GÜNDEM
Giriş Tarihi : 11-05-2020 05:29   Güncelleme : 11-05-2020 05:41

Prof. Tarhan: Salgın, kadınların yüzde 70’inin psikolojisini bozdu

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, 6.318 kişi üzerinde yaptıkları bir araştırmanın sonucuna göre, Korona Virüsü salgını sürecinde Türkiye’de kadınların yüzde 60-70’inde, erkeklerin de yüzde 40-50’sinde kaygı bozukluğu oluştuğunu tespit ettiklerini kaydetti. Prof. Tarhan, bu kaygıların giderilmesi için bir politika belirlenmemesi halinde, önümüzdeki aylarda ruhsal hastalıklarla uğraşılmak zorunda kalınacağı uyarısında bulundu.

Prof. Tarhan: Salgın, kadınların yüzde 70’inin psikolojisini bozdu

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, GENÇSAADET tarafından gerçekleştirilen “Kovid-19 Gölgesinde Toplum Psikolojisi” konulu E-Konferans’ta, Ali Aktaş’ın sorularını cevapladı.

Deprem, sel, kasırga gibi tabii afetlerde zaman ve mekânın belirli ve sınırlı olmasına karşılık Korona Virüsü salgınında zaman ve mekân sınırı olmadığına işaret eden Tarhan, bu belirsizliğin, insanlardaki “Salgın ne kadar sürecek? Bu salgından kurtulamayacak mıyız? Aşısı bulunacak mı?” gibi kaygıları arttırdığını söyledi.

ABD’deki psikiyatristlerin, virüs salgını gibi anksiyete / kaygı bozukluğu pandemisi de ilân ettiklerini belirten Tarhan, Fransa ve İngiltere’de yapılan araştırmalara göre, toplumun yüzde 70’inde kaygı bozukluğu oluştuğunu ortaya koyduğunu kaydetti.

Tarhan, Türkiye’de de kendilerinin 6.318 kişi üzerinde Korona Fobi araştırması yaptıklarını belirterek, “Şunu gördük: Türkiye’de kadınlar arasında yüzde 60-70, erkekler arasında yüzde 40-50 arasında “çok korkuyorum” duygusu var. Bu, çok büyük bir rakam” dedi.

Prof. Tarhan, bu kaygıların giderilmesi için bir çalışma yapılmaması, bir politika belirlenmemesi halinde, önümüzdeki aylarda ruhsal hastalıklarla uğraşılmak zorunda kalınacağını dile getirdi.

Nevzat Tarhan, rahatlığa, konfora, lüks hayata, eğlence endüstrisinin sunduğu imkânlara alışmış olan insanların, salgınla birlikte bütün bunlardan mahrum kalınca ölüme yakın olduklarını fark ettiklerini ifade etti.

Bunun, krizin tehlike boyutu olduğunu belirten Tarhan, ikinci boyutunun ise fırsat boyutu olduğunu, salgının insanlara 3 tane hediye verdiğini söyledi. Tarhan, birinci hediyenin, bol vakit, bol zaman, ikinci hediyenin psikolojik sağlamlık eğitimi, üçüncü hediyenin de küresel bilgelik eğitimi olduğunu kaydetti.

Bu sürecin, insanları iç keşif yolculuğuna çıkardığını ifade eden Tarhan, bunların içinde iyi duyguların da kötü duyguların da olduğunu; nefsin arzularının dizginlendiğini, hayatın mükâfatını tahammül edenlere verdiğini, psikolojide buna “doyum erteleme becerisi” adı verildiğini söyledi. Bu becerinin genetik olmadığını ve sonradan öğrenilebildiğini belirten Tarhan, “İşte bunu öğrenmek için, psikolojik sağlamlık, zihinsel esneklik kazanmak için bu bir fırsattır” dedi.

Tarhan, salgının ve stresin düşman gibi görülmesi halinde acı çekileceğini, bunun aksine bu süreci yönetmek gerektiğini söyledi. Tarhan, “İnsanlar ölümü kabullenmedikleri için, ölümü düşman olarak görüyorlar ve daha çok acı, daha çok çile çekiyorlar. Halbuki ölüm bizim düşmanımız değil ki. Mümin insan ölmez ki, ölümsüzdür. Sokrates’e “Ölümden korkuyor musun?” diye soruyorlar, “Her gün, yarın ölecek gibi yaşayan bir insan neden korksun ki?” diyor. Ölüm, aslında hayatın bir parçasıdır. Korkup korkmamak, bizim seçimimizdir. Şimdi ölümün yakın olduğunu gördü insanlar” diye konuştu.

Böyle durumlarda insanın hakikati arama meyli olduğunu belirten Tarhan, burada hakikati bulursa, ölümün değiştiremeyeceği bir anlam bulur insan. Ölümün değiştiremeyeceği anlam nedir? Sonsuz hayattır, ebedî hayattır. İnsan, bunu arayıp bulursa, çok önemli bir adım atmış olacak, psikolojik sağlamlığını geliştirecek” dedi.

Salgının fırsat boyutunun üçüncü kazanımının küresel bilgelik eğitimi olduğuna işaret eden Tarhan, yaptıkları araştırmada deneklere, “sahip olduğunuz şeylerin kıymetini biliyor musunuz?” gibi psikolojik olgunlaşma ile ilgili sorular da sorduklarını söyledi.

Tarhan, salgın sürecinde ABD’de 3 davranış eğiliminde artış olduğunu, bunlardan birincisinin, işsizliğin ve yoksulluğun artmasından dolayı iç savaş endişesi sebebiyle silah satışlarının 10 kat artması; ikincisinin intihar oranlarının yüzde 35 oranında artması; üçüncüsünün de internette dinî sitelere ziyaretlerin artması olduğunu kaydetti. Tarhan, Türkiye’de de Kayseri’de bulunan arkadaşının, seccade satışlarının arttığını söylediğini nakletti.

Nevzat Tarhan, “Ben, bu pandeminin (salgının) orta ve uzun vadede kazanımının daha çok olacağını, insanlığın iyiye doğru gelişmesine katkı sağlayacağını düşünmek gerekir diyorum” dedi.

Tarhan, insanlarda bir zihinsel dönüşüm başladığını, bunun bir müddet sonra sosyal dönüşümü, daha sonra da ekonomik dönüşümü etkileyeceğini, bunun da insanların satın alma davranışlarını değiştireceğini söyledi. 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA