YURT HABERLERİ
Giriş Tarihi : 10-05-2020 22:43   Güncelleme : 10-05-2020 22:44

“Haksız kazanç elde etmek için kayyım atanmasını istiyorlar”

HDP’li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, çeteleşmiş yapıların ve rant gruplarının, önceki dönemde olduğu gibi haksız kazanç elde etmek için belediyeye kayyım atanmasını istediklerini söyledi. Bilgen, önceki dönemde yapılan yolsuzluklardan örnekler verdi.

“Haksız kazanç elde etmek için kayyım atanmasını istiyorlar”

Eski HDP Sözcüsü, Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, Kısa Dalga Podcast’te Kemal Göktaş’ın sorularını cevapladı.

Ayhan Bilgen, Kars’ta belediyenin “PKK’lı ailelere yardım ettiği” iddialarının sorulması üzerine, “Bir şeyin olmadığını ispatlamak zor. İddia edenlerin iddialarını ispat etme yükümlülüğü yok” dedi ve şu açıklamada bulundu:

“İş tamamen HDP’nin “kardeş aile kampanyası”ndan ibaret. Yardım yapmaları engellendikleri için ihtiyacı olan aileler ile dayanışma göstermek isteyen aileleri buluşturuyor bu kampanya. Ailelerin dinine, ırkına, milliyetine bakılmıyor yardım yapılırken. Aynı şekilde dayanışma tavrını koyanlar da farklı fikirlerde; hepsi HDP’li filan değil. Sırf Kars’taki bu mağduriyete destek olmak için küçük katkılar sunuyorlar. Biz kimsenin kimliğine, siyasî aidiyetine bakmıyoruz. Ayrıca kişilerin ailelerinden dolayı kolayca yargısız infaza tutulması hukuksuzluğun, adaletsizliğin tipik bir yansıması.”

Kars belediyesi ile ilgili bu tür iddiaların bir kampanyaya dönüştürülmesinin arkasında ne olduğu sorusunu da cevaplayan Bilgen, Kars’ta son belediye başkanının MHP’den istifa etmiş bir isim olduğunu hatırlattı.

MHP il örgütünün de desteklediği, sahip çıktığı, belediyenin son bir yılına damgasını vuran çeteleşmiş yapılara, rant gruplarına işaret eden Bilgen, şu açıklamada bulundu:

“Haksız kazanç elde etmek için belediyeye kayyım atanmasını istiyorlar”

“Bunlar belediyeyi yağma edilecek bir platform gibi görüyorlar. Kendilerine, yakınlarına haksız kazanç elde etmenin bir aracı olarak görüyorlar. Bunu bizim dönemimizde yapamadıkları için konuyu daha kriminal alana çekmek istiyorlar. Türkiye’de güvenlik politikaları alanına girdiğinizde kendinizi savunamayacağınız bir alan. Bu çıkar grupları da ilişkiye girdikleri çevrelerden böyle akıl alıyorlar. Birileri onların kulağına fısıldıyor. ‘Bekleyin, kayyım atanacak, alacaklarınızı alacaksınız’ diyorlar. Onlar da bazı sinir uçlarını harekete geçirmek istiyorlar. En son belediyeye saldıran kişilerin benim onları dağa göndermeye çalıştığım gibi bir ifade vermesi de bu amaca yönelik.”

“Alınmış gibi gösterilen 200 ton solüsyonu depolayacak yer bile yok”

Usulsüz ihalelerden ötürü alacakları olan bazı çevreler olduğuna dair sözleri hatırlatılan Bilgen, “Bu alacakların usulsüz olduğunu nereden biliyoruz?” sorusuna şöyle karşılık verdi:

“Öncelikle bu düzmece ifadelerin kamuoyuna nasıl yansıdığını sorgulamak gerekir. Bu ifadelere biz ulaşamıyoruz. Ama sahte isimle sosyal medyadan paylaşılıyor hemen arkasından bu müteahhitler hemen retweet edip altına yorum yapıyorlar, yaygınlaşmasın sağlamaya çalışıyorlar.

Minibüs ihalesi yapmaya çalışıyoruz yıllardır, kamu zararı olduğu halde yapılmamış. Engelliler araca binemiyorlar, öğrenci dövüyorlar, bağımlı şoförler var vs. Bu kayıt dışı mekanizmayı denetlemiyorsunuz. Biz bunu kayıt içine almak, denetlemek istediğimizde hemen bunlar harekete geçiyorlar.

İddialarla ilgili büyük kısmı mülkiye ve Sayıştay raporlarından. Çok net biçimde görüyorsunuz ki ihaleler usulsüzce verilmiş, büyük kısmı. Şehirde çok meşhur şeyler var. Mesela bir solüsyon alım ihalesi var. O kadar yüklü miktarda, 200 tona yakın solüsyon alındığı söyleniyor belediyeye. Oysa 200 tonu depolayacak bir yeri yok belediyenin. İhale evraklarına kabul evrakları yerine 20-30 litrelik bidonların fotoğrafları konulmuş. Bunun gibi asfaltta kullanılan petrol ürünlerinin alımında kamyonlara taş yükleyip kantarlarda tartılmış. Bunlar belediye personelinin ifadelerinde var. Ot biçme ihalesinden tutun da yol yapım ihalesine kadar son bir yılın bütün ihaleleri bozuk.

Meselâ bir park düşünün ki 10 dönüm civarında bir arazi var, içinde kurulmuş restoran var. 600 liraya kiralanmış bir yer. 3-4 bin liralık elektrik masrafını belediye ödüyor. Böyle bir kiralama olabilir mi?

Tespit ettikçe bunların denetim işlerini yapıyoruz, toplumsal faydayı esas alan işlemler yapıyoruz.

“Seçimi kaybettikleri gün bile kat artırımı ruhsatları vermişler”

Bu işlere başvuran kişiler, önce nazik yöntemlerle paralarını almaya çalıştılar. Danışıklı dövüş olduğu için su faturalarına, araçların, arsaların üzerine haciz koymuşlar. 3-4 ay içinde ihale yapılmış, iş teslimi yapılmış, haciz bile konulmuş. Hacze itiraz bile edilmemiş. Rutininde bir iki yıla yayılacak işler bile 3-4 ayda tamamlanmış. 1 Nisan sabahında verilmiş inşaat ruhsatları var; 5 katlı yerleri 7 kata çıkarmışlar. Seçimi kaybetmişsiniz, o sabah kat artırım ruhsatları vermişsiniz. Bunlar nasıl bir tablo olduğunu gösteriyor.”

“Yaptığımız suç duyurularında süreç işlemiyor”

Ayhan Bilgen, “Kamu makamları, yargı bu usulsüzlüklere karşı ne yapıyor?” sorusuna da, şu cevabı verdi:

“Geçmişte belediye başkanı MHP mensubu iken ‘bir ittifakın içindeyiz, kimse kurcalamaz’ diye müfettişlerin bizim de cesaret diye tarif ettiğimiz usulsüzlükler yapmışlar. Kılıfına uydurma ihtiyacı hissetmemişler. Çok açık, aleni yapılmış işler var. Bize kimse dokunmaz duygusuyla yapmışlar. Teftiş raporu ile ilgili savunma bile yapmamışlar. Personele ulaşamama raporu var benim elimde. Bir paragraf dolusu isim yazılı, yazmış belediye başkanına bırakmış. Bu personeline ulaşamadım diye.

Bu tip işler yapılmış ve göz yumulmuş ama şu anda 2 haftada bir soruşturma evrakı geliyor. Geçmiş dönemle ilgili soruşturmalar bunlar.

Biraz daha hassasiyeti olan memurlar, müdürler izne ayrılıp gidiyorlar. Bakıyorsunuz taşeron işçiye teslim tutanağı imzalatılmış.

Ne kadar sürede yargıda sonuçlanır ne kadar sürede etkili kararlar çıkar, rücu kararları çıkar, bilmiyoruz. Bu kısmı geç işliyor ama bu kişiler, hacizle ilgili işlemleri hızla işletiyorlar. Oysa bize hakaret, tehdit işlediklerinde ise yaptığımız suç duyurularında ilerleme kat edilmiyor. Belediyenin alacakları da var, orada da işler ağır işliyor ama onların işlemleri hızla yürüyor.”

“Siyasette parçalanmaların arifesinde olabiliriz”

Ahan Bilgen, farklı zeminlerde mücadele eden, bazı siyasî partiler, dernekler gibi örgütlü yapıların, partinin karar süreçleri içinde kendilerini nasıl ifade edecekleri, parti hukukunun ne olacağı, bu durumda birey hukukunun ne olacağı gibi bütün bu tartışmaların çözümünün bulunmadığını ifade etti.

HDP’nin, ‘Kürt sorunu, bölge sorunu, kimlik sorunu değil, Türkiye’nin demokratikleşme sorunudur’ dediğini belirten Bilgen, “HDP, kurulduğu dönemde çözüm süreci vardı, medyada görünürdü, o süreç kalkınca ortam yine sertleşince, o doğal olarak yasaklamalar tutuklamalar, dış baskılar, sizin o değişimi yönetmenizi zorlaştırıyor” diye konuştu.

Siyasette zaman zaman parçalanmalar olduğunu belirten Bilgen, “Böyle bir dönemin arifesinde de olabiliriz. Bunu HDP için değil, bütün siyasi yapılar için söylüyorum” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA