜNDEM
Giriş Tarihi : 05-05-2020 23:42

Kılıç: Hükümet Amerika’ya yardım ediyor, Amerika da PKK’ya

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şerafettin Kılıç, Hükümetin daha kendi vatandaşlarının ihtiyacını karşılamamışken ABD’ye tıbbî malzeme yardımı göndermesine tepki gösterdi.

Kılıç: Hükümet Amerika’ya yardım ediyor, Amerika da PKK’ya

Şerafettin Kılıç, “Anadolu Ajansı, 4 Nisan tarihli haberinde ABD’den YPG/PKK’lı teröristlere 1.2 milyon dolarlık koronavirüs yardımı yapıldığını duyurmuştu. Biz Amerika’ya yardım ediyoruz. Amerika terör örgütlerine yardım ediyor. Bir iktidar bu kadar mı basiretsiz olur?” diye konuştu.

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şerafettin Kılıç, partisinin sosyal medya mecralarından yayınlanan basın açıklamasında, güncel siyasî konuları değerlendirdi.

“Bırakın ihtiyaçları kim karşılıyorsa karşılasın”

İçinden geçilen günlerin hoşgörü ve kucaklaşmaya ihtiyaç duyulan günler olmasına rağmen, ülkedeki kısır çekişmelerin bir türlü aşılamadığını, özlenen hoşgörü ortamının sağlanamadığını ifade eden Kılıç, hükümetin, muhalefet partileri tarafından yönetilen belediyelerin ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunmalarını engellediğine işaret etti.

Kılıç, “Bırakın milletin derdine kim derman oluyorsa olsun. Mağduriyetleri kim gideriyorsa gidersin. İhtiyaçları kim karşılıyorsa karşılasın” dedi.

“Ankara Barosu, milletin inancı ve değerleri ile çatıştı”

Ankara Barosu’nun, cuma hutbesinde “Eşcinsellikle mücadele” çağrısı yapan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı hedef alarak milletin inancı ve değerleri ile çatıştığını ifade eden Kılıç, “Böyle bir musibet karşısında el birliği ve gönül birliği yapılacağı yerde yine kamplaşma ve kutuplaşma yolu seçilince ülkemiz ve milletimiz zarardan başka ne görür?” diye konuştu.

“Sosyal güvenlik ağı genişletilmelidir”

Korona Virüsü salgınının sadece insanların sağlığını değil ülke ekonomisini de tehdit ettiğine işaret eden Kılıç, neredeyse bütün sektörlerde çarkların durduğunu veya durma noktasına geldiğini söyledi.

Şerafettin Kılıç, Türkiye’de Covid-19 vakasının ilk açıklandığı 10 Mart tarihinden bu yana yaklaşık 2 ay geçmesine rağmen, iktidar tarafından alınan ekonomik önlemler içerisinde elektrik ve doğalgaz faturaları ile ilgili henüz vatandaşın mağduriyetini giderecek bir düzenleme yapılmadığını söyledi. Kılıç, “Hangi para ile hangi faturanın ödeneceği, vatandaşın en büyük sıkıntılarından biri” dedi.

Kılıç, bu süreçte özellikle sebze ve meyve fiyatlarındaki fahiş artışların, ev bütçesi açısından ciddi sakıncalar oluşturduğunu, zamlı fiyatların vatandaşın cebini yaktığını söyledi.

Kılıç, “Ayrıca özellikle işsizlerin, yoksulların, çalışanların, küçük işletmelerin, esnafın ve çok sayıda hane halkının yaşadığı gelir kaybının başka sosyal sorunlara zemin hazırladığı da gözden kaçmamalıdır” dedi. 

Şerafettin Kılıç, sözlerine şöyle devam etti:

“Uzmanlar, 4 milyon işsiz sayısına süreç nedeniyle 3 milyon daha işsiz ekleneceğini belirtiyor. Tarım dışı işsizlik oranınının da yüzde 15 seviyesinden yüzde 25’e ulaşacağı tahmin ediliyor. Dolayısıyla yüzde 30’lara varan bir işsizlik ve bunun yanı sıra gelir dağılımı bozukluğunun, Türkiye’ye sosyal olarak nasıl yansıyacağı da önemli bir sorundur.

Bu kesimlerin bazı zorunlu ödemelerini üstlenecek, yerine getirmeleri gereken yükümlülükleri hafifletecek önlemler alınmalıdır. Nakit desteği artırılmalıdır.  Kira gibi ödemeleri için ilâve destekler sağlanmalıdır. Nakit akışı duran esnaf ve KOBİ’lere nakit destek sağlanmalıdır. Sosyal güvenlik ağı genişletilmelidir.

Bu krizi daha başarılı yönetebilmek için kuşkusuz ki yatırımlarını doğru planlamak, imkânlarını doğru kullanmak, ihtiyacı olan her türlü üretimi yapabilmek, güçlü bir altyapısı olmak, ülkenin enerjisini kutuplaşmaya dayalı bir siyaset tarzına alet etmemek büyük önem taşımaktadır.

“Hükümet her alanda yerli üretim hamlesi başlatmalıdır”

İktidarının aldığı ekonomik tedbirler yetersizdir. Hükümet, hiç vakit kaybetmeden bugüne kadar açıklamış olduğu önlemlerin çok daha ilerisinde, geniş bir malî yardım paketi oluşturmalıdır. Salgın sürecini en az hasarla atlatmak için daha köklü önlemler almalıdır. Salgın öncesi de var olan, ancak bu süreçle zincirleme olarak baş gösteren ekonomik çöküşü önlemek için bir strateji ve program dâhilinde kısa vadede ekonomiye yapılacak desteklerde kararlı bir duruş gösterilmelidir. Hükümet bugüne kadar uyguladığı ekonomi politikasındaki yanlışları görmeli ve bundan sonra her alanda yerli üretim hamlesi başlatmalıdır. En başta temel gıda maddelerinde dışa bağımlı olma durumunu sonlandıracak adımlar atılmalıdır. Planlı ve yaygın üretim seferberliği hemen hayata geçirilmelidir.”

Hükümetin tıbbî maske konusundaki sürekli değişen tutumunu da eleştiren Kılıç, kalabalık mekânlarda ve toplu ulaşım araçlarında maske takma mecburiyeti getiren hükümetin,önce maske satışını yasakladığını, ardından PTT tarafından, sonra E-Devlet üzerinden dağıtılacağını açıkladığını; muhalefetin ‘Eczanelerden dağıtılsın’ önerisine önce karşı çıkıp sonra eczanelerden dağıtılacağını duyurduğunu hatırlattı.

“Hâlâ maskeye ulaşamayan milyonlarca insan var”

Kılıç, “Birçok vatandaşımıza kod gelmedi. Kod gelenler eczanelerin kapılarından geri döndü. Çünkü eczanelere günlerce maske gelmedi. Hâlâ talep karşılanmış değil. Hâlâ maskeye ulaşamayan milyonlarca insan var. Eczaneler ayrı mağdur oldu, vatandaş ayrı. Bu nasıl bir dağıtım karmaşası? Vatandaşına maske ulaştırmak bu kadar mı zor?” diye konuştu.

“Hükümet ABD’ye yardım ediyor, ABD de PKK’ya…”

Şerafettin Kılıç, hükümetin kendi vatandaşının ihtiyacını karşılamamışken ABD’ye ve bazı Avrupa ülkelerine tıbbî malzeme yardımı yapılmasına bir anlam veremediklerini dile getirdi.

Kılıç, “Türkiye’de iktidar kampanya açıp halktan yardım toplamıyor mu? Kendi milletinden yardım toplarken ABD’ye yardım dağıtmak nedir Allah aşkına? Bu nasıl bir tuhaflıktır?” diye sordu.

Kılıç, sözlerine şöyle devam etti:

“Amerika Birleşik Devletleri’nin bizim malzeme yardımımıza ihtiyacı mı var? Pentagon yetkilisi Ryan, ‘Türkiye ABD’ye yardım ederken, ABD olarak biz de yapabildiğimiz ölçüde başka müttefiklere yardım etmeye çalışıyoruz’ değerlendirmesinde bulundu. O müttefikler arasında kim var? YPG var. Nitekim Anadolu Ajansı, 4 Nisan tarihli haberinde ABD’den YPG/PKK’lı teröristlere 1.2 milyon dolarlık koronavirüs yardımı yapıldığını duyurmuştu. Biz Amerika’ya yardım ediyoruz. Amerika terör örgütlerine yardım ediyor. Bir iktidar bu kadar mı basiretsiz olur?”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA