BİLİM VE TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 11-05-2020 03:01

Elon Musk: 5 yıl sonra dil öğrenmeye gerek kalmayabilir

Tesla CEO'su Elon Musk, nöroteknoloji firması Neuralink'in üretmeyi planladığı bir çip sayesinde, beş yıl sonra insanların konuşmaya ve dil öğrenmeye ihtiyaçlarının kalmayabileceğini ileri sürdü.

Elon Musk: 5 yıl sonra dil öğrenmeye gerek kalmayabilir

Neuralink cihazı insan beynine bağlanabilir

Kurucusu olduğu Neuralink firmasının çalışmaları hakkında bilgi veren Elon Musk, ABD'de katıldığı The Joe Rogan Experience adlı programda bazı iddialarda bulundu.

Musk, bir Neuralink cihazının önümüzdeki yıl içinde ilk kez insan beynine bağnabileceğini umduğunu söyledi. Musk, pille çalışan bir çipin, bir insanın kafatasının içerisine yerleştirilmesi ve buradan beyne elektrotlar gönderilmesinin planlandığını anlattı.

Üretilecek ilk cihazların daha çok beyin yaralanmaları ve bozukluklarının tedavisinde kullanılacağını ancak ilerleyen dönemlerde bundan çok daha fazlasının mümkün olabileceğini ileri süren Musk, “Beyninizdeki herhangi bir yerle arayüz kurulabilir, bu sayede cihaz görme yeteneğinizi iyileştirebilir” dedi.

“Farklı bir dilde mi konuşmak istiyorsunuz? Programı indirin”

Musk, “5 yıl içinde konuşmanıza gerek kalmayabilir. Duygusal nedenlerle bunu hâlâ yapabiliriz; ancak bu cihazlarla çok hızlı ve daha hassas bir şekilde iletişim kurabilirsiniz. Dile ne olacağından emin değilim. Böyle bir durumda Matrix gibi bir şey olurdu. Farklı bir dilde mi konuşmak istiyorsunuz? Sorun değil, sadece programı indirin” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA