YURT HABERLERİ
Giriş Tarihi : 08-05-2020 19:36

Bozan: AK Parti İl Başkanlığına da mı kayyum atandı?

Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun, AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Süleyman Serdar Budak ve ilçe başkanlarının da katıldığı, video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantıya başkanlık etmesine tepki gösterdi. Bozan, “İktidar partisinin il başkanlığına da mı kayyum atandı?” diye sordu.

Bozan: AK Parti İl Başkanlığına da mı kayyum atandı?

Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, yaptığı yazılı basın açıklamasında, devleti temsil eden valinin, devlet ile hükümetin, valilik ile iktidar partisinin İl başkanlığının çok farklı olduğunu bilebilecek devlet kültürüne sahip olduğunu belirterek, “Ancak maalesef 31 Mart yerel seçim çalışmalarında sahada gördüğümüz ve özellikle de belediyelere kayyum olarak valilerin atanmasından sonra, ilimizde iktidar partisinin belediye başkanıymış gibi siyasi çalışmalara başkanlık ettiğini görüyoruz” dedi.

Diyarbakır valisinin, bir partinin adayı olarak Diyarbakır halkının teveccühü ile Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilmediğine işaret eden Bozan, şu değerlendirmede bulundu:

Valinin AK Parti toplantısına başkanlık etmesi doğru değil

“Kanaatimizce kanunî de olsa hukukî olmayan bir düzenleme ile belediye meclisinin seçim yetkisi elinden alınarak İçişleri Bakanı tarafından geçici bir süreliğine kayyum olarak atanmıştır. Sayın Valimizin özellikle bu yetkisini kullanırken bu durumun ve olguların farkında olarak hareket etmesini bekleriz.

Elbette il valisi ve büyükşehir belediyesine kayyum vazifesi ile hareket ederken, tüm siyasî partilerle, tüm ilçe belediye başkanlarıyla, oda ve STK başkanlarıyla istişare ve yapılan hizmetlerin koordinasyonu için toplantılar yapması son derece normaldir. Bunun zaman zaman bazı oda başkanlarıyla yapıldığını görüyor ve takdir ediyoruz. Ancak, diğer siyasî partilere yaklaşımında mesafeli dururken, sanki kendisi iktidar partisinden seçime girmiş ve seçim kazanmış partili bir Büyükşehir Belediye Başkanı gibi AK Parti’nin toplantılarına katılmasını, başkanlık etmesini, siyasi kültürümüz, demokrasimiz ve devlet tecrübemiz açısından doğru görmüyoruz.

Bu duruma bizden önce iktidar partisinin Sayın il başkanın itiraz etmesini beklerdik. Ancak görüyoruz ki adeta il başkanlığına da kayyum atanmış gibi, oluşan durumu kendisi de kabul etmektedir.”

Sayın vali, makamının yasal gereklerine uymalı

Fesih Bozan, devleti temsil makamında olan kamu görevlilerinin millete ve bütün siyasî partilere eşit mesafede durmasının yasal bir görev ve zorunluluk olduğunu belirterek, “Aksi durum, devlet ve siyaset etiği ile de bağdaşan bir durum değildir. Bu durumu doğru görmediğimiz gibi, Diyarbakırlı vatandaşlarımızın ekseriyetinin de doğru görmediğine inanıyor, Sayın valiyi valilik makamının yasal gereklerini yerine getirmeye davet ediyoruz” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA