SİYASET
Giriş Tarihi : 12-05-2020 19:29

Bozan: Engelli istihdamı yüzde 3’ten yüzde 6’ya çıkarılsın

Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, Engelliler Haftası münasebetiyle yaptığı basın açıklamasında bir engelli vatandaşın mesajını dikkate sundu: Yüzde 60 engelli maaşı 537 TL. Bu maaşla insanca yaşamak mümkün mü? Ancak bir doğal gaz faturası ödenebiliyor

Bozan: Engelli istihdamı yüzde 3’ten yüzde 6’ya çıkarılsın

Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, 10-16 Mayıs tarihleri arasını kapsayan Engelliler Haftası münasebetiyle yaptığı basın açıklamasında, engelli vatandaşlara kutlama dileklerini sundu. Bozan, “Başta Diyarbakır’daki vatandaşlarımız olmak üzere bütün engelli vatandaşlarımızın haftasını kutluyor, iktidarın kendilerine engelsiz bir hayat sunmasını diliyorum” dedi.

Engelli vatandaşların hayat şartlarını kolaylaştırmak konusunda birinci derecede devletin sorumlu olduğunu belirten Bozan, Refah-Yol Hükümeti’nin Başbakanı Necmettin Erbakan’ın Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı’nı kurduğunu hatırlattı.

Fesih Bozan, Erbakan’ın engellilerin istihdamı, eğitimi ve rehabilitasyonları için kanuni düzenlemeler yaptığını; belediyeler kanununda engelliler lehine düzenlemeler yaparak, engellilerin ulaşımlarında kolaylıklar sağladığını hatırlattı.

“Engelli istihdamı kotasını %3 ten %6 ya çıkartın”

Engelli vatandaşların toplumsal hayata fizikî, çevresel, sosyal, ekonomik, siyasî ve kanunî engellerle karşılaşmadan tam olarak katılabilmelerinin adalet ilkeleri açısından tartışmasız bir hak olduğunu belirten Bozan, engelliler için şu taleplerde bulundu:

• İstihdam, eğitim, spor, turizm, sağlık, kültür gibi alanların önündeki bütün engeller ortadan kaldırılmalı, ulaşılabilirlik ve erişilebilirlik, soysal dayanışmanın temel dayanağı olacaktır.

• Engelli dostu aktif istihdam politikaları kapsamında işgücü niteliği taşıyan engellilere en uygun meslekî eğitim programları sunularak, emek piyasasında ve kamu sektöründe pozitif ayrımcılık ilkesi gereğince iş imkânları sağlanmalıdır. Ağır derece engelli iş gücü için korumalı işyerleri oluşturulmalıdır.

• Bakıma muhtaç engelli çocuk veya yetişkine sahip olan aile fertlerine sosyoekonomik destek ve profesyonel bakım hizmetleri sağlanmalıdır.

• Engelli çocukların eğitimi, fırsat eşitliği ilkesi kapsamında engellilik tür ve derecelerine göre ya kaynaştırma, ya da özel eğitim yoluyla gerçekleştirilmelidir.

Bu çerçevede, Diyarbakır’da yaklaşık 100 bin, Türkiye genelinde ise yaklaşık 8-10 milyon engellinin sorunlarının çözümü için engelli vatandaşlarımız adına iktidardan şunları bir an önce yapmasını istiyoruz:

Engellilere, eğitim ve öğretim imkânlarını sağlayınız. Sosyal güvencesiz engelli bırakmayınız. Ağır Zihinsel Engelliler için “Kerim Devlet” anlayışıyla hareket edip, onları devletin himayesine alınız. Engelliliğe yol açan sebepleri ortadan kaldıracak çalışmaları yapınız. Birleşmiş Milletler “Engelli Hakları Sözleşmesi’ni yürürlüğe koyacak kanunî düzenlemeleri yapınız. Engellilerin ülke yönetiminde söz ve karar sahibi olmaları için imkânları hazırlayınız ve TBMM’de yeterince temsil edilmelerini sağlayınız. Atama bekleyen, başta üniversite mezunları olmak üzere binlerce engelli vatandaşımız var. Bu sakatlar haftasında tebrik mesajları yerine, en az 5000 kişinin atamasını yapınız. Engelli istihdamı kotasını %3 ten %6 ya çıkartınız.

Engelli vatandaşların mesajları

Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, engelli vatandaşlardan kendilerine ulaşan yüzlerce mesajdan birkaç tanesini şöyle dile getirdi:

“Yüzde 60 engelli maaşı 537 TL. Bu maaşla insanca yaşamak mümkün mü? Ancak bir doğalgaz faturası ödenebiliyor. Ya ev kirası, market, manav, giyim, ilaç, faturalar, çocukların giderleri nasıl olacak? Resmen dileniyoruz, dilendiriliyoruz; sürünüyoruz süründürülüyoruz.”

“Engelli araç gereçleri, afo, tafo, engelli sandalyesi, bez ya eksik ya da ulaşmakta sorun yaşıyoruz.”

“Engelliler Haftasında atama istiyoruz %3’lük kotanın en az %5’e çıkıp yasalaşsın istiyoruz. Engellilerin topluma kazandırılması ve hayatlarını daha iyi geçindirmeleri için, İstihdamın gerçekleşmesini istiyoruz. EKPSS’den önce kadro bekliyoruz.”

“Engelliler olarak engel tanımadan her türlü zorluğu görerek okuduk, en iyi şekilde bitirdik, mezun olduk. Biz o diplomayı duvara asmak için okumadık, artık atanmak istiyoruz cesurca çalışmak istiyoruz.”

ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZA HEP BERABER SAHİP ÇIKALIM

Fesih Bozan, basın açıklamasının sonunda, “Gelin, devlet ve vatandaşlar olarak engelli vatandaşlarımıza hep beraber yardımcı olalım, engelleri hep birlikte aşalım” çağrısında bulundu.

Bozan, “Yeniden Büyük Türkiye, herkes için Engelsiz Bir Türkiye kurmak, ancak Saadet Partisi ile olacağı aşikârdır. Dün yaptık, yarın da yaparız inşallah. Bir ülke, engelli vatandaşlarına ne kadar imkân sağlayabiliyorsa o kadar güçlü demektir. Engelli vatandaşlarımızın hayatın hiçbir alanında sorun yaşamadan var olabildikleri, engellerin ortadan kalktığı bir Türkiye temennisi ile bir kez daha engelliler Haftasını kutluyorum” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA