GÜNDEM
Giriş Tarihi : 08-05-2020 04:16

Kaftancıoğlu: Erken, baskın ya da geç; ilk seçimde gidecekler

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, iktidarın “darbe iması” olarak yorumladığı sözlerini, daha açık bir şekilde tekrarladı: Tekrar ediyorum: Erken, baskın ya da geç, hiç fark etmez; ilk yapılacak seçimde gidecekler! Çünkü yönetemiyorlar.”

Kaftancıoğlu: Erken, baskın ya da geç; ilk seçimde gidecekler

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Halk TV’de dile getirdiği “erken seçimle ya da başka bir şekilde bir iktidar değişikliğine gidişatı görüyorum” sözünün iktidar tarafından bir “darbe iması” olarak yorumlanması ve bu sözleri sebebiyle RTÜK’ün Halk TV’ye ceza vermesi üzerine yeni bir açıklama yaptı.

Kaftancıoğlu, yayınladığı yazılı açıklamada, iktidarın her rejimde, muhalefetin ise yalnızca demokrasilerde olduğunu belirterek, “iktidar değişecek” sözünden bir darbe anlamı çıkarmanın, ancak demokrasiyi rafa, anayasayı askıya alan darbeci bir zihniyetin aklına geleceğini ifade etti.

Kaftancıoğlu, Halk TV’ye verilen cezanın, muhalefetin, bir televizyon kanalında muhalefetin iktidarı eleştirebiliyor olmasından kaynaklandığını belirterek, demokrasiyi, adaleti ve hukuku savunmaya devam edeceklerini kaydetti.

Referandumun sonuçlarının mühürsüz oy pusulaları ile değiştirildiğini de iddia eden Kaftancıoğlu’nun açıklamasının tam metni şöyle:

“Demokrasilerde iktidar, toplumsal meşruiyetini muhalefetin varlığı ile kazanır. İktidar her rejimde, muhalefet yalnızca demokrasilerde olur.

Halk TV’de katıldığım “Sözüm Var” programında ana muhalefet partisinin İstanbul İl Başkanı olarak iktidarın erken ya da geç, ilk seçimde değişeceğini söyledim. Sözlerim arasından cımbızlanarak alınan kelimeler üzerinden darbe anlamı çıkarmak, ancak demokrasiyi rafa, anayasayı askıya alan darbeci bir zihniyetin aklına gelir. Halk TV’ye verilen cezanın gerekçesi, bir televizyon kanalında muhalefetin iktidarı eleştirebiliyor olmasıdır.

Siyasî iktidar ile bizlerin arasında halkın iradesine olan yaklaşım farkının en somut, en yalın örneği, İstanbul seçimleridir. Halkın iradesini tehdit bile değil direkt gasp eden darbeci bir zihniyet aranıyorsa; sadece mühürsüz oy pusulalarıyla sonuçları değiştirilen referandum ile 31 Mart İstanbul seçiminin neden ve nasıl iptal edildiğine bakmak yeterli olacaktır.

Bu süreçlerde halktan ve hukuktan başka hiçbir güce sığınmayan bizler, bugün basın özgürlüğüne yaptığınız darbeye, siyasetin diline bulaştırdığınız tehdit ve hakaret söylemlerine karşı da yalnızca demokrasiyi, adaleti ve hukuku savunmaya devam edeceğiz. Halk, geçim derdiyle, işsizlikle, yokluk ve yoksullukla boğuşurken buna seyirci kalanlar, günlerdir bizleri ölüm tehditleriyle, ağza alınmayacak hakaretlerle hedef göstermektedir. Türkiye'nin gündemi, sizin masa başında kurguladığınız suni düşmanlar değil, halkın geçim derdidir, salgınla mücadeledir.

Halk TV ve gazeteciler, mesleklerinin gerektirdiğini yapmışlardır, yapmaya devam edeceklerdir. Demokrasilerde dördüncü kuvvet olarak kabul edilen basına yönelik bu tahammülsüzlüğün, darbeci zihniyetin en belirgin özelliği olduğu unutulmamalıdır. Bizler, muhalefet partisi olarak varlık sebebimiz olan fikirlerimizi iktidara taşıma görevimizi her fırsatta dile getirdik, getirmeye devam edeceğiz.

iktidarın salgın günlerinde halkın esas sorunları olan işsizliğe, geçim kaygılarına hatta 3-5 tane maske teminine bile çözüm üretemediği için ortaya attığı bu suni gündemlerle meşgul olmayacağız. Bizler, hayatın her alanında halkın sorunlarını konuşmaya, çözüm üretmeye ve demokrasinin var olması için çalışmaya devam edeceğiz.

Tekrar ediyorum: Erken, baskın ya da geç, hiç fark etmez; ilk yapılacak seçimde GI-DE-CEKLER! Çünkü YÖ-NE-TE-Mİ-YOR-LAR!”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA