SİYASET
Giriş Tarihi : 08-09-2019 16:06   Güncelleme : 08-09-2019 16:17

Bilgen: ‘Darbe’ demeyeyim ama bazı anormal gelişmeler olabilir

Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, önümüzdeki döneme dair öngörüde bulunurken, ‘darbe’ kelimesini kullanmanın şık olmayacağını belirterek, birtakım “olağan üstülülükler, anormal gelişmeler, operasyonel işler”in gerçekleşme ihtimali olduğunu ileri sürdü.

Bilgen: ‘Darbe’ demeyeyim ama bazı anormal gelişmeler olabilir

Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, TV5’de yayınlanan “Buluşma Noktası” programında, Mehmet Ali Kayacı’nın sorularını cevapladı.

Üç ihtimali birlikte görüyorum

Bilgen, erken seçim ihtimali görüp görmediğine dair soruya şöyle karşılık verdi:

“Ben üç tehlikeyi birlikte görenlerdenim. ‘Tehlike’ tabirini düzelteyim tabi, üç durumu diyeyim. Bu asla bir temenni değildir; ama yani bu coğrafyayı bir bütün olarak söylüyorum, Ortadoğu coğrafyası ile birlikte büyük bir savaş tehlikesi de var. Türkiye siyasetinde büyük kırılmalar… ‘Darbe’ kelimesini kullanmak siyasetçiler için hiç şık bir şey değildir; ama ‘olağan üstülülükler’ diyeyim, anormal gelişmeler, operasyonel işler… Siyasetin kendi doğallığındaki değişimin, sandıktaki demokratik mücadele zeminindeki değişimlerin ötesindeki iç siyaset değişimleri… Savaş, belki daha çok dışarıda… İçerideki olağanüstü işler, çok yadırganacak işler… Hani ‘Bu olmaz; bu kadarı da olmaz’ denilecek işler yaşama ihtimalimiz de var. Ama seçim, bu ikisi dışında en az kötüsü, tırnak içerisinde söylüyorum. Toplumun gerilimini azaltacak, fay kırıklarını onaracak, yeniden belki bir işte kan tazelenmesini sağlayacak, belki en iyisi nefes alınacak yer orası olacak.”

Bilgen, sunucu Kayacı’nın “Günü kurtarma yolu” ifadesi üzerine de “Yani evet, belki böyle bir durum; ama bunu tüketmemek çok araçsallaştırmamak gerekiyor” dedi.

Bilgen, sözlerine şöyle devam etti:

Türkiye’ye ‘safını belirle!’ dayatmasıyla karşılaşırsa…

“Ama sıkışma artarsa, hem iktidar için mücadeleyi kastediyorum, yani Türkiye bürokrasisini de dahil ederek söylüyorum, güvenlik bürokrasisini, devlet içindeki farklı yaklaşımları kastediyorum; hem Ortadoğu’daki gerilimler, yani özellikle İran Suud ya da Amerika - Rusya arası gerilimler, İsrail, bu gerilimlerin arasında Türkiye hem dışarıda büyük bir saflaşma ile karşı karşıya kalırsa, çekişme ile ‘safınızı belirleyin’ noktasına gelirse, hem de içeride taraflar iktidarı birisi o tarafa birisi bu tarafa çekerken o ip çekme oyunu gibi çekip ayağından koparırsa yani büyük kırılmalar yaşana bilir. O açıdan belki siyaseti kendi doğallığında sorun çözme kapasitesini yükseltme işine odaklanmak lâzım. Yani yoksa hani seçimi sadece ütme gibi hani sadece bir sayısal üstünlük sağlamak gibi gördüğünüzde aritmetik demokrasisi problemli bir şeydir. Ben, hep şeyi söylüyorum; tabii çoğunluk önemlidir, demokrasi sonuçta. Seçimi, sandığı hafife almak için söylemiyorum; ama o Tekasür suresindeki meşhur çoğunluğu abartmak, sayısal üstünlük üzerine siyaset yapmak yerine belki değerin kıymet bulduğu, hak ettiği karşılığı toplumda bulacağı yerde doğru sözü söylemek, o en zor anda bazen en küçük grubun ileteceği doğru söz, toplumda büyük bir karşılık bulabilir.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA