KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 09-05-2020 08:17

Fındığın başkenti Ordu’da “Fındığın Öyküsü Müzesi”

Fındığın başkenti Ordu’da “Fındığın Öyküsü Müzesi”

Fındığın Öyküsü Müzesi, Ordu ilinin Altınordu İlçesinin Selimiye Mahallesi’ndeki tarihî konaktadır. 

Bu tarihî konak, Ordu’nun ve Türkiye’nin çikolata sektöründeki en önemli markalarından birisi olan Sagra’nın kurucusu olan Kahraman Sağra’nın yaşamış olduğu konaktır. Kahraman Sağra Konağı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kamulaştırılarak restore edilmiştir.

Konağın müzeye dönüştürülmesi, Ordusu Valisi Seddar Yavuz ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak döneminde gerçekleştirilmiş ve Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmiştir.

3 kattan oluşan tarihî konakta oluşturulan “Fındığın Öyküsü Müzesi”nde, fındığın tarihçesi, Ordu’daki ilk üretimi, dikimi, üretimi, hasat süreci, işlenmesi, nakliyesi ve ihracatına dair görseller, fındık tarımında kullanılan aletler, malzemeler, makineler ve yöre halkını temsil eden balmumu heykeller yer almaktadır. Müzede sergilenen bu malzemelerin büyük bir kısmı, yöre halkından ve fındık sanayisinin içinde yer alan kişilerden temin edilmiştir.

“Fındığın Öyküsü Müzesi”, Ordu’yu ziyaret edip de fındık hakkında ayrıntılı bilgi edinmek isteyen yerli ve yabancı turistler için de önemli bir başvuru kaynağı durumundadır.

NELER SÖYLENDİ?
@
Giresunlu 4 ay önce
Fındığın Başkenti Giresun'dur. Fındık fiyatı belirlenirken bile "Giresun Kalite Fındık" baz alınır
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA