SİYASET
Giriş Tarihi : 13-05-2020 17:49

“Saadet Partili bütün belediyelere çifte standart uygulanıyor”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Hükümetin AK Parti’li belediyelerle diğer belediyeler arasında çifte standart uyguladığını belirterek, İller Bankası’ndan muhalefet partilerine gönderilecek paranın da borçlarına mahsuben kesildiğini anlattı. Karamollaoğlu, Saadet Partili bütün belediyelere de çifte standart uygulandığını, hepsine baskı yapıldığını söyledi.

“Saadet Partili bütün belediyelere çifte standart uygulanıyor”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, düzenlediği basın toplantısında, gündemdeki konuları değerlendirdi.

Soma faciasının yıldönümü

Konuşmasının başında Soma Faciası’nın yıldönümü olduğunu hatırlatan Karamollaoğlu, “Üzerinden 6 yıl geçti. 301 insanımızı kaybettik. Cenâb-ı Hakk hayatını kaybedenlere rahmet eylesin. Aradan 6 yıl geçmiş olmasına rağmen ailelerin acısının bir miktar dinmiş olsa bile ortadan kalkacağını düşünmüyorum. Ailelere de yine sabr-ı cemil niyaz ederim” dedi.

Esas olanın bu faciaların tekrar etmemesi olduğunu ifade den Karamollaoğlu, sorumluların, yetkililerin gerekli tedbirleri almaları halinde bu faciaların önüne geçilebileceğini; tedbir alınmaması halinde de bu tür faciaların sorumluluğunun doğrudan yetkili kişilerde olacağını dile getirdi.

Deprem toplanma alanları ortadan kaldırıldı

Konuşmasında İstanbul’da meydana geleceği tahmin edilen deprem konusuna da temas eden Karamollaoğlu, Türkiye nüfusunun yüzde 20’sini barındıran bir şehirde deprem toplanma alanlarının ortadan kaldırılmış olmasının ne kadar vahim olduğunu hep beraber göreceklerini söyledi.

Temel Karamollaoğlu, daha sonra Korona Virüsü salgınına dair değerlendirmelerde bulundu.

AVM’lerin açılmasına izin verildiğine işaret eden Karamollaoğlu, AVM’lerden önce adalet mekanizmasının işler hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

Konuşmasında hükümetin gerilim üretme politikası hakkında değerlendirmede bulunan Karamollaoğlu, iktidar mensuplarının gerilimden fayda temin etmenin peşine düştüklerini söyledi.

Türkiye’nin 450 milyar dolar dış borcu olduğunu belirten Karamollaoğlu, bunun 160-170 milyar dolarının bu yıl ödenmesi gerektiğini, 70-80 milyar dolarının da acil olarak temin edilmesi gerektiğini dile getirdi.

“Saadet Partili bütün belediyelere çifte standart uygulanıyor”

Hükümetin, muhalefet belediyelerinin yardım faaliyetlerini engellemesini eleştiren Karamollaoğlu, bu konuda belediyeler arasında çifte standart uygulandığını, AK Parti’li belediyeler ne kadar başarısız, beceriksiz olursa olsun desteklendiğini, muhalefet belediyelerinin ise hesaplarına el konulduğunu, İller Bankası’ndan gönderilecek olan paranın da borçlarına mahsuben kesildiğini anlattı.

Karamollaoğlu, Saadet Partili bütün belediyelere de çifte standart uygulandığını, hepsine baskı yapıldığını söyledi.

“Esnaf, %13-14 faizle kredi almaya zorlanıyor”

İşsizlik ve enflasyon rakamlarını da değerlendiren Karamollaoğlu, “Fakat iktidar mart ayının değil Şubat ayının rakamlarını açıklıyor” dedi.

Enflasyon oranının %12, işsizlik oranının da %13.6 olarak açıklandığını belirten Karamollaoğlu, ayar verilmiş olmasına rağmen rakamların ürkütücü olduğunu söyledi.

Ekonominin gidişatının, tahmin edilenden çok daha kötü olduğunu belirten Karamollaoğlu, “Biz fert başı 1000 lira verilsin dedik, gittiler hane başı verdiler. Esnafa bankaların yolunu gösterdiler. %13-14 faizle kredi almayı zorluyor. Esnaf zamanı gelince bu borcu nasıl ödeyecek? Bu iktidarın esnafın yanında durması şart, bu borçların ödenebilmesi için nakdi yardım yapılması şart” diye konuştu.

Karamollaoğlu, konuşmasında Yap İşlet Devret modelinin ülkeyi büyük bir sıkıntını içine soktuğunu da dile getirerek, halktan toplanan paranın 2 milyar liraya ancak ulaştığını, 29 Nisan’da Yap İşlet Devret projeleri kapsamında ödenen garanti tutarının ise 3.2 Milyar lirayı bulduğunu kaydetti.

Son haftalarda gündemde yer alan darbe iddialarını da değerlendiren Karamollaoğlu, darbenin konuşularak önlenemeyeceğini söyledi. Kendisinin böyle bir ihtimal görmediğini dile getiren Karamollaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Savcılarımız, elleri kolları bağlı bekliyor”

“Ama birilerinin ortaya çıkıp da ‘Efendim 15 Temmuz’daki gibi gafil avlanmayacağız. Kimlerin hakkından geleceğimizi, bizim sitelerin içinde listesini bile çıkardık demesi kadar alçaklık olmaz ve iktidar, bununla ilgili tek bir adım atmış gözükmüyor. Hemen soruşturma başlatılmalı. Katliamdan bahsediyoruz arkadaş, katliamdan! ‘Liste yaptık; ilk anda kimleri katledeceğimizi biliyoruz artık’ diyor. Bu ne biçim bir mantık? Bu ne biçim memleket sevgisi? Bu ne biçim insanlık? Ve ne yazık ki bizim savcılarımız, elleri kolları bağlı bekliyor.”

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ

“Aileyi koruyacak, kadına şiddete engel olacağız”

Temel Karamollaoğlu, basın toplantısının sonunda İstanbul Sözleşmesi’ne dair düşüncelerini dile getirdi.

Ailenin, toplumun temeli olduğunu belirten Karamollaoğlu, aileyi korumadan toplumun sağlıklı bir yapıya kavuşmasının mümkün olmadığını söyledi. Karamollaoğlu, “Aile bir erkek ve bir kadından meydana gelir. Kadın ve erkek, birbirinin tamamlayıcısıdır” dedi.

Cinsiyetsizliği kabul edemeyeceklerini ifade eden Karamollaoğlu, kadına şiddetin karşısında olduklarını da vurguladı.    

Kadının beyanının esas kabul edilmesinin olumsuz sonuçlarına işaret eden Karamollaoğlu, kocanın ifadesi bile alınmadan evden uzaklaştırıldığını, kadının da yanlış bir tavır içine girdiğinde evde adeta keyif sürdüğünü dile getirdi. Karamollaoğlu, “Buna rıza gösteremeyiz. Bu, adalet değil. Bu, aileyi korumaz. Bu, ülkeye huzur getirmez. Arkasından da cinayetler peş peşe gelmeye başlıyor” dedi.

Ailenin sağlıklı bir yapı olarak devamının kendileri için olmazsa olmaz olduğunu belirten Karamollaoğlu, “İstanbul sözleşmesinde bunu zedeleyen birtakım hususlar varsa bunlar gözden geçirilmeli ve Türkiye, buraya bir çekince koymalıdır” dedi.

Karamollaoğlu, kadına yönelik şiddete müsaade etmeyeceklerini ancak aileyi de koruyacaklarını söyledi. Karamollaoğlu, “Burada kimse, başka bahanelerle toplumu rencide edecek bir tavrın içine girmemeli, toplum yapısını bozacak bir anlayışı Türkiye’de hakim kılmaya çalışmamalıdır” diye konuştu.                                   

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA