MEDYA
Giriş Tarihi : 07-05-2020 22:53   Güncelleme : 07-05-2020 23:16

RTÜK’ten Halk TV’ye 5 program durdurma cezası

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Halk TV’de yayınlanan “Sözüm Var” programına konuk olan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun “erken seçimle ya da başka bir şekilde bir iktidar değişikliğine gidişatı görüyorum” sözünü, “toplumu kin ve düşmanlığa tahrik” olarak değerlendirdi. RTÜK, Halk TV’ye 5 program durdurma ve %5 idarî para cezası kesti.

RTÜK’ten Halk TV’ye 5 program durdurma cezası

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun, Halk TV’de yayınlanan “Sözüm Var” programında dile getirdiği, “Önümüzdeki süreçte bir erken seçimle ya da başka bir şekilde bir iktidar değişikliğine, hatta bir sistem değişikliğine gidişatı görüyorum ve böyle olacağını düşünüyorum” sözü, iktidar tarafından “darbe iması” olarak değerlendirilmişti.

RTÜK de, Kaftancıoğlu’nun bu sözünü “toplumu kin ve düşmanlığa tahrik” olarak değerlendirerek, Halk TV’ye %5 idarî para cezasının yanı sıra, 5 program durdurma cezası verdi.

RTÜK Üyesi İlhan Taşçı, verilen cezayı twitter sayfasında şöyle duyurdu:

“CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun “Bir iktidar değişikliğine gidişatı görüyorum, böyle olacağını da düşünüyorum” sözünü RTÜK, “Toplumu kin ve düşmanlığa tahrik” sayarak Halk TV’ye yüzde 5 idari para cezası, 5 kez de program durdurma cezası verdi...”

Kaftancıoğlu ne demişti?

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Halk TV’de yayınlanan ve Şirin Payzın’ın sunduğu “Sözüm Var” programında, Levent Gültekin ve Murat Sabuncu’nun gündeme dair sorularını cevaplamıştı.

Kaftancıoğlu, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bu akılla değil; öfkeyle, hırsla, egoyla, bir kişinin aklıyla iş yapmaları, iktidarı hiç iyi bir yere götürmüyor. Önümüzdeki süreçte bir erken seçimle ya da başka bir şekilde... Bu ülkenin, halkın gözü açıldı. Kimin kendine hizmet ettiğini görüyor. Şöyle söyleyeyim: Bir iktidar değişikliğine, hatta bir sistem değişikliğine gidişatı görüyorum ve böyle olacağını düşünüyorum.”

Medya Mahallesi’ne de ceza gelmişti

RTÜK, geçen hafta İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın katıldığı “Ayşenur Arslan ile Medya Mahallesi” programına da 5 program durdurma ve yüzde 5 idarî para cezası vermişti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA